Wszechstronne urządzenia, jakimi są pompy membranowe, wykorzystują sprężone powietrze do napędzania w ruch posuwisto-zwrotny wału oraz membran. Ich funkcją jest sprawne i bezpieczne przepompowywanie różnych płynów, na przykład emulsji, kwasów, zasad. Ze względu na to, że pompy odgrywają kluczową rolę w działalności zakładów, powinny być trwałe, aby przez wiele godzin pracować wydajnie, a także rzadko ulegać awariom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej pompy?
Szukając porządnej pompy membranowej, należy mieć na uwadze to, jakie płyny będą przez nią przepompowywane oraz w jakich warunkach będzie pracowała. Obecnie na rynku dostępne są rozmaite rodzaje urządzeń, jednak nie wszystkie nadają się do kontaktu z kwasami lub cieczami z zanieczyszczeniami. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa warto zwracać uwagę na warianty z polipropylenu odpornego na alkalia czy kwasy, jak również z aluminium polecanego na przykład do rozpuszczalników. Doskonałymi właściwościami wykazują się też takie materiały jak: acetal, kynar (PVDF), żeliwo czy hastelloy.
Dobór odpowiednich materiałów, z których zostały wykonane wszelkie części pompy, czyli uszczelnienie, membrana, korpus czy zawory kulowe – ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na jej wytrzymałość, w tym odporność na korozję bądź działanie agresywnych substancji.
Kolejną ważną kwestią jest wyznaczenie oczekiwań względem wydajności pompy membranowej. Warto bowiem zaopatrzyć przedsiębiorstwo w model, który, pracując pod optymalnym ciśnieniem, przepompowuje określoną ilość płynu w danym czasie. Pozwoli to zapewnić efektywność procesów oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia zakłóceń w działalności zakładu, które wiążą się ze stratami finansowymi.
Wydajność pompy dostosowywana jest przez dobór odpowiedniej jej wielkości i regulację parametrów pracy, co jest istotnym aspektem konfiguracji. Z tego względu należy zwracać uwagę na wszelkie informacje dotyczące parametrów technicznych urządzenia przedstawiane przez producentów.
Solidna pompa membranowa powinna być łatwa w konserwacji oraz użytkowaniu. Dostępność części zamiennych, jak również prostota demontażu czy montażu elementów są kluczowe dla utrzymania urządzenia w doskonałym stanie przez wiele lat. Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne zapewniające łatwy dostęp do membran i zaworów zdecydowanie ułatwiają codzienną obsługę pompy. Regularna konserwacja pozwala natomiast uniknąć nieplanowanych awarii oraz zwiększyć trwałość urządzenia.
Ze względu na to, że pompy membranowe znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej czy petrochemicznej – na rynku dostępne są modele rozmaitych producentów. Wybierając więc odpowiedni wariant, warto stawiać na modele renomowanych firm, takich jak ARO. Takie podejście wiąże się z pewnością inwestowania w sprawdzone, cenione oraz funkcjonalne urządzenie.
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Senior C++ developer: Które kompetencje i zdolności trzeba posiadać na tym stanowisku?