Stanowisko do pracy musi być zawsze dobrze oświetlone, by gwarantować pełny komfort użytkowania. Dotyczy to zarówno miejsc w biurach, jak i domowych gabinetów, a nawet dziecięcych biurek do odrabiania lekcji – przestrzeni do czytania, pisania lub korzystania z komputera. W jaki sposób oświetlać stanowisko komputerowe? Jakimi zasadami się kierować? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Dlaczego warto zadbać o odpowiednie doświetlenie stanowiska do pracy przy komputerze? Z jednej strony pozwala to poprawić komfort widzenia, nawet przy bardziej precyzyjnych zadaniach. Zbyt małe natężenie zmusza do niepotrzebnego wytężania wzroku, zbyt duże prowadzi do oślepienia i przemęczenia.
Dobre oświetlenie natomiast wydłuża czas, jaki możemy spędzić na pracy przed ekranem, poprawia koncentrację, minimalizuje dyskomfort, a także ogranicza występowanie bólu oczu, głowy, senności czy rozkojarzenia.
Dla osiągnięcia takiego efektu najlepiej korzystać z kilku źródeł światła. W miarę możliwości powinno być to światło dzienne, wpadające przez okna i inne przeszklenia. Oprócz niego należy zadbać o dobrze zaplanowane oświetlenie ogólne (najczęściej lampa sufitowa lub oprawa wisząca), a także bezpośrednie światło dla samego stanowiska pracy. Do tego celu stosuje się praktyczne lampy stojące (stołowe). Mniej popularnym rozwiązaniem są modele podłogowe bądź kinkiety. Spory wybór takich produktów oferuje choćby sklep z oświetleniem LightPlus.
Lampa zadaniowa na biurku musi być ustawiona w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by równomiernie doświetlała cały blat do pracy – bez fragmentów zacienionych czy prześwietlonych, co mogłoby męczyć wzrok i prowadzić do efektu olśnienia. Co więcej, źródło światła powinno się znaleźć na wysokości około 35 centymetrów, liczonych od powierzchni blatu, oraz być tak przysłonięte, by nie oślepiało osoby siedzącej ani nie odbijało się w ekranie. Świetnym rozwiązaniem są modele z regulacją wysokości i kąta padania światła – pozwala to bowiem szybko i sprawnie dopasować warunki do konkretnych potrzeb.
Gdzie umieścić lampę stojącą na biurku? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. U osób praworęcznych najczęściej jest to lewy górny narożnik blatu, za ekranem monitora. U leworęcznych – odwrotnie.
Równie ważną kwestią w przypadku doboru oświetlenia na biurko są parametry emitowanego światła. Zazwyczaj do pracy przy komputerze najlepiej wybierać rozwiązania dające natężenie na poziomie minimum 500 lx. Dotyczy to jednak stanowisk, przy których pracuje się w sposób ciągły. Jeśli miejsce jest przeznaczone do okazjonalnego korzystania z komputera, wówczas wystarcza natężenie ok. 300 lx.
A co z temperaturą barwową? Optymalnym rozwiązaniem jest światło jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Chłodniejsze tony sprzyjają koncentracji i pomagają skupić się na wykonywanym zadaniu przez dłuższy czas. Warto także zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw. Ma to szczególne znaczenie przy realizacji zadań, przy których precyzyjne dopasowanie kolorów ma duże znaczenie.
Jeśli chcemy stworzyć dobre warunki oświetleniowe, zatroszczmy się o to, by wybrane produkty oświetleniowe zaliczały się do dobrej klasy energetycznej. Można choćby zdecydować się na nowoczesne rozwiązania LED – zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki, odznaczają się dużą żywotnością, a przy tym coraz częściej pozwalają na regulację natężenia i temperatury barwowej, by móc zawsze precyzyjnie dopasować warunki do potrzeb chwili.
Dobre oświetlenie miejsca do pracy przy komputerze pomaga się skupić i sprawniej wykonać konkretne zadania, bez niepotrzebnego przemęczania wzroku. Warto dobrać właściwe oprawy i źródła światła, by zadbać o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i wysoką efektywność podczas korzystania z rozmaitych ekranów przy pracy.
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*