Taśmy LED mają szerokie zastosowanie zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Ten rodzaj oświetlenia sprawdza się w kuchni, łazience, salonie czy wreszcie jako oświetlenie sklepowych regałów. Jednak do prawidłowego działania całej instalacji nie wystarczy tylko taśma LED o odpowiedniej mocy i barwie emitowanego światła.
Taśmy ledowe można zasilać bezpośrednio napięciem płynącym w sieci elektrycznej lub baterii. Należy jednak wiedzieć, że taśma LED wymaga napięcia niższego aniżeli napięcie w sieci. Tylko wtedy może poprawnie działać. Dlatego kompletując instalację, trzeba kupić odpowiedni zasilacz. Jego zadaniem jest przetworzenie napięcia wejściowego i zasilenie układu napięciem dedykowanym dla konkretnej taśmy LED. Co ciekawe zasilacze LED występują również w wersjach, które można stosować na zewnątrz. Posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.
Taśma ledowa ma formę charakterystycznego paska, na którym w równych odległościach są rozmieszczone punkty świetlne. Każdy taki punkt składa się z diody elektroluminescencyjnej i luminoforu. Dioda emituje niebieskie światło, które pobudza luminofor. Ten z kolei emituje światło żółtozielone. Po wymieszaniu tych barw uzyskujemy światło w kolorze białym. Temperatura światła może być różna i zależy od rodzaju zastosowanego luminoforu. Dlatego niektóre taśmy LED dają cieplejsze, a inne zimniejsze światło.
W przypadku tworzenia instalacji złożonych z kilku odcinków taśm LED konieczne jest zastosowanie specjalnych łączników. Możemy wyróżnić klasyczne złączki oraz łączniki kątowe, które znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju załamaniach. Złączki kątowe doskonale sprawdzą się w przypadku blatów ustawionych w kształcie litery L lub U.
Każda taśma ledowa posiada jedną z powierzchni pokrytą klejem, który pozwala na jej przytwierdzenie w określonym miejscu. Taśmy nie powinny być jednak przyklejane bezpośrednio do mebli czy ściany. Należy je montować w specjalnych profilach aluminiowych i PCV. Profile LED pozwalają na tworzenie „konstrukcji” o dowolnej długości i kształtach. Takie elementy świetnie sprawdzają się w kuchniach. Profile aluminiowe można także wpuścić w podłogę. Dzięki temu tworzy się charakterystyczne i bardzo efektowne doświetlenie ciągu komunikacyjnego.
Wśród dostępnych profili LED możemy wyróżnić profile nawierzchniowe, wpuszczane, narożne oraz kanały, które są wpuszczane w rury PCV.
Alternatywą dla profili aluminiowych są rury PCV. Mogą mieć one różne długości i przekroje. Różny może być także ich stopień przezroczystości i tym samym stopień jaskrawości światła. Rury mają formę elastycznych kloszy, które można w dowolny sposób wyginać. Wybierając rury PCV, taśma LED powinna zostać najpierw umieszczona w kanale z aluminium lub PCV. Następnie kanał wprowadza się do wnętrza rury. Rury PCV są najczęściej stosowane w obiektach użytkowych i komercyjnych. Wykorzystuje się je także do oświetlenia reklam.
Chcąc zaprojektować efektowne oświetlenie w domu, warto odwiedzić sklep z oświetleniem LED Profiled, który posiada bogaty asortyment oświetlenia LED, sterowników, zasilaczy i akcesoriów montażowych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|