Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wybrać program typu CAD?

30-08-2019, 13:14

Programy typu CAD to bardzo uniwersalne środowisko, z którego korzysta wiele różnych branż, od inżynierów, po architektów. Z tego powodu mnogość dostępnych na rynku rozwiązań niemal dosłownie powala na kolana, a nam trudno jest podjąć decyzję, który wariant oprogramowania będzie dla nas najlepszy. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy chcemy zakupić CADa? Czym się kierować i jak dobrać software najlepszy dla naszych potrzeb?

autoCAD

1. Rodzaj licencji

2. Wsparcie techniczne i aktualizacja

3. Prostota obsługi

4. Kompatybilność z innym oprogramowaniem

 

Rodzaj licencji

W sytuacji, gdy wiążemy z programem typu CAD nadzieje na "dłuższą współpracę", ważnym czynnikiem definiującym opłacalność narzędzia jest rodzaj licencji, na jakiej użytkujemy oprogramowanie. W przypadku miesięcznego abonamentu korzystanie z programu na dłuższą metę może być nieopłacalne, chociaż ma też to swoje zalety - gdy w danym miesiącu nie potrzebujemy programu, nie musimy go kupować. Licencja wieczysta z kolei daje nam przede wszystkim swobodę rozporządzania zakupionym produktem, a także pewność, że będziemy mogli z niego korzystać już zawsze.

Wsparcie techniczne i aktualizacja

Jest to drugi bardzo istotny punkt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Jeżeli wybrany przez nas bezterminowy CAD nie ma wsparcia, korzystanie z niego na dłuższą metę może być trudne. Dlatego wybierając oprogramowanie na siebie nie powinniśmy bagatelizować kwestii wsparcia technicznego ze strony dystrybutora. To samo dotyczy także aktualizacji i ogólnej wydajności upatrzonego przez nas programu typu CAD.

Prostota obsługi

Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego typu produktem, istotna będzie dla nas łatwość, z jaką przyjdzie nam nauka interfejsu i sposobu działania. Warto także zwrócić uwagę, czy dystrybutor CAD udostępnia jakieś materiały szkoleniowe, dzięki którym będziemy w stanie szybciej opanować nowe środowisko. Na plus jest również menu w języku polskim oraz przejrzysty interface, który po prostu ułatwi i przyspieszy nam pracę. Wszystkie te punkty są szczególnie ważne, jeżeli raczej zaliczamy się do tej grupy, która potrzebuje CAD dla początkujących i dopiero będzie uczyła się pracy na takim oprogramowaniu.

Kompatybilność z innym oprogramowaniem

Prosty program CAD na nic nam się zda, jeżeli nie będziemy mogli połączyć go z innymi narzędziami operującymi w środowisku DWG. Z tego względu przy wybieraniu software'u dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę, czy dany produkt będzie spełniał ten wymóg. Dzięki niemu bez problemu otworzymy pliki np. z AutoCAD, bez utraty danych, a także będziemy w stanie współpracować z osobami posiadającymi różne środowiska do obsługi DWG.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag oprogramowanietag komunikat firmytag DWGtag CADtag AutoCAD