Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Wskazówki dla pracodawców

12-11-2021, 10:19

O skuteczności rozmów kwalifikacyjnych decydują nie tylko kompetencje kandydata, ale i przygotowanie osoby rekrutującej.

Profil poszukiwanego kandydata

Przed spotkaniem rekrutacyjnym zastanów się, jakie cechy powinien posiadać odpowiedni kandydat na dane stanowisko. Wypisz swoje wymagania dotyczące doświadczenia, umiejętności oraz cech charakteru. Jasno określone oczekiwania ułatwią Ci kolejne etapy rekrutacji.

Lista pytań - o co warto zapytać?

Na podstawie gotowego profilu, spisz listę pytań do kandydata. Dzięki niej nie zapomnisz dopytać o żadną z kluczowych informacji.

Do standardowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej należą:

  • oczekiwania finansowe,
  • cele zawodowe,
  • powód odejścia z poprzedniej firmy,
  • zakres obowiązków na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Możesz również przygotować praktyczne zadanie, za pomocą którego ocenisz prawdziwość informacji podanych w CV. Np.:

  • poproś o odegranie scenki, w której sprawdzisz, czy pracownik potrafi wykonać typowe zadanie dla stanowiska, na której zaaplikował,
  • przeprowadź dialog w języku angielskim.

Plan spotkania

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Wskazówki dla pracodawców.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna odbyć się w spokojnym miejscu. Wybierając tego dnia schludny strój, okażesz kandydatowi szacunek i podkreślisz profesjonalne podejście do rekrutacji. Pamiętaj, że osoba rekrutująca stanowi wizytówkę firmy.

Przebieg rozmowy o pracę

Podczas rozmowy o pracę zadbaj o:

1. Powitanie kandydata

Uprzejmie powitaj kandydata. Powiedz, czym się zajmujesz i jaką rolę pełnisz w procesie rekrutacji. Dla rozluźnienia atmosfery zaproponuj mu coś do picia i daj możliwość wyboru miejsca, na którym będzie siedzieć. W ten sposób stworzysz przyjazną atmosferę, która pozwoli Ci przeprowadzić efektywną rozmowę z kandydatem.

2. Opisanie procesu rekrutacji

Poinformuj kandydata, jak długo potrwa spotkanie oraz z ilu etapów składa się rekrutacja.

3. Pytania do kandydata

Oprócz pytań przygotowanych przed spotkaniem, dopytuj także o rzeczy, które zaciekawiły Cię w wypowiedzi kandydata. Dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzają się pytania otwarte (Co? Jak? Gdzie? Kiedy?), które pozwalają kandydatowi na rozwinięcie swoich wypowiedzi.

4. Warunki zatrudnienia

Nawet jeśli Twoje ogłoszenie o pracę zawierało informacje, co oferujesz przyszłemu pracownikowi, warto powtórzyć na spotkaniu kluczowe informacje – warunki zatrudnienia i zakres obowiązków. Od wysłania zgłoszenia do daty rozmowy o pracę może upłynąć sporo czasu. Co więcej, osoba szukająca pracy często wysyła swoje zgłoszenia do wielu pracodawców jednocześnie. Może więc nie pamiętać dokładnej treści Twojego anonsu.

5. Pytania do rekrutera

Również aplikująca osoba ma prawo do pytań. Sprawdź, czy kandydat ma jakieś wątpliwości dotyczące oferowanej mu pracy lub pracodawcy.

6. Zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej

Podziękuj kandydatowi za poświęcony czas. Poinformuj, kiedy może spodziewać się Twoje decyzji i jak przekażesz mu informację – mailowo czy telefonicznie. Także ci kandydaci, którzy nie przeszli do kolejnego etapu rekrutacji, powinni otrzymać informację zwrotną. Tym prostym gestem budujesz pozytywny wizerunek firmy, która szanuje pracowników.

Więcej o skutecznej rozmowie kwalifikacyjnej oraz wielu innych aspektach rekrutacji dowiesz się, odwiedzając poradydlafirm.pracuj.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. WangXiNa




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag rozmowa kwalifikacyjnatag nolstag Amin12tag ALH