Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak powstają nadruki na koszulkach?

19-04-2022, 07:39

T-shirty z kolorowymi nadrukami można spotkać niemal w każdej odzieżowej sieciówce. A co za tym idzie - również w każdej szafie. Ciekawy wzór, śmieszny napis czy pomysłowa grafika sprawia, że ulubione koszulki zakładamy na co dzień, w czasie spotkań z przyjaciółmi, a czasami również do pracy.

Rzadko zastanawiamy się jednak, w jaki sposób powstają nadruki na koszulkach. Tymczasem właśnie od metody znakowania zależy ich ostateczny kształt oraz trwałość. W końcu nie każdy nadruk w dobrym stanie przetrwa wizytę w pralce. By długo cieszyć się idealnym wyglądem grafiki trzeba posłużyć się odpowiednią techniką.

Jak powstają nadruki na koszulkach?

Sitodruk na koszulkach - farba i matryca

Jeszcze nie tak dawno przytłaczająca większość nadruków nie tylko na koszulkach, ale i na innych typach ubrań była wykonywana sitodrukiem. To najstarsza metoda znakowania odzieży, wykorzystywana również przy innych tekstyliach.

Do przeniesienia druku na materiał potrzebne są specjalne farby oraz matryca. Powstaje z siatki, na którą nanosi się emulsję, a następnie naświetla przez specjalną kliszę. To właśnie na niej znajduje się wzór grafiki. Przez tak przygotowaną matrycę następnie wtłacza się farbę w materiał.

Sitodruk świetnie nadaje się do wykonywania dużych nadruków - jego koszt właściwie nie zależy od wielkości grafiki. Do tego jest metodą niezwykle trwałą, pozwala także na duże nasycenie barw na koszulce.

Nadruk termotransferowy - grafika przez prasę

Alternatywą dla sitodruku jest druk termotransferowy. W tym przypadku do oznakowania koszulki potrzebna jest prasa transferowa. To za jej pośrednictwem, przy pomocy wysokiej temperatury i dużego nacisku, projekt nadruku przenosi się na tkaninę. Potrzebny jest jednak jeszcze etap przejściowy - nadruk najpierw wykonuje się na specjalnym papierze termotransferowym i dopiero z niego trafia na koszulkę.

Dzięki termotransferowi można umieścić na tkaninie nadruki złożone z wielu kolorów. Pozwala również na odwzorowanie na koszulce nawet niewielkich detali. Powstają w ten sposób grafiki wysokiej jakości. Podobnie jak sitodruk, termotransfer zapewnia także nadruki wytrzymałe i odporne, a przy okazji elastyczne.

Termotransfer umożliwia bardzo szybkie znakowanie T-shirtów. Jest jednak droższą techniką, m.in. z uwagi na wykorzystanie wspomnianego papieru. Tę metodę stosuje się także w trudniej dostępnych miejscach ubrań, na przykład na plecach.

Sublimacja - metoda na poliester

Choć sitodruk i termotransfer umożliwiają wykonywanie wytrzymałych nadruków na koszulkach, to jednak za najtrwalszą metodę znakowania uważa się sublimację. Grafiki i napisy wykonane tą techniką wytrzymają częste pranie, nawet w wysokich temperaturach.

Sekretem druków sublimacyjnych są specjalne tusze. Podobnie jak w przypadku termotransferu, należy je najpierw nanieść na specjalny papier. A potem, za pomocą prasy, wzór jest odciskany na koszulce. Barwniki wiążą się z materiałem w taki sposób, że nadruk nie jest wyczuwalny na powierzchni ubrania. Sublimacja jest bardzo opłacalną metodą zwłaszcza przy większych zamówieniach.

Wyjątkowe tusze, o których mowa, współpracują jednak jedynie z poliestrem. Dlatego sublimacja jest możliwa tylko na koszulkach wykonanych z tego materiału. W dodatku kolorowe nadruki sublimacyjne mogą powstać jedynie na białych lub bardzo jasnych T-shirtach.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag nadruki na koszulkachtag AWPtag Amin12