Jak powstają książki? O druku cyfrowym i nie tylko

11-10-2019, 09:59

Choć coraz więcej osób rezygnuje w kupowania tradycyjnych papierowych książek i wybiera czytniki elektroniczne czy audiobooki, nic nie wskazuje na to, żeby epoka druku miała się ku końcowi. Na szczęście, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świata, w którym w ogóle nie ma nie tylko książek, ale i czasopism, ulotek, katalogów reklamowych. Są ludzie, dla których sam zapach zadrukowanego papieru jest tak pociągający, że nigdy nie przerzucą się na e-booki.

Dla nich ważny jest fakt istnienia książki jako przedmiotu, który można wziąć do ręki, przekartkować, zachwycić się ciekawie zaprojektowaną okładką, przejrzeć ilustracje, a w końcu odstawić egzemplarz na ulubioną półkę i wielokrotnie do niego wracać. Także pisarze, autorzy, nie marzą o świecie, w którym ich dzieła mają wyłącznie formę elektroniczną - zwłaszcza debiutanci. Niczego nie da się porównać z sytuacją, w której bierze się do ręki swoją pierwszą książkę i na okładce widzi się swoje nazwisko. Czy jednak, aby do tego doszło, konieczna jest współpraca z tradycyjnym wydawnictwem, w którym cały proces przygotowania książki do druku jest dość długi? A dodatkowo, na wydaniu pozycji zarabia cały łańcuszek ludzi, a sam autor najmniej?

W dobie druku cyfrowego każdy autor może opublikować swoją książkę bez konieczności podejmowania współpracy z wydawnictwem. Technika cyfrowa daje możliwość zarówno niskonakładowego druku książek, w celu przekonania się, czy jest na nie popyt, jak i dodruku w dowolnym momencie - kiedy okaże się, nasze dzieło znajduje coraz więcej nabywców. Jakie jeszcze możliwości daje produkcja książek w technologii cyfrowej? 

Jak wydać książkę

Kiedy zapadnie już decyzja, że wydajemy książkę własnym sumptem, warto znaleźć dobrą drukarnię książek, specjalizującą się nie tylko w druku cyfrowym, ale także mającą własne zaplecze introligatorskie. Zanim tekst trafi do druku, czeka nas współpraca z korektorem i redaktorem merytorycznym, których - bez najmniejszego kłopotu - zatrudnimy bez konieczności współpracy z wydawnictwem. Znakomita większość osób parających się obiema profesjami to freelancerzy i na pewno uda nam się dzięki mediom społecznościowym znaleźć fachowców, którzy dobrze opracują nasz tekst. 

Gdy dysponujemy już plikiem z naniesionymi poprawkami, należy odpowiednio przygotować go do druku. Na czym to polega? Należy zrobić skład - złożyć książkę do druku - w odpowiednim programie, a następnie zapisać w pliku PDF. Takim przygotowaniem zajmują się graficy parający się DTP lub specjalistyczne firmy. Tę samą drogę przejść musi okładka: najpierw starannie zaprojektowana, a potem przygotowana do druku. Teraz czekają nas ustalenia techniczne: wybór rodzaju papieru i rodzaju oprawy. Kiedy wizja naszego debiutu (i każdej kolejnej publikacji) przybiera realny kształt, najekonomiczniej zlecić najpierw wydruk i oprawę jednego egzemplarza. Taki egzemplarz okazowy, sygnalny, da nam realne wyobrażenie o całym przedsięwzięciu. Pozwoli na wyłapanie i wyeliminowanie ewentualnych błędów, których do tej pory nie zauważyliśmy, albo nawet całkowitą zmianę estetyki okładki. Kiedy nabierzemy już pewności, że nasza książka ma wyglądać tak, a nie inaczej, pora na wydruk niskonakładowy i rozesłanie egzemplarzy do osób, które mogą go zrecenzować. 

Jeśli okaże się, że książka cieszy się zainteresowaniem, zawsze można zamówić dodruk. Takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Nakład na miarę potrzeb eliminuje konieczność magazynowania książek, a co za tym idzie - obniża koszty inwestycji. Z uwagi na fakt, że tekst zarchiwizowany pozostaje w postaci komputerowego pliku, można bez żadnych kłopotów dokonywać nie tylko kolejnych dodruków, ale także personalizować pojedyncze egzemplarze albo całe nakłady. Innowacyjne systemy poligraficzne umożliwiają krótkie terminy realizacji zleceń oraz wysoką jakość i wydajność druku.

książki

Wydrukowanie książki to sztuka

Wydawać by się mogło, że druk cyfrowy umożliwia tak daleko posuniętą mechanizację całego procesu powstawania książek, że nie ma w nim już miejsca na zastanawianie się nad walorami estetycznymi. To błędny tok rozumowania. Wydrukowanie książki naprawę pięknej to wciąż sztuka. Doświadczeni pracownicy drukarni cyfrowej, dysponujący dodatkowo zapleczem introligatorskim, potrafią stworzyć bardzo wysmakowane książki. Oczywiście projekt okładki warto zlecić utalentowanemu grafikowi. Można także skorzystać z ogólnodostępnych stocków z fotografiami do celów komercyjnych, ale już o jakość oprawy zadbają pracownicy drukarni. Najpiękniej i najbardziej prestiżowo prezentuje się oprawa twarda szyta nićmi oraz oprawa twarda klejona. A jeśli zależy nam na przygotowaniu znacznej liczby tańszych egzemplarzy, dobrym estetycznie i ekonomicznie rozwiązaniem są oprawy miękkie.

Sprawdź cyfrowy druk książek: https://www.totem.com.pl/druk-cyfrowy/cyfrowy-druk-ksiazek

Im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie publikacji do druku, tym większa pewność, że będzie ona spełniała wszystkie nasze potrzeby estetyczne. Nowoczesny cyfrowy druk książek oraz ich oprawa nie tylko umożliwiają debiutującym autorom wzięcie na własne barki całego procesu wydawniczego, ale także świadome budowanie marki osobistej. Współpraca z dobrą drukarnią to gwarancja, że i sama książka, i wszystkie towarzyszące jej materiały promocyjne będą zawsze najwyższej jakości i dokładnie takie, jakie chcemy, żeby były. W przypadku współpracy z tradycyjnym wydawnictwem sugestie autora nie zawsze są brane pod uwagę. 

Gdzie wydrukować książkę? 

Już wiemy: w dobrej drukarni cyfrowej z bogatym zapleczem introligatorskim. Dobrym wyborem będzie Totem.com.pl - firma, której pracownicy pasjonują się nie tylko najnowocześniejszymi technologiami, ale przede wszystkim - książkami. To właśnie z połączenia tych dwóch pasji, wszelkie, nawet najbardziej skomplikowane zlecenia, wykonywane są tu z największą starannością. Dbając o dobro Klientów, drukarnia z równą przyjemnością podejmuje współpracę z wydawcami, oferując im stale poszerzane portfolio usług (ostatnio np. wprowadzając do oferty możliwość wzbogacania publikacji papierowych o treści cyfrowe w modelu rzeczywistości rozszerzonej), jak i osobami indywidualnymi, którym umożliwia przejście całego procesu wydania własnej książki w maksymalnie przyjazny sposób.

Wydrukowanie książki jest łatwe, ale nie oznacza to, że każdy, kto podejmie się tego zadania, zrobi to w zadowalający autora sposób. Dobra drukarnia cyfrowa z zapleczem introligatorskim to miejsce, w którym nasze marzenia o pięknie wydanej publikacji nabiorą realnego kształtu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Geraltfot. Geralt


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: