Zgodnie z polityką rządu USA, wszystkie wydrukowane banknoty dolara amerykańskiego, nawet te z 1861 roku, bezterminowo pozostają ważnym środkiem płatniczym. Stąd w obiegu można spotkać zarówno nowsze banknoty, mające lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwami, jak i ich starsze, łatwiejsze do podrobienia wersje. Jak więc możesz sprawdzić, czy banknoty dolara amerykańskiego, których jesteś posiadaczem są prawdziwe? Podpowiadamy, jak rozpoznać fałszywe banknoty i gdzie zgłosić się w razie wątpliwości.
Jeśli nie masz pewności, czy posiadany banknot jest prawdziwy, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, których analiza pomoże ci rozwiać początkowe wątpliwości.
Po pierwsze – weź banknot do ręki. Waluta amerykańska drukowana jest na papierze, który składa się w 75% z bawełny i w 25% z lnu, a co za tym idzie, banknot powinien być szorstki w dotyku, łatwo go uszkodzić i zagnieść.
Po drugie – sprawdź jakość wydruku. Autentyczne dolary cechują się wysoką jakością druku, obrazy i linie brzegowe powinny być wyraźne i ciągłe. Jeśli zauważysz jakieś rozmyte obszary na papierze, wysoce prawdopodobne, że masz do czynienia z podróbką.
Po trzecie – zwróć uwagę na stałe elementy znajdujące się na banknotach. Przednia strona banknotów amerykańskich powinna zawierać takie dane, jak: zapis cyfrowy nominału, podpis Skarbnika, nazwa państwa, numer serii czy zieloną pieczęć Skarbu USA.Dodatkowo, na awersie poszczególnych banknotów znajdują się także podobizny najważniejszych osobistości z amerykańskiej historii. Są to kolejno: George Washington (1$), Thomas Jefferson (2$), Abraham Lincoln (5$), Alexander Hamilton (10$), Andrew Jackson (20$), Ulysses Grant (50$) oraz Benjamin Franklin (100$).Awers banknotów z kolei przestawia: Wielką Pieczęć Skarbu USA (1$), Podpisanie Deklaracji Niepodległości (2$), Pomnik Abrahama Lincolna (5$), Budynek Ministra Skarbu (10$), Biały Dom (20$), Budynek Kongresu (50$) oraz Ratusz Filadelfii (100$).
Po czwarte – sprawdź, czy banknot posiada widoczne zabezpieczenia. W 1990 roku, w banknotach o nominale wyższym niż 1$, wprowadzono nitki zabezpieczające i mikrodruk w różnych obszarach. Nitki zabezpieczające są wpuszczane pionowo w banknot, a ich miejsce umieszczenia jest różne w zależności od nominału. Na banknotach wyższych niż 1$ zauważyć można także trudny do podrobienia znak wodny.
Po piąte – przyjrzyj się numerom seryjnym. W tym celu najlepiej wziąć do ręki dwa banknoty o tym samym nominale. Fałszywe pieniądze mogą mieć inaczej nadrukowane numery (np. nierówne odstępy między cyframi). Co więcej, jeśli na obu banknotach numery seryjne są takie same, niewątpliwie masz do czynienia z fałszywkami.
Jeśli pomimo zweryfikowania powyższych elementów, nadal nie masz pewności, czy posiadane przez ciebie pieniądze są prawdziwe, skonsultuj się ze specjalistami. W tym celu udaj się do banku, gdzie pieniądze mogą być sprawdzone specjalnym testerem do banknotów.
Autentyczność banknotów zweryfikują także firmy zajmujące się skupem i wymianą banknotów. Jeśli więc zamierzasz wymienić posiadaną kwotę, wystarczy wejść na stronę jednego z wiodących serwisów https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/ i zamówić kuriera.
Posiadasz banknoty amerykańskie z dawnych lat zalegające na strychu i nie bardzo wiesz, co z nimi zrobić? Jak możesz je łatwo wymienić? Eksperci z serwisu StaraGotówka prowadzą skup starych banknotów. Tutaj bezpiecznie i bez wychodzenia z domu dokonasz wymiany różnych walut. Działalność serwisu obejmuje nie tylko skup dolarów amerykańskich, ale również skup banknotów wycofanych z obiegu.
Obracanie podrabianymi banknotami jest karalne i nawet jeśli robimy to nieświadomie, możemy narazić się na nieprzyjemności. Dlatego też właściwe rozpoznanie tego, czy posiadane banknoty są prawdziwe jest kwestią fundamentalną. Pamiętaj, oryginalność pieniędzy (nie tylko polskich) sprawdzisz w banku, w pobliskiej jednostce policji lub placówkach prowadzących skup walut wycofanych z obiegu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|