Wprowadzenie w życie zasad Polskiego Ładu zmieni wiele ważnych rzeczy dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą. Jedną z szeroko dyskutowanych spraw jest składka zdrowotna. Ile wyniesie według nowych przepisów i o jakich kwestiach z nią związanych warto wiedzieć?
Nowy Polski Ład to zapowiedź wielu reform, które dotykają różnorodnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. Jedną z najszerzej dyskutowanych kwestii są sprawy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre zmiany w tym względzie zostały zmodyfikowane w stosunku do pierwotnych założeń programu. Z tego względu wyjątkowo często wpisywanym w Internecie hasłem stała się fraza „nowy ład składka zdrowotna” – to zagadnienie budzi bowiem spore wątpliwości. Warto więc prześledzić, jakie ostateczne ustalenia przyjęto w tej kwestii. Zaczną one obowiązywać już w 2022 roku.
W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się firmom, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych. W przypadku takich przedsiębiorstw zgodnie z nowymi przepisami składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosić 9% podstawy jej wymiaru (a więc dochodu wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej). Jej wysokość będzie zatem zależna od osiąganych dochodów. Co istotne, takie same zasady będą obowiązywać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub wykonujące obowiązki w ramach umowy zlecenia.
Ważną zmianą związaną ze składką na ubezpieczenie zdrowotne jest także kwestia jej odliczania. Do tej pory było to możliwe, jednak nowy Polski Ład wyklucza taką ewentualność.
Jeśli chodzi o opodatkowanie na podstawie podatku liniowego, zgodnie z zasadami Polskiego Ładu składka zdrowotna dla przedsiębiorców wyniesie 4,9% dochodu. Jednocześnie nie będzie ona mogła być mniejsza niż 9% kwoty pensji minimalnej, której wysokość ustalana jest na początku danego roku. W związku z tym najmniejsza dopuszczalna składka zdrowotna przy podatku liniowym w 2022 roku to 270,90 zł.
Wyjątkowo ciekawie prezentuje się kwestia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Firmy, które wybrały taką formę opodatkowania, będą musiały uiścić 9% składki, jednak odsetek ten będzie obliczany w nieco inny sposób niż w pozostałych przypadkach. Podstawa wymiaru będzie bowiem zależeć od tego, jak wysokie są roczne przychody danego przedsiębiorstwa. Wyznaczone zostały trzy limity wraz z konkretnymi kwotami:
Powyższe wyliczenia wynikają z przyjętych podstaw wymiaru. W pierwszej sytuacji jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia według GUS, w drugiej – 100%, a w trzeciej 180%.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|