Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak przygotować się do operacji ortopedycznej?

08-03-2021, 13:00

Pobyt w szpitalu, a w szczególności hospitalizacja związana z planowanym zabiegiem chirurgicznym, może być przyczyną niepokoju i stresu. W związku z tym warto przygotować się mentalnie i organizacyjnie do planowanego zabiegu. Pozwoli to uniknąć wielu stresujących sytuacji związanych z planowanym zabiegiem.

Chirurgia ortopedyczna jest działem medycyny zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowym działaniem narządu ruchu. Zabiegi operacyjne wykonywane są, gdy leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Operacje ortopedyczne najczęściej wiążą się czasowym unieruchomieniem pacjenta po wykonanym zabiegu. Dlatego też pacjent powinien odpowiednio przygotować się do hospitalizacji. W przypadku operacji ortopedycznej warto, w uzgodnieniu z lekarzem kwalifikującym do leczenia szpitalnego, zaopatrzyć się w stosowny sprzęt umożliwiający funkcjonowanie i rehabilitację po wykonanym zabiegu.

Jak przygotować się do hospitalizacji?

Podstawą zakwalifikowania do zabiegu jest konsultacja, podczas której lekarz określa stan zdrowia pacjenta, informuje o metodach leczenia i ewentualnym ryzyku związanym z zabiegiem. Lekarz zleca wykonanie niezbędnych badań podstawowych, może zlecić wykonanie dodatkowej konsultacji specjalistycznej w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do operacji. Następnym krokiem jest wizyta u anestezjologa, który oceni ryzyko i rodzaj znieczulenia do zabiegu. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji potwierdzany jest termin i następuje podpisanie umowy na hospitalizację oraz leczenie operacyjne. Pacjent zapoznaje się z „Regulaminem oddziału szpitalnego”. Jeśli to zabieg komercyjny należy uregulować płatność za operację przed dniem przybycia na oddział szpitalny. Najczęściej przyjęcie na oddział szpitalny odbywa się w dzień przed planowanym zabiegiem w terminie zgodnym z zaleceniami lekarza. Przykładowo w klinice Carolina Medical Center w Warszawie pacjent zgłasza się do Koordynatora Opieki Szpitalnej, który po sprawdzeniu wszelkich formalności i dokumentacji odprowadza Pacjenta na oddział szpitalny.

Co należy zrobić bezpośrednio przed zabiegiem?

Jeśli zalecana jest iniekcja przeciwzakrzepowa, należy ją wykonać od 24 do 12 godzin przed operacją. W dniu poprzedzającym zabieg należy zmyć lakier do paznokci lub usunąć tipsy. W dniu zabiegu należy zmyć makijaż oraz pamiętać o zdjęciu biżuterii lub wyjęciu soczewek kontaktowych. Zazwyczaj na 6 godzin przed operacją nie wolno jeść, pić, palić tytoniu i żuć gumy. Do szpitala należy zabrać dowód tożsamości, wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych itp. wykonanych w innych placówkach medycznych, zażywane na co dzień leki, przybory toaletowe, ręcznik, kapcie, dwie luźne piżamy i strój sportowy na rehabilitację. W uzgodnieniu z lekarzem należy zabrać ze sobą sprzęt niezbędny do rehabilitacji po wykonanej operacji ortopedycznej. Osoby niepełnoletnie powinny zgłosić się do szpitala z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Ostatnie artykuły: