Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak pozyskać i zatrzymać utalentowanych programistów?

26-10-2023, 21:51

Dzisiejszy rynek IT w Polsce to prawdziwa dżungla możliwości i wyzwań. Z jednej strony, dynamiczny wzrost wynagrodzeń i liczne oferty pracy, z drugiej – rosnące wymagania i oczekiwania specjalistów. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości? Najnowszy Raport Specjalny "Niezastąpieni specjaliści IT - klucz do sukcesu współczesnych firm" rzuca światło na kluczowe aspekty rynku.

Jak pozyskać i zatrzymać utalentowanych programistów?

Najważniejsze informacje: Nowy Raport Specjalny pod tytułem "Niezastąpieni specjaliści IT - klucz do sukcesu współczesnych firm", opracowany przez Yard Corporate, przedstawia kluczowe wyzwania i trendy na rynku pracy w branży IT. Obejmuje on zagadnienia takie jak trudności w rekrutacji, rosnące zarobki oraz znaczenie utrzymania talentów w firmie.

Dlaczego to ważne: Brak kwalifikowanych pracowników IT może hamować rozwój przedsiębiorstw w erze cyfryzacji. Zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy w IT jest kluczowe dla przyszłości firmy.

  • Zarobki w branży IT rosną: W pierwszej połowie 2023 roku zarobki w branży IT wzrosły średnio o 13%. Największy wzrost dotyczył pracowników specjalizujących się w przetwarzaniu danych, z podwyżkami na poziomie średnio 22%.
  • Elastyczność i work-life balance mają znaczenie: Pracodawcy muszą oferować nie tylko atrakcyjne warunki finansowe, ale także możliwości rozwoju zawodowego, elastyczne modele pracy oraz przyjazne środowisko pracy.
  • Polska jako atrakcyjny rynek IT: Polska uznawana jest za drugi najbardziej atrakcyjny rynek outsourcingu usług IT na świecie.

Między wierszami: Raport podkreśla, że atrakcyjność pracodawcy w branży IT nie opiera się już tylko na zarobkach. Choć te nadal są ważne, specjaliści IT coraz częściej zwracają uwagę na jakość życia i możliwości rozwoju. Dla firm oznacza to konieczność przemyślenia swojej strategii rekrutacyjnej i utrzymania talentów. Ponadto, rosnące zarobki i specjalizacje wskazują na rozwój i dojrzewanie rynku, co może przyciągać zagraniczne inwestycje, szczególnie do Polski.

Co mówią eksperci:

"Work-life balance wpływa pozytywnie na efektywność i produktywność pracowników IT," mówi Natalia Wcześniak, CEO & Co-Founder at Yard Corporate. "Gdy mają możliwość odpoczynku i regeneracji, są bardziej skoncentrowani i gotowi do podejmowania wyzwań zawodowych."

Co warto wiedzieć: Kontrakty B2B stają się coraz bardziej popularne, dając pracownikom większą elastyczność. To może być dodatkowy magnes dla talentów, które poszukują elastycznych form zatrudnienia.

Co dalej: W miarę jak technologie takie jak komputery kwantowe i sztuczna inteligencja będą się rozwijać, zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach również wzrośnie. Firmy muszą być przygotowane na zaoferowanie nie tylko konkurencyjnych wynagrodzeń, ale również atrakcyjnych pakietów benefitów i możliwości rozwoju, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych w branży. Polska, z jej rosnącą renomą jako centrum outsourcingu IT, będzie musiała równocześnie zaspokajać zapotrzebowanie krajowe, jak i zagraniczne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik