Jak Polski Ład zmieni kwestie związane ze składką zdrowotną?

23-12-2021, 13:56

Wprowadzenie w życie zasad Polskiego Ładu zmieni wiele ważnych rzeczy dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą. Jedną z szeroko dyskutowanych spraw jest składka zdrowotna. Ile wyniesie według nowych przepisów i o jakich kwestiach z nią związanych warto wiedzieć?

Jak Polski Ład zmieni kwestie związane ze składką zdrowotną?

Składka zdrowotna a opodatkowanie na zasadach ogólnych

Nowy Polski Ład to zapowiedź wielu reform, które dotykają różnorodnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. Jedną z najszerzej dyskutowanych kwestii są sprawy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre zmiany w tym względzie zostały zmodyfikowane w stosunku do pierwotnych założeń programu. Z tego względu wyjątkowo często wpisywanym w Internecie hasłem stała się fraza „nowy ład składka zdrowotna” – to zagadnienie budzi bowiem spore wątpliwości. Warto więc prześledzić, jakie ostateczne ustalenia przyjęto w tej kwestii. Zaczną one obowiązywać już w 2022 roku.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się firmom, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych. W przypadku takich przedsiębiorstw zgodnie z nowymi przepisami składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosić 9% podstawy jej wymiaru (a więc dochodu wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej). Jej wysokość będzie zatem zależna od osiąganych dochodów. Co istotne, takie same zasady będą obowiązywać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub wykonujące obowiązki w ramach umowy zlecenia.

Ważną zmianą związaną ze składką na ubezpieczenie zdrowotne jest także kwestia jej odliczania. Do tej pory było to możliwe, jednak nowy Polski Ład wyklucza taką ewentualność.

Jaka będzie składka zdrowotna przy podatku liniowym?

Jeśli chodzi o opodatkowanie na podstawie podatku liniowego, zgodnie z zasadami Polskiego Ładu składka zdrowotna dla przedsiębiorców wyniesie 4,9% dochodu. Jednocześnie nie będzie ona mogła być mniejsza niż 9% kwoty pensji minimalnej, której wysokość ustalana jest na początku danego roku. W związku z tym najmniejsza dopuszczalna składka zdrowotna przy podatku liniowym w 2022 roku to 270,90 zł.

Ustalenia w związku ze składką zdrowotną przy ryczałcie ewidencjonowanym

Wyjątkowo ciekawie prezentuje się kwestia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Firmy, które wybrały taką formę opodatkowania, będą musiały uiścić 9% składki, jednak odsetek ten będzie obliczany w nieco inny sposób niż w pozostałych przypadkach. Podstawa wymiaru będzie bowiem zależeć od tego, jak wysokie są roczne przychody danego przedsiębiorstwa. Wyznaczone zostały trzy limity wraz z konkretnymi kwotami:

  • w przypadku rocznych przychodów do 60 000 zł składka zdrowotna wyniesie 305,56 zł miesięcznie;
  • w przypadku rocznych przychodów do 300 000 zł wysokość miesięcznej składki zdrowotnej to 509,27 zł;
  • w przypadku przychodów przekraczających 300 000 zł rocznie miesięczna składka zdrowotna wyniesie 916,68 zł.

Powyższe wyliczenia wynikają z przyjętych podstaw wymiaru. W pierwszej sytuacji jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia według GUS, w drugiej – 100%, a w trzeciej 180%.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag składka zdrowotnatag polski ładtag nolstag AWPtag Amin12

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.