Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą jest zobowiązana do korzystania z kasy fiskalnej. Ogromny wybór kas fiskalnych wcale nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie konkretnego modelu. Czym się kierować, porównując dostępne urządzenia?
Z uwagi na fakt, że kasa fiskalna jest używana codziennie po kilkadziesiąt, a nawet po kilkaset razy (a więc mocno eksploatowana), znaczenie ma jej trwałość. Większość urządzeń oferowanych na rynku jest wyposażona w pamięć, która może pomieścić ok. 1800 raportów dobowych. Łatwo policzyć, że żywotność dostępnych kas wynosi ok. 5 lat.
Intensywność użytkowania kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie przy jej wyborze. Przedsiębiorcy prowadzący sklepy spożywcze czy spożywczo-przemysłowe mają większe wymagania w zakresie trwałości urządzenia niż właściciele punktów usługowych, np. zakładu fryzjerskiego czy salonu kosmetycznego. Solidna, wytrzymała obudowa i odporność na działanie czynników atmosferycznych – to jeden z najważniejszych paramentów urządzenia.
Zarówno rozmiar kasy fiskalnej, jak i zastosowane w niej klawisze mają znaczenie dla wygody korzystania z niej. Producenci urządzeń fiskalnych proponują zarówno kasy mobilne, które wyróżniają się niewielkimi wymiarami (wizualnie przypominają duży kalkulator), jak i pełnowymiarowe kasy fiskalne.
Te pierwsze urządzenia są dedykowane przedsiębiorcom, którzy korzystają z kasy stosunkowo rzadko. Przykładem może być biuro rachunkowe, które na co dzień obsługuje klientów biznesowych (i wystawia im faktury), a sporadycznie pomaga również klientom indywidualnym. Również pracownicy pracujący w terenie docenią niewielką wagę urządzenia rejestrującego transakcje.
Alternatywą dla mobilnych kas fiskalnych są kasy systemowe. To urządzenia dedykowane większym firmom, które korzystają z programów magazynowych – kasa może zostać z nimi zintegrowana. Ta grupa urządzeń jest też wyposażona w szereg dodatkowych funkcji, np. możliwość sprzedaży doładowań do telefonów komórkowych czy odnotowywania zmian na kartach lojalnościowych.
Jednym z kryteriów, na które zwracają uwagę przedsiębiorcy poszukujący kasy fiskalnej, jest cena tego urządzenia. W dużej mierze zależy ona od wyposażenia kasy – im więcej funkcji ma urządzenie, tym będzie droższe. Najtańsze kasy fiskalne można zakupić za ok. 700 zł. Niestety, z takiej kasy nie będzie mógł skorzystać kasy przedsiębiorca, bo większość z urządzeń w tym przedziale cenowym jest dedykowana mikro- i małym przedsiębiorstwom.
Właściciele firm, którzy muszą zakupić kasę fiskalną, powinni pamiętać, że mogą otrzymać ulgę z tego tytułu. Maksymalna suma, którą można odliczyć od podatku w 2019 r., wynosi 700 zł.
Właściciele firm mają różne potrzeby w zakresie kas fiskalnych, a producenci starają się im sprostać, proponując szeroką paletę urządzeń. Mimo wszystko osoby, które dopiero co założyły działalność gospodarczą, najczęściej nie są pewne, jaka kasa najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. Wówczas rozwiązaniem jest zdanie się na opinię osoby mającej styczność z takimi urządzeniami na co dzień.
Eksperci z Sas24.pl bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat kas fiskalnych z klientami. Po zapoznaniu się z profilem firmy i skalą jej działalności, są w stanie zaprezentować modele kas fiskalnych, które najlepiej sprawdzą się u danego przedsiębiorcy. Dodatkowo podpowiadają korzystne rozwiązania w zakresie serwisowania urządzeń tego typu. Dostęp do fachowców jest szczególnie istotny w razie wystąpienia awarii czy problemów z kasą.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|