Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak pielęgnować skórę przy łojotokowym zapaleniu skóry?

08-11-2021, 08:18

Podrażniona, łuszcząca się skóra i nadprodukcja sebum to charakterystyczne objawy łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS). Choroba jest trudna w leczeniu i ma nawracający charakter. W wyciszaniu objawów ŁZS bardzo ważna okazuje się właściwa pielęgnacja skóry. Jakie kosmetyki warto stosować? Jak dbać o skórę twarzy, ciała i głowy przy łojotokowym zapaleniu skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry – pielęgnacja twarzy i ciała

W przypadku ŁZS skóra wymaga szczególnej opieki i troski. Kluczowy jest wybór odpowiednich dermokosmetyków, które nie spowodują podrażnień i pomogą ograniczyć uporczywe objawy. Kremy, emulsje, balsamy i inne preparaty stosowane w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała powinny redukować łuszczenie się naskórka. Dermokosmetyki polecane osobom z ŁZS zmniejszają również podrażnienia, równoważą gospodarkę hydro-lipidową i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Do twarzy warto wybrać krem nawilżający o lekkiej konsystencji, który będzie się szybko wchłaniał i nie obciąży problematycznej cery.

W składach produktów do pielęgnacji skóry warto szukać składników takich jak cynk, kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz kwas hialuronowy. Kosmetyki zadbają o nawilżenie, będą działać łagodząco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, podtrzymując efekty stosowania leków na ŁZS.

Z jakich kosmetyków lepiej zrezygnować przy ŁZS?

Chociaż przy łojotokowym zapaleniu skóry występuje nadprodukcja sebum, nie oznacza to, że skóra nie potrzebuje nawilżenia. Naskórka nie można nadmiernie przesuszać. Prowadzi to do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, a kondycja skóry jeszcze bardziej się pogarsza. Aby nie dopuścić do przesuszenia i podrażnienia skóry z ŁZS, należy zrezygnować z produktów pielęgnacyjnych na bazie alkoholu i zwykłego mydła. Tego typu kosmetyki mogą tymczasowo zmatowić naskórek i pomagać pozbyć się nieestetycznego błyszczenia, ale ich stosowanie w dłuższej perspektywie pogarsza stan cery.

Jak dbać o skórę głowy z ŁZS?

Przy łagodniejszych postaciach ŁZS z łupieżem suchym albo tłustym owłosionej skóry głowy bardzo ważna jest systematyczna, prawidłowa pielęgnacja. Podobnie jak w przypadku dbania o pozostałe partie ciała, do mycia głowy i włosów należy dobierać odpowiednie dermokosmetyki. Dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry złuszcza zrogowaciały naskórek, oczyszcza skalp bez podrażniania i działa nawilżająco. Stosowany preparat powinien ponadto zapobiegać wzmożonemu łojotokowi, ograniczać nadprodukcję sebum i eliminować nadmiar łoju.

Szampon na łupież tłusty towarzyszący ŁZS powstrzymuje rozrost grzybów Malassezia (odpowiedzialnych za pojawienie się uciążliwej dolegliwości) i działa przeciwłojotokowo. Wykazuje ponadto właściwości keratolityczne, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Tego typu szampon na ŁZS pomoże również zapobiegać nawrotom choroby. Pożądanymi składnikami w składach kosmetyków do mycia włosów są kwas salicylowy, wyciąg z Laminaria Ochroleuca, kwasy Lha oraz cynk.

Pielęgnacja skóry przy łojotokowym zapaleniu skóry wymaga systematyczności, cierpliwości, a także doboru odpowiednich kosmetyków. Stosując wyżej przedstawione środki na ŁZS, uda się wyciszyć dokuczliwe objawy. Gdy osiągnie się zamierzone efekty, należy kontynuować omówione zabiegi pielęgnacyjne, by zapobiec nawrotom choroby. Jeśli samo dbanie o skórę twarzy, ciała czy włosów okazuje się niewystarczające i nie przynosi zadowalających rezultatów, należy udać się do dermatologa, który zaleci określone sposoby leczenia, np. stosowanie retinoidów czy antybiotyków.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Kolagen rybi





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik