Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

08-05-2019, 09:01

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z bielą. Słusznie, ponieważ to właśnie jasne, stonowane kolory stanowią jego podstawę. Dzięki temu jest to aranżacja wyciszająca, minimalistyczna i wyjątkowo przytulna. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu skandynawskim?

wnętrza

Propozycja dla osób dążących do harmonii i umiaru

Tym, co szczególnie podbiło serca Polaków, jeśli chodzi o styl skandynawski, jest umiar w doborze wyposażenia. W takich wnętrzach niepodzielnie rządzą odcienie białego, szarości i drewniane dodatki, meble, czy podłogi. Wszystko opiera się na dość prostych, nieskomplikowanych kształtach i barwach, które są miłe dla oka. Dopuszczalne są wszelkiego rodzaju pledy, poduszki, koce i chodniki, jednak spójne kolorystycznie z resztą wyposażenia. Pasuje tutaj cegła, naturalny kamień i wiklina. Umysł w takim pomieszczeniu ma odpoczywać, a my  powinniśmy czuć się jak w domu.

Odzwierciedleniem idei współczesnego stylu skandynawskiego jest szwedzkie słowo lagom, czyli „w sam raz”. Wszystkiego ma być nie za dużo i nie za mało, czyli właśnie w sam raz. Pewien umiar widać więc w doborze dodatków, kolorów i faktur. Wszystko jest wyważone i zharmonizowane. Rządzi minimalizm, jednak całość pozostaje przyjemna dla oka, ciepła i przytulna.  

Istotna kwestia: odpowiednie oświetlenie

Skandynawskie wnętrze musi gwarantować dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Równie ważne jest oświetlenie sztuczne, bez którego nie obejdzie się żadne pomieszczenie. W przypadku tego stylu warto postawić na taką lampę, która będzie ozdobą samą w sobie. Ze względu na to, że liczba dodatków powinna być z reguły dość ograniczona (w końcu chodzi nam o minimalizm, łatwość sprzątania, wygodę), dobrze jest wybrać nowoczesne, ciekawe oświetlenie, które dopełni wnętrze.

Odpowiednia oprawa doda nieco charakteru całej aranżacji. Chodzi zarówno o lampę sufitową, czyli tzw. oświetlenie główne, jak i oprawy dodatkowe, np. gustowną lampę stojącą, lampkę stołową, czy wiszącą. Ciekawe, wyróżniające się modele opraw w stylu skandynawskim znajdziemy w sklepie internetowym Elektromag.pl.

Stonowane meble i dodatki

W przypadku reszty wyposażenia wystarczy unikać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli i jaskrawych kolorów. Jeżeli koniecznie chcemy wprowadzić intensywniejsze barwy, najlepiej zrobić to pod postacią drobnych dodatków i elementów wykończeniowych, np. koców, chodników, poduszek. Meble powinny być przede wszystkim białe lub drewniane, pozbawione zdobień. Ich forma i wzornictwo muszą cechować się prostotą. Do tego warto dodać tapicerowane, miękkie meble, takie jak pufy, stylowa sofa lub narożnik, oraz fotele.

Poza dość nowoczesnych i gładkim wyposażeniem, mile widziane są tworzywa naturalne, takie jak drewno, kamień, wiklina, pledy, czy len. To właśnie takie dodatki i odpowiednie oświetlenie wprowadzają do wnętrz skandynawskich domową i przytulną atmosferę. Jednocześnie starajmy się, aby ozdób nie było zbyt wiele. Każdy wybór musi być przemyślany. Warto inwestować zwłaszcza w przedmioty, które są nie tylko ładne, ale jednocześnie będą pełnić dla nas jakąś funkcję praktyczną – tak, jak w przypadku lamp.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.