Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska ma szóstą co do wielkości gospodarkę w UE i jest uważana za kraj przyjazny dla biznesu z rozsądną polityką makroekonomiczną. Na budżet składają się więc różne usługi, przemysł i rolnictwo. Przyjrzyjmy się bliżej, jak kształtuje się budżet Polski.

Główne wskaźniki ekonomiczne kraju

Polska jest największym krajem Europy Wschodniej, graniczy z 7 innymi państwami i ma dostęp do morza, co ma znaczący wpływ na rozwój jej gospodarki. Warto zauważyć, że Polska jest jedynym krajem postkomunistycznym, którego gospodarka zaliczana jest do rozwiniętych, a nie rozwijających się.

Pod względem Produktu Krajowego Brutto zajmuje od 21 do 24 miejsca na świecie, w zależności od roku badania. Jeśli przyjrzymy się jego strukturze bardziej szczegółowo, możemy wyróżnić kilka największych składników. Na uwagę zasługują wśród nich następujące kategorie:

  • usługi, transport - 63,5%;
  • przemysł lekki, przemysł ciężki - 33%;
  • Rolnictwo - 3,5%.

Badając takie wskaźniki tego kraju warto zauważyć, że według wskaźnika rozwoju społecznego (HDI) Polska należy do krajów wysoko rozwiniętych. Wynika to z wielu czynników, z których najważniejsze to: średnia długość życia, PKB per capita oraz parytet siły nabywczej.

Na ten ważny wskaźnik wpływa również liczba lat nauki szkolnej przeciętnie dla dzieci oraz kilka innych parametrów.

Dynamika wzrostu

PKB kraju od lat systematycznie rośnie, a wśród krajów UE Polska zajmuje czwarte miejsce. Jednocześnie pozostaje to w wyraźnym kontraście ze średnią unijną, która wykazuje znaczną recesję, szacowaną na 4,1%.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje PKB per capita, gdyż wskaźnik ten pozwala na bardziej obiektywną ocenę lokalnej gospodarki. Gospodarka planowa, typowa dla krajów socjalistycznych, została w Polsce zniesiona dopiero w 1990 roku.

Jak pokazuje praktyka, była to słuszna decyzja, bo do 2016 roku PKB na mieszkańca wzrósł ponad 8-krotnie w porównaniu z początkiem lat 90. Tak wysokie tempo wzrostu pozwoliło temu krajowi znacznie przewyższyć nie tylko inne kraje UE, ale także wiele innych.

Dzięki temu Polska zajmuje 13 miejsce w rankingu krajów pod względem PKB na mieszkańca, co potwierdzają badania Banku Światowego. Najbliżsi sąsiedzi - Słowacja i Czechy - są pod tym względem znacznie w tyle za Polską.

Wzrost ten wynika częściowo z wielu czynników, wśród których warto wymienić m.in.:

  • korzystne położenie geograficzne;
  • szybkie i skuteczne przejście od przestarzałego modelu gospodarczego do gospodarki wolnorynkowej;
  • rozwój przemysłu, gospodarki, tworzenie miejsc pracy oraz rozwój wielu usług, nawet związanych z hazardem, gdzie np. otrzymasz w kasyno online depozyt 10 zl.

Stanowi to wyraźny kontrast z innymi państwami będącymi byłymi satelitami ZSRR, gdyż straciły one sporo czasu na próby zachowania dawnego modelu gospodarczego i nie były w stanie osiągnąć podobnych rezultatów. Przykładem może być Bułgaria, która w tym samym okresie nie miała ponad 3-krotnego wzrostu PKB, oraz Węgry, gdzie wskaźnik ten był nieco wyższy i wynosił 3,7 razy.

Według szacunków wiele państw bałtyckich mogło osiągnąć podobne wyniki, ale uzyskały niepodległość znacznie później, co negatywnie wpłynęło na ich gospodarki.

Sektor rozrywki

Choć rozrywka nie jest jednym z głównych źródeł dochodów budżetu państwa, sektor ten ma pozytywny wpływ na budżet państwa. Wśród Polaków popularne są parki rozrywki, tereny rekreacyjne, kluby komputerowe itp. Jednak hazard także zajmuje szczególne miejsce wśród wszystkich atrakcji.

W Polsce działa kilkadziesiąt klubów hazardowych stacjonarnych, a także setki serwisów z hazardem online, w których oferują nawet do 100 euro bez depozytu 2023. Ponieważ Polacy uwielbiają tę formę rozrywki, branża hazardowa generuje co roku ogromne wpływy do budżetu państwa, przyczyniając się do rozwoju państwa i gospodarki kraju.

Sektor rolniczy

Pomimo tego, że rolnictwo stanowi niewielki procent polskiego PKB, rośnie szybciej niż przemysł. Różne przedsiębiorstwa rolne należą do największych pracodawców w kraju, zatrudniając około 17,4 procent ludności aktywnej zawodowo.

Łączna liczba prywatnych gospodarstw w sektorze przekracza 2 miliony, a ponad połowa produkcji - jabłek, buraków, pomidorów i zbóż - przeznaczona jest na konsumpcję krajową. Z powodu braku zbóż paszowych, oleju i pszenicy państwo importuje takie towary w dużych ilościach.

Dochody ludności, zatrudnienie

W ostatnich latach nastąpił dalszy rozwój ustawodawstwa pracy i emerytalnego tego kraju, co miało imponujący wpływ na poziom życia ludności. Zmiany te wynikają częściowo z niezmiennie wysokiego wzrostu PKB kraju, który odzwierciedla jego rozwój gospodarczy.

Płaca minimalna w Polsce wynosi 522 euro, natomiast średnia to 1 180 euro. Obserwuje się stopniowy spadek liczby bezrobotnych w kraju, która na 2022 r. wynosiła 6,1% populacji.

Podsumowując

Polska wykazuje stabilny wzrost PKB, który trwa od momentu przejścia do wolnej gospodarki. Jednocześnie minie sporo czasu, zanim kraj ten dogoni najbardziej rozwinięte państwa, np. Niemcy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Polskatag PKBtag hazardtag gospodarkatag budżet