Jak prasować ubrania z naturalnych tkanin?

24-10-2020, 09:22

Prawidłowe prasowanie można porównać do sztuki. Chodzi o to, by ubrania pozostawić wolne od wszelkich zagnieceń, a jednocześnie delikatnie obejść się z tkaninami. Należy dołożyć wszelkich starań, aby cały proces przebiegł jak najszybciej, za to skutecznie. Ogromne znaczenie ma sama technika i znajomość materiałów.

Do najbardziej wymagających należą tkaniny naturalne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Niektóre z nich mają skłonność do zagnieceń, inne są bardzo delikatne, więc należy dołożyć wszelkich starań, aby ich nie uszkodzić. Oto kilka porad dotyczących prasowania tkanin naturalnych.

prasowanie

Jak zapobiegać błyszczeniu się tkanin naturalnych?

Jednym z głównych problemów związanych z prasowaniem tkanin naturalnych jest fakt, że nierzadko w efekcie zaczynają się one błyszczeć. Wygląda to dość nieestetycznie, a ubrania sprawiają wrażenie nieświeżych. Jak zapobiec temu niepożądanemu efektowi? Warto pamiętać o tym, aby odzież odwracać na przeciwną stronę. Niechciany połysk nie będzie wówczas widoczny. Można również skorzystać z bawełnianej ściereczki, która ograniczy ten proces. Kluczową rolę odgrywa ponadto temperatura, bo powinna zostać dopasowana do rodzaju tkaniny.

Jak troszczyć się o poszczególne tkaniny naturalne?

Każda naturalna tkanina ma nieco inne potrzeby dotyczące prasowania. Najczęściej za największe wyzwanie uznajemy len, który ma wyjątkową skłonność do gniecenia się. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Niekoniecznie. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób postępować z lnianymi ubraniami. W przypadku tego materiału nie należy obawiać się wysokich temperatur sięgających nawet ponad 200 stopni Celsjusza. Bardzo ważne, aby wypraną odzież uprasować, zanim jeszcze dokładnie wyschnie. Wówczas proces przebiega naprawdę szybko, a prasowanie lnu staje się wręcz przyjemnością!

Wełna jest specyficzną tkaniną, którą w przeciwieństwie do większości materiałów należy prasować z obu stron. Optymalna temperatura to maksymalnie 120 stopni Celsjusza, ale niezbędna będzie wilgotna szmatka. W przeciwnym razie dość delikatne włókna mogą ulec trwałemu uszkodzeniu, co oznaczałoby pożegnanie z ulubionym ciepłym swetrem.

Jeszcze delikatniejszym materiałem jest jedwab. W tym przypadku zdecydowanie warto kierować się zaleceniami producenta, a prasowanie musi odbywać się w jak najniższej temperaturze. Żelazko nie powinno jednocześnie mieć kontaktu z tkaniną przez zbyt długi czas. Skuteczne może okazać się prasowanie na mokro.

Jaka deska do prasowania naturalnych tkanin?

Wiedza i technika to nie wszystko. W prasowaniu tkanin naturalnych bardzo pomocna będzie odpowiednia deska do prasowania. Czym powinna się ona charakteryzować? Lekka konstrukcja to wartość sama w sobie, ale tylko solidne wykonanie zapewni odpowiednią stabilność, dzięki czemu zbytnie dociskanie żelazka, które nie jest korzystne dla naturalnych tkanin stanie się zbędne. Jeszcze ważniejszą rolę odgrywa pokrowiec na deskę.

Warto zadbać o egzemplarz wyposażony specjalną powłokę antypoślizgową. Sznurki i rzepy powinny idealnie przytwierdzać go do deski. Ciekawym rozwiązaniem jest technologia Thermo Reflect, która dzięki odbijaniu ciepła znacząco skraca czas prasowania, co bardzo korzystnie odbija się na delikatnych naturalnych tkaninach. Dobra deska i pokrowiec to inwestycja, która zwróci się, bo znacznie przedłuża żywotność ubrań!

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag prasowanietag nols

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.