Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny?

23-08-2019, 08:29

Budynki gospodarcze i mieszkalne - jak wskazują same te nazwy - różnią się od siebie przeznaczeniem. Oczywiście można zamieszkać w budynku, który wcześniej miał charakter gospodarczy, jednak potrzeba do tego nie tylko działań budowlanych, ale także proceduralnych. Musimy do właściwego urzędu złożyć wniosek o zgodę i dołączyć do niego szereg dokumentów, takich jak: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych, opis techniczny czy ekspertyza budowlana.

ekspertyza budowlana

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny - jakie dokumenty?

Należy bowiem pamiętać, że zmiana przeznaczenia budynku z gospodarczego na mieszkalne nie jest zwykłym remontem, a przebudową. Właśnie dlatego musimy o niej poinformować władze powiatu czy miasta w przypadku miast na prawach powiatu. Zanim jednak złożymy wniosek, musimy zadbać o zebranie odpowiednich dokumentów. Podstawą jest tu ekspertyza budowlana wykonana przez osobę posiadającą nieograniczone uprawnienia budowlane w danej specjalności. Musimy także mieć zwięzły opis techniczny nieruchomości z określeniem jej charakterystyki, a także danymi techniczno-użytkowymi. Podobnie jak w przypadku ekspertyzy budowlanej, wykonuje go fachowiec.

Zanim złożymy do urzędu wniosek, musimy od urzędników otrzymać stosowne zaświadczenie o zgodności planowanego nowego sposobu użytkowania nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku, gdy na danym terenie nie ma planu zagospodarowania decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W naszych aktach musi się również znaleźć opis i rysunek, który określa usytuowanie danego budynku względem innych nieruchomości i obiektów, a także oznaczenie części, która ma zostać przekształcona z gospodarczej na mieszkalną.

Gdzie złożyć wniosek?

Te wszystkie dokumenty musimy dołączyć do składanego w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta wniosku o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Formularze takich wniosków można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub pobrać na miejscu. Pamiętajmy, że żeby urząd mógł nasze podanie rozpatrzyć, dokumenty muszą być kompletne. Jeżeli któregoś z wymaganych przepisami zabraknie, to procedura nie ruszy, a urząd wezwie nas do uzupełnienia braków formalnych. Szczególne znaczenie w takich przypadkach ma profesjonalna ekspertyza budowlana, ale brak każdego z wymaganych dokumentów spowoduje, że będziemy musieli dłużej czekać na decyzję.

Co, jeśli urząd nie zajmie stanowiska?

W przypadku takich postępowań obowiązuje wprowadzona kilka lat temu do przepisów postępowania administracyjnego tzw. "zasada milczącej zgody". Oznacza to, że jeśli w ciągu 30 dni urząd nie zajmie stanowiska w sprawie, to możemy uznać, że wyraził zgodę na nasze działanie wynikające z treści wniosku. A mówiąc jaśniej, możemy dokonać przebudowy. Można się jednak spodziewać, że urząd wyrazi sprzeciw, jeśli charakter dokonywanej przez nas zmiany wymaga pozwolenia na budowę, narusza plan zagospodarowania przestrzennego lub stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: