Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak się zabezpieczyć podczas spawania?

15-12-2021, 12:22

Spawanie dla wielu osób to często sztuka tajemna, gdzie snopy iskier leją się z rozgrzanego do czerwoności metalu. Spawacz często jest ubrany w specjalistyczny fartuch oraz obowiązkową przyłbicę chroniącą jego twarz i wzrok. Czy wiemy, jak niebezpieczne może być spawanie?

Identyczne zabezpieczenia dla profesjonalistów i hobbystów

Nawet jeśli dokonujesz sporadycznych napraw w przydomowym zaciszu, powinieneś wiedzieć jak odpowiednio zabezpieczyć się przed promieniowaniem i trującymi gazami emitowanymi podczas spawania. Niestety promieniowanie elektromagnetyczne i świetlne – emitowane przez łuk spawalniczy jest niezwykle niebezpieczne, dla naszego zdrowia. Potrafi być przyczyną poparzeń oraz ryzyka wystąpienia raka.

Z pewnością nie raz widzieliśmy domorosłego spawacza, który spawał w krótkim rękawku płot w ogródku, osłaniając się od iskier starą gazetą. Jest to humorystyczny obraz nieznajomości zasad bezpiecznej pracy, ale niestety często występujący w rzeczywistości. Żarzący się łuk spawalniczy i rozgrzane do białości jeziorko spawalnicze emitują promieniowanie zbliżone do tego występującego na powierzchni Słońca. Bez odpowiedniej ochrony wzroku wystawiamy nasze zdrowie na ogromne ryzyko.

Maska spawalnicza do ochrony wzroku

Jak się zabezpieczyć podczas spawania?

Podstawowym wyposażeniem każdej spawarki jest przyłbica o stałym poziomie zaciemnienia. Pomimo Prostoty konstrukcji – są one jednymi z najbezpieczniejszymi dla wzroku formami ochrony. Minusem jest konieczność użycia jednej ręki do trzymania takiej maski. Dodatkowo niejeden niedoświadczony spawacz, który używał takiej maski, wie jak łatwo nie trafić w spawaną spoinę, ciągnąc połączenie kilka centymetrów obok zamierzonego miejsca. Niestety – to wszystko kwestia odpowiedniej wprawy i lat doświadczeń.

Coraz popularniejsze stają się maski automatyczne, które wyciemniają spawany obraz w ułamku sekundy – gdy tylko czujnik wykryje powstanie łuku elektrycznego. Na rynku występują rozmaite maski automatyczne, których ceny zaczynają się od niecałych 100 złotych, a kończąc na kilku tysiącach. Zastanowimy się pewnie skąd tak duża różnica w cenie? Wszystko sprowadza się do czasu reakcji. Im Szybciej automat zareaguje, włączając osłonę, tym szybciej nasze oko będzie w pełni chronione. Jak można zauważyć – nawet te najdroższe, nie będą miały tak skutecznej formy ochrony, jak klasyczne maski o filtrze stałym.

Skóra najlepszym materiałem ochronnym

Musimy zadać sobie jedno podstawowe pytanie wygoda użytkowania i sprawność pracy, czy wzrok i bezpieczeństwo. Tuż po ochronie wzroku, należałoby skupić się na ochronie dłoni, które tak naprawdę znajdują się najbliżej niebezpiecznego promieniowania oraz ogromnej temperatury. Gruba skóra od lat uznawana jest za najlepszy materiał ochronny dla spawaczy. Rękawice sięgające do łokci w prawidłowy sposób zabezpieczy nas przed niezdrowym łukiem elektromagnetycznym. Spawany materiał nie musi być rozgrzany do czerwoności, aby dotkliwie poparzyć. Zadbajmy o odpowiednio grube rękawice w należytym stanie – to nam się odpłaci.

Kolejnym bardzo ważnym wyposażeniem spawacza jest fartuch albo kombinezon spawalniczy. Najlepiej, aby był wykonany jak rękawice – z grubej skóry. Zwróćmy uwagę, aby ochraniać także delikatną szyję – zapinając się na ostatni guzik. Tryskające zewsząd iskry o temperaturze kilku tysięcy stopni, potrafią w kilka chwil przepalić delikatne tkaniny, niejednokrotnie zapalając je wraz ze źle zabezpieczonym spawaczem.


Używajmy odpowiedniego ubioru ochronnego

Ostatnim elementem są buty. Każdy, któremu wpadła choćby maleńka iskierka spawalnicza w okolice skarpetki – ten wie, że już nigdy nie będzie spawać w cienkich trampkach. Wysokie buty z odpornych na temperatury materiałów to wyposażenie niezbędne. Wiele osób jednak będzie to bagatelizować – szczególnie w gorące letnie dni. Niestety jest to działanie nieodpowiedzialne i na krótką metę.

Sposobem na ochronę, nie tylko samego spawacza – jest zastosowanie folii zabezpieczającej z PCV inne stanowiska, gdzie pracownicy nie są wyposażeni w specjalne ciuchy ochronne dla spawaczy. Różnego rodzaju klasy takich folii, pozwalają dobrać produkt pod kątem odległości od stanowiska spawalniczego.

Ostatnim elementem, ale jakże ważnym jest zabezpieczanie się przed toksycznymi gazami, ulatniającymi się podczas spawania różnorodnych materiałów. Możemy użyć małej maski filtrującej odpowiedni skład chemiczny oparów albo użyć specjalnej maski z nawiewem świeżego powietrza.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał, jak ważne jest zabezpieczenie swojego ciała podczas spawania, oraz że to sztuka wymagająca właściwego sprzętu.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag spawanietag nolstag AWPtag Amin12
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031