Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Urządzenia dźwignicowe są powszechnie wykorzystywane do pionowego i poziomego transportu ładunków w wielu gałęziach gospodarki. Wykonane z wytrzymałych komponentów maszyny mogą pracować nieprzerwanie przez wiele godzin, także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Nawet najlepsze suwnice jednak z biegiem czasu się zużywają. Czy można przedłużyć ich żywotność i jak to zrobić?

Jak przedłużyć żywotność suwnicy?

Dlaczego przegląd techniczny suwnic jest tak istotny?

Regularny przegląd techniczny całego parku maszynowego, w tym urządzeń dźwignicowych, pozwala na zachowanie stałego wskaźnika produktywności przedsiębiorstwa. Wykrycie i usunięcie w porę awarii jest też znacznie tańsze niż zakup nowej maszyny tylko z tego względu, że stara była eksploatowana zbyt intensywnie.

Pełna sprawność maszyn ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa personelu. Dbając o stan techniczny suwnic, przedsiębiorca nie tylko minimalizuje ryzyko wypadków przy pracy i związanych z nimi ewentualnych odszkodowań, ale nie musi też borykać się z częstą rotacją pracowników lub ich przebywaniem na zwolnieniach lekarskich. To wszystko oznacza zysk dla biznesu.

Jak zadbać o sprawność techniczną suwnicy?

Kluczowe znaczenie w utrzymaniu sprawności technicznej suwnic ma konserwacja prewencyjna. Regularne przeglądy techniczne zapewnią wydłużenie czasu przydatności urządzenia.

Dobrym pomysłem jest również modernizacja suwnic. Przestarzały sprzęt dźwignicowy naprawia się znacznie dłużej, ponieważ z biegiem czasu maleje dostępność odpowiednich części. Dzięki unowocześnianiu maszyn w zakładzie nie tylko czas naprawy ulegnie skróceniu, ale wzrośnie także produktywność oraz bezpieczeństwo.

Firmy, które chcą wydłużyć żywotność suwnicy, mogą rozważyć zdalny monitoring urządzeń przeprowadzany przez profesjonalistów w modelu outsourcingu. Polega on na zdalnym zbieraniu takich danych jak czas i cykle pracy, rozruchy silnika czy awaryjne zatrzymanie się mechanizmów. W ten sposób znacznie łatwiej wykryć osłabienie nawet pojedynczego podzespołu z wyprzedzeniem i podjąć odpowiednie kroki.

Wybór części zamiennych do suwnicy

Duże znaczenie dla żywotności suwnicy ma jakość stosowanych części zamiennych. Aby działały one równie długo jak oryginalne podzespoły, należy wybierać elementy sygnowane jako OEM albo równoważne zamienniki wyprodukowane do określonego modelu sprzętu.

Przed zakupem części zamiennych warto skonsultować się ze specjalistami. W sklepie Konecranes znajdziesz podzespoły do niemal wszystkich typów suwnic dostępnych na rynku. To gwarancja skrócenia czasu naprawy do minimum.

Z jakich trybów serwisowania korzystają przedsiębiorcy?

Zakłady, które na co dzień korzystają ze sprzętu dźwignicowego, zwykle z wyprzedzeniem szukają sprawdzonego partnera technologicznego, który zaoferuje ekspertyzę techniczną i niezbędne naprawy. Umowa o serwis suwnic może być realizowana w kilku różnych wariantach, w zależności od potrzeb klienta.

Naprawy planowanie

Naprawy planowane uwzględniają harmonogram produkcji w danym zakładzie. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi obawiać się, że wymiana części lub konserwacja suwnic w negatywny sposób wpłynie na liczbę przyjętych i obsłużonych zamówień.

Naprawy wstępnie zatwierdzone

Naprawy wstępnie zatwierdzone polegają na połączeniu rutynowej kontroli z wymianą zużytych albo uszkodzonych podzespołów do uzgodnionej kwoty. W tym modelu proces decyzyjny ulega skróceniu, a naprawy przebiegają szybko i sprawnie.

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie zakładem nie muszą angażować się w każdy etap procesu naprawczego, ponieważ diagności i konserwatorzy działają na podstawie udzielonego wcześniej upoważnienia.

Naprawy na wezwanie

W krytycznych sytuacjach ogromne znaczenie ma serwis suwnic dostępny ad hoc. Dotyczy to np. nieprzewidzianych awarii lub usterek, do których dochodzi w dni wolne od pracy.

Naprawy na wezwanie są uzgadniane indywidualnie z klientem i przeprowadzane tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu można skrócić przestoje w pracy maszyn. W branży produkcyjnej opóźnienia w dostawach to nie tylko straty wynikające z samego przestoju, ale niekiedy również dotkliwe kary umowne.

Przeprowadzanie czynności konserwacyjnych przyczyniających się do wydłużenia żywotności suwnicy pozwala na lepsze planowanie wydatków firmowych. To sposób, aby uniknąć długotrwałych i kosztownych napraw oraz stopniowo wdrażać nowe rozwiązania technologiczne, które zapewnią przewagę konkurencyjną.

Foto i źródło: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *