Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wilgoć w domu to nie tylko plamy na tynku czy nieprzyjemny chłód – jako siedlisko grzybów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Lepiej zainwestować w hydroizolację niż walczyć ze skutkami jej braku.

Izolacja przeciwwilgociowa ma za zadanie zapobiec przenikaniu wilgoci przez podłogi, ściany i fundamenty, co jest niezwykle istotne także dla prawidłowej cyrkulacji powietrza, „oddychania” ścian i skuteczności zastosowanej izolacji termicznej. Stosowana bywa zarówno na zewnątrz budynków, jak i w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z dużą ilością wody i pary wodnej.

Izolacje zewnętrzne domu zasadniczo dzielą się na poziomie – oddzielające ściany nadziemnej części budynku od ścian fundamentowych, na których są one oparte – oraz pionowe, zapobiegające przenikaniu wilgoci przez ścianę fundamentową. Zależnie od rodzaju zastosowanej izolacji, inne będą materiały, z jakich zostanie wykonana. W przypadku izolacji poziomem, na szczycie ściany fundamentowej układa się dwie warstwy papy na lepiku lub też stosuje się specjalną folię izolacyjną – ważne jest, aby została ona ułożona w odpowiedni sposób. Izolację pionową wykonuje się najczęściej z dwóch lub trzech warstw masy bitumicznej. Jeżeli dom budujemy na działce, gdzie wody gruntowe bywają okresowo podwyższone, pewniejsze będzie zastosowanie już podczas zamawiania projektu specjalnej izolacji przeciwwodnej, o solidniejszej konstrukcji i bardziej zaawansowanej niż zwykła przeciwwilgociowa – ale też i droższej.

W przypadku starych domów, w których w trakcie budowy nie zrobiono izolacji przeciwwilgociowej, należy pomyśleć o naprawieniu tego braku. Chociaż jest to sprawa kosztowna, to na dłuższą metę na pewno opłacalna. Możliwa do wykonania oczywiście jest izolacja pozioma fundamentów, ale to ona jest kluczowa, by zapobiec przenikaniu wilgoci z gruntu. Można wykonać tradycyjną izolację, odkopując nie więcej niż dwumetrowej długości fragmenty fundamentów naraz. Alternatywą jest wykonanie przepony hydrofobowej. Nieprzepuszczalną barierę tworzy się, wstrzykując w ściany specjalny preparat, który zapobiega podsiąkaniu ścian wodą.

Izolację przeciwwilgociową wykonać powinno się przed zimą, aby, jeżeli przed nami jeszcze wiele prac, dom w stanie surowym czy też nawet same fundamenty można było odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią, by utrzymały się nieuszkodzone do czasu wznowienia budowy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Izolacja przeciwwilgociowa Izomur


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag poradytag komunikat firmy