Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z bielą. Słusznie, ponieważ to właśnie jasne, stonowane kolory stanowią jego podstawę. Dzięki temu jest to aranżacja wyciszająca, minimalistyczna i wyjątkowo przytulna. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu skandynawskim?
Tym, co szczególnie podbiło serca Polaków, jeśli chodzi o styl skandynawski, jest umiar w doborze wyposażenia. W takich wnętrzach niepodzielnie rządzą odcienie białego, szarości i drewniane dodatki, meble, czy podłogi. Wszystko opiera się na dość prostych, nieskomplikowanych kształtach i barwach, które są miłe dla oka. Dopuszczalne są wszelkiego rodzaju pledy, poduszki, koce i chodniki, jednak spójne kolorystycznie z resztą wyposażenia. Pasuje tutaj cegła, naturalny kamień i wiklina. Umysł w takim pomieszczeniu ma odpoczywać, a my powinniśmy czuć się jak w domu.
Odzwierciedleniem idei współczesnego stylu skandynawskiego jest szwedzkie słowo lagom, czyli „w sam raz”. Wszystkiego ma być nie za dużo i nie za mało, czyli właśnie w sam raz. Pewien umiar widać więc w doborze dodatków, kolorów i faktur. Wszystko jest wyważone i zharmonizowane. Rządzi minimalizm, jednak całość pozostaje przyjemna dla oka, ciepła i przytulna.
Skandynawskie wnętrze musi gwarantować dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Równie ważne jest oświetlenie sztuczne, bez którego nie obejdzie się żadne pomieszczenie. W przypadku tego stylu warto postawić na taką lampę, która będzie ozdobą samą w sobie. Ze względu na to, że liczba dodatków powinna być z reguły dość ograniczona (w końcu chodzi nam o minimalizm, łatwość sprzątania, wygodę), dobrze jest wybrać nowoczesne, ciekawe oświetlenie, które dopełni wnętrze.
Odpowiednia oprawa doda nieco charakteru całej aranżacji. Chodzi zarówno o lampę sufitową, czyli tzw. oświetlenie główne, jak i oprawy dodatkowe, np. gustowną lampę stojącą, lampkę stołową, czy wiszącą. Ciekawe, wyróżniające się modele opraw w stylu skandynawskim znajdziemy w sklepie internetowym Elektromag.pl.
W przypadku reszty wyposażenia wystarczy unikać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli i jaskrawych kolorów. Jeżeli koniecznie chcemy wprowadzić intensywniejsze barwy, najlepiej zrobić to pod postacią drobnych dodatków i elementów wykończeniowych, np. koców, chodników, poduszek. Meble powinny być przede wszystkim białe lub drewniane, pozbawione zdobień. Ich forma i wzornictwo muszą cechować się prostotą. Do tego warto dodać tapicerowane, miękkie meble, takie jak pufy, stylowa sofa lub narożnik, oraz fotele.
Poza dość nowoczesnych i gładkim wyposażeniem, mile widziane są tworzywa naturalne, takie jak drewno, kamień, wiklina, pledy, czy len. To właśnie takie dodatki i odpowiednie oświetlenie wprowadzają do wnętrz skandynawskich domową i przytulną atmosferę. Jednocześnie starajmy się, aby ozdób nie było zbyt wiele. Każdy wybór musi być przemyślany. Warto inwestować zwłaszcza w przedmioty, które są nie tylko ładne, ale jednocześnie będą pełnić dla nas jakąś funkcję praktyczną – tak, jak w przypadku lamp.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|