Wybór fototapety do wnętrza własnego pokoju – trudny orzech do zgryzienia. Fototapety – dość ekspresyjna forma wystroju, są one w stanie nie tylko całkowicie odmienić wnętrze, być jego idealnym uzupełnieniem, ale również popsuć całą jego koncepcje.
Wybór fototapety do wnętrza własnego pokoju – trudny orzech do zgryzienia. Fototapety – dość ekspresyjna forma wystroju, są one w stanie nie tylko całkowicie odmienić wnętrze, być jego idealnym uzupełnieniem, ale również popsuć całą jego koncepcje.
Jak wybrać odpowiedni motyw dla fototapety?
Jeśli wasze mieszkanie zdobią drogie meble z obiciami o dość żywych lub pstrokatych kolorach, wówczas nie warto oklejać ścian fototapetami przedstawiającymi kwitnącą łąką, stado zebr na polu itp. Oznacza to, że jeśli w pokoju znajdują się już przedmioty przyciągające swoją uwagą, to warto pokusić się o obrazek w monotonnych odcieniach, nierzucający się w oczy.
Często na tapetach znajdują się dwa przeciwstawne sobie kolory, z których jeden jest spokojniejszy, a drugi nadaje ton. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie tego tonu podstawowym kolorem wnętrza. Na przykład, jeśli wybrane fototapety przestawiają jesienny ogród, wówczas z powodzeniem możecie wykorzystać zasłony, pokrycie podłogi i inne dekoracje również w nasyconym brązie. Natomiast, jeśli obraz na tapecie jest pstrokaty i posiada wszystkie kolory tęczy, najlepiej jest pozostałe przedmioty utrzymać w odcieniach szarości, czerni i bieli.
Tapety 3D
Tapety 3D bardzo często wykorzystywane są przy aranżacji pomieszczeń. Obecnie takie wykończenie ścian znajduje się na szczycie popularności. Tego rodzaju tapety wykonywane są na zamówienie. Wielkoformatowe motywy na fototapetach sprawiają wrażenie, jakby ożywały na ścianach pokoju. Aby nadać wnętrzu wyjątkowego szyku i efektu głębi należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Takie fototapety doskonale powiększają i wydłużają przestrzeń. Z pomocą uwalls.pl - tapety 3D z powodzeniem można optycznie powiększyć małe pomieszczenie.
Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie fototapety na drzwiach. Najczęściej wykorzystywane motywy do dekoracji drzwi to wizerunki okien, sklepień, łuków i kominków. Niestety takie dekoracje nie są produkowane masowo, a jedynie na zamówienie, co ma również swoje plusy – można dopasować kolorystykę do wnętrza. Z uwagi na to, że drzwi często otwieramy i zamykamy, fototapety na nich powinny pokryte być laminatem. Ochronna warstwa zapobiega uszkodzeniom i zabrudzeniom, a także jest łatwa w pielęgnacji.
Jak przykleić fototapety?
A więc, design pokoju zatwierdzony,odpowiednie fototapety wybrane i kupione. Następny krok to tapetowanie. Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne?
Jak wybrać klej, aby nadawał się do wybranych tapet?
Każdy zaprząta sobie tym głowę, ponieważ przy wyborze nieodpowiedniego kleju istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia drogich tapet. Zazwyczaj w sklepach znajdziemy kleje do wszystkich rodzajów tapet, w tym fototapet. Decydując się na jego zakup można postawić na klej do tapet winylowych, który w swoim składzie posiada biocydy, co uniemożliwia powstawaniu pleśni na ścianie. Dla osób, które nie mają zielonego pojęcia o tych sprawach, najlepszym rozwiązaniem będzie klej uniwersalny. Każda szanująca się firma posiada go w swojej ofercie. Przy zakupie kleju warto pamiętać:
Fototapety zazwyczaj są dość cienkie, dlatego najlepiej jest montować je na uprzednio przygotowanym i suchym podłożu. Przed samym tapetowaniem ściany należy wyrównać, zagruntować i zaszpachlować. W żadnym wypadku nie można naklejać nowych tapet na stare, ponieważ będą one prześwitywać. Jeśli ściany są dość równe i gładkie wystarczy umyć je wodą.
W pomieszczeniu, w którym tapetujemy nie powinno być przeciągu, nie wolno otwierać okna i włączać klimatyzacji.
Jak prawidłowo oznaczyć ścianę?
Aby rysunek był dopasowany należy rozłożyć bryty i wykorzystując ołówek i poziomice połączyć jego elementy. Następie należy zaznaczyć punkty na ścinie zaczynając od okna.
A teraz szczegółowo przeanalizujmy proces tapetowania pokoju.
Wszystkie kolejne bryty tapety układamy na zakładkę po 2 cm. Po nałożeniu tapety odcina się jej skraj, wycina się otwory na gniazdko, nanosi się specjalną warstwę ochronną, montuje się listwy i kontakty.
Tapety samoprzylepne
Wiele osób uważa, że naklejanie takich tapet jest łatwiejsze i szybsze, ale w rzeczywistości wygląda to inaczej. Jedynie profesjonaliści poradzą sobie z montażem takiego materiału, jednocześnie go nie niszcząc. Pozostali będą zmuszeni zmierzyć się z nierówno przyklejonym brytem tapety, sklejeniem dwóch jego połówek, a także pojawieniem się pęcherzy i zmarszczek. Klej naniesiony na tapety, jeszcze w fabryce, po oderwaniu szybko wysycha, a następnie również szybko się niszczy. Więc jeśli zdecydowaliście się samodzielnie przykleić tapety i nie macie doświadczenia, lepiej od razu zrezygnować z tapet samoprzylepnych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|