Sztuczna inteligencja cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem i według obserwacji, a także wielkich pisarzy science fiction, ze wszystkich innowacyjnych technologii, to ona ma maksymalny potencjał zmiany ludzkiego życia, znacząco zwiększając jego produktywność i efektywność. Można powiedzieć, że wkrótce życie przeciętnego człowieka stanie się szybsze, a jednocześnie bardziej obfite w wydarzenia. Niektórzy uważają, że jeszcze daleka droga przed nami, ale sami naukowcy twierdzą, że już w bardzo niedalekiej przyszłości ci sami ludzie radykalnie zmienią zdanie na temat możliwości tych samych technologii. Oto kilka powszechnych założeń dotyczących tego, jak rozwój sztucznej inteligencji zmieni ludzkie życie.
Należy również zauważyć, że takie technologie będą miały wpływ na niemal wszystkie sfery życia współczesnego człowieka. Nawet, a może szczególnie branża rozrywkowa nie zostanie pominięta. Obejmie kino, branżę koncertową, a także branżę hazardową. Jest całkiem logiczne, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji choćby ranking kasyn całkowicie się zmieni.
Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu wkracza do gabinetów lekarskich i to tylko kwestia czasu, kiedy stanie się tam powszechna. Tak przynajmniej twierdzą niezależni eksperci.
Nawet dzisiaj sztuczna inteligencja jest całkiem dobra w diagnozowaniu chorób. W Oxford John Radcliffe Hospital naukowcy opracowali system diagnostyczny, który w 78% przypadków wykrywa choroby serca lepiej niż sami lekarze, a na Uniwersytecie Harvarda naukowcy byli w stanie nauczyć „inteligentnego mikroskopu” znajdowania i identyfikowania niebezpiecznych infekcji we krwi pacjentów.
Firmy takie jak Google, Amazon czy Microsoft, które większości z nas kojarzą się z nowymi technologiami, oferują już nowe rozwiązania - roboty, które mogą wykonywać wiele prac domowych. Oznacza to, że już teraz taki robot może bez problemów:
A to dopiero początek.
Obecnie karty kredytowe są głównym rodzajem płatności między ludźmi. W niedalekiej przyszłości, według różnych ekspertów, dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, nowe karty kredytowe będą niczym innym jak twarzą człowieka.
Biometria twarzy całkowicie zmieni systemy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób technologia łączy się z handlem detalicznym, w takich firmach jak np. Whole Foods, można sobie wyobrazić czasy, w których ludzie nie będą już musieli stać w kolejkach w sklepie.
Według niektórych ekspertów do 2030 roku około miliona ludzi na całym świecie może stracić pracę z powodu wzrostu poziomu automatyzacji. Ta grupa obejmuje sprzedawców, ochroniarzy, recepcjonistów itp. Są też badania, że do tego samego 2030 roku sztuczna inteligencja będzie w stanie coraz wydajniej wykonywać pracę tłumaczy i nauczycieli. Kilka lat później systemy sztucznej inteligencji będą mogły również kierować jazdą samochodu, całkowicie eliminując błąd ludzki.
Roboty są coraz szybsze, coraz bardziej wydajne i tańsze niż ludzie. Nie potrzebują odpoczynku, nie mają rodzin, są w stanie pracować przez całą dobę, więc z łatwością mogą zastąpić człowieka.
Założyciel firmy Microsoft, Bill Gates, zapewnia: "Ludzie będą mieli wolny czas, który będą mogli poświęcić na siebie. Życie stanie się lepsze, bo człowiek będzie musiał mniej pracować, aby osiągnąć te same korzyści. Więcej wolnego czasu nie jest niczym strasznym, trzeba tylko przyzwyczaić się do tego, a jak to mówią, do dobrych rzeczy ludzie szybko się przyzwyczajają".
Współczesny Internet w obecnej chwili łączy różnorodne urządzenia - od komputerów i smartfonów, po wszelkie gadżety, np. termostaty, które umożliwiają kontrolę temperatury w pomieszczeniu za pomocą smartfona.
I nie ogranicza się to tylko do inteligentnych mieszkań czy domów. Istnieją już całe miasta, w których taki internet rzeczy jest częścią codziennego życia. Jednym z przykładów „inteligentnego miasta” może być Barcelona. Pełny potencjał inteligentnego miasta można uruchomić tylko wtedy, gdy zostanie w pełni połączony z możliwościami sztucznej inteligencji, która jest w stanie przetwarzać duże ilości danych. Technologia rozpoznawania i analizy twarzy za pomocą specjalnych kamer może być jednym z przykładów takiego połączenia.
Chociaż okulary VR są najczęściej postrzegane jako integralna część gier wideo i rozrywki, w rzeczywistości są używane w wielu różnych obszarach. Włączenie możliwości sztucznej inteligencji do technologii wirtualnej rzeczywistości będzie w stanie zapewnić jeszcze więcej możliwości: na przykład ludzie będą mogli wybierać zakupy w wirtualnych sklepach, a nawet „uczestniczyć” jako awatary w konferencjach biznesowych.
Wydaje się, że sztuczna inteligencja już w niedalekiej przyszłości będzie w stanie uczynić życie człowieka znacznie ciekawszym i łatwiejszym. Przy wszystkich zaletach nowoczesnych technologii pojawia się jednak problem bezrobocia, który warto byłoby zawczasu rozwiązać.
Foto: Possessed Photography, Unsplash
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*