Kominek dodaje uroku domom i sprawia, że we wnętrzach mieszkalnych panuje przytulna, rodzinna atmosfera. Centralnie zainstalowany w domu jednorodzinnym kominek jest ważnym elementem systemu ogrzewania. Aby móc się nim posługiwać przez okres grzewczy lub przez cały rok również do ogrzewania wody użytkowej musimy mieć drewno opałowe. Co więcej, trzeba je przechowywać w odpowiednim miejscu i w odpowiednich warunkach.
Sezonowane drewno
Najlepiej pali się w kominku drewno sezonowane, czyli mające wilgotność nieprzekraczającą granicy 15-20 proc. Świeże drewno jest znacznie bardziej wilgotne i nie nadaje się do opalania kominka. Takie drewno należy składować, co nazywane jest fachowo procesem sezonowania. Powinien on być przeprowadzany w odpowiednich warunkach. Drewno musi mieć dostęp do świeżego powietrza, ale znajdować się pod zadaszeniem, które będzie je chronić przed opadami. Miejsce to powinno być przewiewne i zabezpieczone przed nadmiarem wilgoci. Jak zbudować takie miejsce?
Odpowiedni stojak
Stojak na drewno do kominka lub pieca pozwala na jego sezonowanie i składowanie nawet przez rok czy dwa. Dostarczy ono o wiele więcej ciepła niż drewno świeże lub przechowywane krótko - zaledwie przez 2-3 miesiące.
Dobry stojak przeznaczony na drewno wydatnie wspomaga proces suszenia drewna, ułatwiając przy okazji jego składowanie. Może być wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu zyska dużą stabilność i wytrzymałość, dlatego posłuży nam przez długie lata w niezmienionym stanie. Musi być funkcjonalny, ale jednocześnie dzięki odpowiedniej stylistyce stanie się elementem dekoracyjnym np. przy tarasie czy w ogrodzie przydomowym.
Stojaki różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością. Na potrzeby składowania drewna kominkowego wystarczający będzie stojak mieszczący około 1 m3 drewna. W takich warunkach drewno będzie miało stały dostęp do powietrza, będzie się dobrze suszyć, a dach czy pokrowiec stojaka ochroni je przed opadami atmosferycznymi.
Wykonane ze stali nierdzewnej stojaki na drewno są uniwersalne w zastosowaniu, ponieważ można je wykorzystywać na zewnątrz, ale i w dużym salonie, we wnętrzach domów, bezpośrednio przy kominku. Wytrzymały i pojemny stojak, wykończony farbą proszkową, będzie zabezpieczony przed zarysowaniem i innymi uszkodzeniami. Jest też chroniony przed korozją, dlatego nawet na zewnątrz będzie on bezpieczny. Drewno jest w nim dobrze wentylowane, a jeśli zajdzie taka konieczność - stojak można złożyć i schować w garażu lub na strychu. To doskonałe miejsce na przechowywanie drewna na opał do kominka.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|