Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak sprawdzić autentyczność dolara?

22-03-2019, 06:04

Zgodnie z polityką rządu USA, wszystkie wydrukowane banknoty dolara amerykańskiego, nawet te z 1861 roku, bezterminowo pozostają ważnym środkiem płatniczym. Stąd w obiegu można spotkać zarówno nowsze banknoty, mające lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwami, jak i ich starsze, łatwiejsze do podrobienia wersje. Jak więc możesz sprawdzić, czy banknoty dolara amerykańskiego, których jesteś posiadaczem są prawdziwe? Podpowiadamy, jak rozpoznać fałszywe banknoty i gdzie zgłosić się w razie wątpliwości.

mat partnera, dolary

Ogólne zasady autentyczności banknotów

Jeśli nie masz pewności, czy posiadany banknot jest prawdziwy, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, których analiza pomoże ci rozwiać początkowe wątpliwości.

Po pierwsze – weź banknot do ręki. Waluta amerykańska drukowana jest na papierze, który składa się w 75% z bawełny i w 25% z lnu, a co za tym idzie, banknot powinien być szorstki w dotyku, łatwo go uszkodzić i zagnieść.

Po drugie – sprawdź jakość wydruku. Autentyczne dolary cechują się wysoką jakością druku, obrazy i linie brzegowe powinny być wyraźne i ciągłe. Jeśli zauważysz jakieś rozmyte obszary na papierze, wysoce prawdopodobne, że masz do czynienia z podróbką.

Po trzecie – zwróć uwagę na stałe elementy znajdujące się na banknotach. Przednia strona banknotów amerykańskich powinna zawierać takie dane, jak: zapis cyfrowy nominału, podpis Skarbnika, nazwa państwa, numer serii czy zieloną pieczęć Skarbu USA.Dodatkowo, na awersie poszczególnych banknotów znajdują się także podobizny najważniejszych osobistości z amerykańskiej historii. Są to kolejno: George Washington (1$), Thomas Jefferson (2$), Abraham Lincoln (5$), Alexander Hamilton (10$), Andrew Jackson (20$), Ulysses Grant (50$) oraz Benjamin Franklin (100$).Awers banknotów z kolei przestawia: Wielką Pieczęć Skarbu USA (1$), Podpisanie Deklaracji Niepodległości (2$), Pomnik Abrahama Lincolna (5$), Budynek Ministra Skarbu (10$), Biały Dom (20$), Budynek Kongresu (50$) oraz Ratusz Filadelfii (100$).

Po czwarte – sprawdź, czy banknot posiada widoczne zabezpieczenia. W 1990 roku, w banknotach o nominale wyższym niż 1$, wprowadzono nitki zabezpieczające i mikrodruk w różnych obszarach. Nitki zabezpieczające są wpuszczane pionowo w banknot, a ich miejsce umieszczenia jest różne w zależności od nominału. Na banknotach wyższych niż 1$ zauważyć można także trudny do podrobienia znak wodny.

Po piąte – przyjrzyj się numerom seryjnym. W tym celu najlepiej wziąć do ręki dwa banknoty o tym samym nominale. Fałszywe pieniądze mogą mieć inaczej nadrukowane numery (np. nierówne odstępy między cyframi). Co więcej, jeśli na obu banknotach numery seryjne są takie same, niewątpliwie masz do czynienia z fałszywkami.

W razie wątpliwości – zapytaj ekspertów

Jeśli pomimo zweryfikowania powyższych elementów, nadal nie masz pewności, czy posiadane przez ciebie pieniądze są prawdziwe, skonsultuj się ze specjalistami. W tym celu udaj się do banku, gdzie pieniądze mogą być sprawdzone specjalnym testerem do banknotów.

Autentyczność banknotów zweryfikują także firmy zajmujące się skupem i wymianą banknotów. Jeśli więc zamierzasz wymienić posiadaną kwotę, wystarczy wejść na stronę jednego z wiodących serwisów https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/ i zamówić kuriera.

Wymiana starych dolarów – prostsza niż kiedykolwiek

Posiadasz banknoty amerykańskie z dawnych lat zalegające na strychu i nie bardzo wiesz, co z nimi zrobić? Jak możesz je łatwo wymienić? Eksperci z serwisu StaraGotówka prowadzą skup starych banknotów. Tutaj bezpiecznie i bez wychodzenia z domu dokonasz wymiany różnych walut. Działalność serwisu obejmuje nie tylko skup dolarów amerykańskich, ale również skup banknotów wycofanych z obiegu.

Obracanie podrabianymi banknotami jest karalne i nawet jeśli robimy to nieświadomie, możemy narazić się na nieprzyjemności. Dlatego też właściwe rozpoznanie tego, czy posiadane banknoty są prawdziwe jest kwestią fundamentalną. Pamiętaj, oryginalność pieniędzy (nie tylko polskich) sprawdzisz w banku, w pobliskiej jednostce policji lub placówkach prowadzących skup walut wycofanych z obiegu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:




fot. WangXiNa




fot. Freepik