Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak uzyskać e-receptę online?

17-01-2022, 12:46

Jak uzyskać e-receptę online? Jest to bardzo proste, a także wygodne rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie recepty na potrzebne leki, bez konieczności wychodzenia z domu. E-recepta online wystawiana jest przez internetowe przychodnie, po konsultacji lekarskiej online.

Jak uzyskać e-receptę online?

Aby otrzymać receptę przez internet, należy w pierwszej kolejności wybrać przychodnię, działającą online. Na jej stronie powinna znajdować się instrukcja krok po krok jak dostać e-receptę online. Może to wyglądać w następujący sposób:

  • Sprawdzenie listy lekarzy, które oferują konsultacje z e-receptą,
  • Wybór określonego lekarza oraz dogodnej daty i godziny konsultacji,
  • Opłacenie konsultacji, korzystając np. z PayU, kartą lub przelewem tradycyjnym,
  • Rozpoczęcie konsultacji, poprzez kliknięcie w link, otrzymany na pocztę e-mail,
  • Omówienie z lekarzem stanu zdrowotnego oraz konieczności otrzymania e-recepty online.

Lekarz będzie zadawał pacjentowi pytania dotyczącego jego problemu ze zdrowiem, dolegliwościach, objawach. Możliwe, że konieczne będzie przedstawienie określonych wyników badań.

Czym dokładnie jest e-recepta online?

Jak uzyskać e-receptę online?

Recepta online możliwa jest do uzyskania bez wychodzenia z domu, dzięki skorzystaniu z e-konsultacji lekarskiej. Nie ma ona formy papierowej, dzięki czemu pacjent nie musi się martwić, że gdzieś zaginie albo będzie problem z jej odczytaniem.

Dawkowanie leku, a także wszelkie zalecenia, które dotyczą farmakoterapii, są dostępne do wglądu w każdej chwili na IKP, co pomoże w rozwijaniu ewentualnych wątpliwości. Lekarz ma wgląd do historii leczenia farmakologicznego, dlatego też istnieje możliwość przedłużenia wystawionych wcześniej recept.

Wielu pacjentów zastanawia się, jak otrzymać e-receptę przez internet? Można ją dostać w różnych formach:

  • SMS-u, który zawiera 4-cyfrowy kod,
  • E-mail z załącznikiem z informacjami dotyczącymi e-recepty online, w formie PDF-u, zawierającego kod, który zostanie zeskanowany przez farmaceutę w trakcie zakupu przepisanych leków,
  • dodatkowo, jeśli pacjent posiada konto na Internetowym Koncie Pacjenta, recepta online będzie widoczna na jego koncie.

Receptę online można zrealizować w każdej aptece w całej Polsce. Jeśli pacjent otrzymał wiadomość SMS z kodem, będzie musiał podać go wraz ze swoim numerem PESEL (albo osoby, której receptę osoba będzie realizować), podać w aptece przy wykupywaniu leku.

Jeżeli pacjent otrzymał e-receptę na e-mail, to w trakcie zakupu leku, zostanie poproszony o przedstawienie załącznika, zawierającego potwierdzenie e-recepty, aby farmaceuta mógł zeskanować kod.

Ile kosztuje e-recepta online?

Za wystawieniee-recepty w prywatnym centrum medycznym, pobierana jest określoną opłata. Koszt takiej usługi uzależniony jest odo określonej placówki. Ceny zaczynają się od około 40 zł - zwykle koszt nie przekracza 100 zł.

E-recepta przez internet wystawiana jest niezwłocznie po konsultacji lekarskiej, na której lekarz zadecydował o jej wypisaniu. Powinna dotrzeć do pacjenta w ciągu kilku minut smsem lub na e-mail.

E-recepty online - kto może je legalnie wystawić?

E-recepta przez internet może zostać wystawiona przez lekarza dowolnej specjalizacji. Dane lekarza, który ją wystawia, są przypisane do recepty i za jej wystawienie ponosi od odpowiedzialność. Każda wystawiona e-recepta trafia do systemu, który dostarczany jest przez ministerstwo zdrowia. To pozwala na jej zrealizowanie przez farmaceutę na podstawie kodu oraz numeru PESEL pacjenta. Zarówno lekarz chcący wystawić receptę, jak i farmaceuta, który będzie ją realizować, muszą mieć uprawnienia, które dają im dostęp do tej bazy.

Czy lekarz może odmówić wydania e-recepty?

Od 08.01.2021 roku w życie weszła ustawa, która wprowadza obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Od tej reguły istnieją jednak pewne odstępstwa, np. recepty transgraniczne. Jeżeli chodzi o odmówienie wystawienia e-recepty online na określony lek, to lekarz ma do tego prawo, jeżeli stwierdzi brak zasadności jego stosowania albo równe przeciwwskazania jego przyjmowania.

Jedna e-recepta przez internet może uprawniać pacjenta do wykupu jednego leku. Z kolei tzw. recepta zbiorcza zawiera maksymalnie 5 e-recept, na których może znajdować się 5 różnych leków. Jeśli chodzi o liczbę opakowań na jednej e-recepcie, lekarz jednorazowo może przepisać ilość leku niezbędną do stosowania przez 360 dni. Jednak dopuszczalna liczba opakowań na jednej e-recepcie, nie może przekroczyć 120-dniowego zapotrzebowania pacjenta na określony lek.

Czy e-receptę należy od razu zrealizować w całości?

Nie jest to konieczne. Możliwe jest wydanie pacjentowi 1 opakowania określonego leku oraz zaznaczenie częściowej realizacji recepty online. Pacjent powinien jednak pamiętać, że jeżeli jego e-recepta jest ważna przez okres roku, i tak pierwsze opakowanie pacjent musi wykupić w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia.

Czy ktoś inny może wykupić leki dla danego pacjenta?

Tak, bez problemu inna osoba może zrealizować e-receptę w aptece. Należy spełnić te same warunki, co w sytuacji osobistego wykupu leków, czyli podać 4-cyfrowy kod i numer PESEL osoby, na którą została wypisana e-recepta online.

Warto pamiętać, że można upoważnić określoną osobę do dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdują się informacje na temat dawkowania leku czy następnej wizycie u lekarza. Może się to okazać przydatne zwłaszcza w sytuacji chęci pomocy osobom w podeszłym wieku.

Wstawienie recept przez internet jest w 100% legalne i staje się coraz bardziej popularne. Jest to szybka i wygodna opcja, a dodatkowo jest to szczególnie przydatne w czasach większej liczby zachorowań na choroby zakaźne. Takie rozwiązania doceniane są zwłaszcza przez osoby, które nie mogą pozwolić sobie na długie oczekiwanie w kolejkach czy na wizytę lekarską.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag recepta onlinetag e-receptytag e-recepta
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031