Jak odpowiednio dobrać piec co do powierzchni domu lub mieszkania?

20-11-2018, 11:55

Efektywność ogrzewania zależy od wielu czynników. Należą do nich nie tylko takie kwestie, jak właściwe zabezpieczenie wrażliwych części budynku przed stratami ciepła, ale też odpowiednio dobrany piec CO, który powinien być dostosowany do powierzchni obiektu. To tak naprawdę jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie pieca mającego zagwarantować dobre ogrzewanie.

Dlaczego moc kotła CO jest ważna?

Można spotkać się z głosami niektórych sprzedawców, że nie moc pieca CO, a jego nowoczesność i funkcyjność ma wpływ na ogrzewanie. Trzeba jasno powiedzieć, że takie opinie są podszyte chęcią sprzedaży, która niewiele ma wspólnego z profesjonalizmem.
Niejednokrotnie można spotkać się z opiniami użytkowników wymienionych pieców CO, którzy wskazują, że byli zadowoleni ze starego kotła, a nowy całkowicie nie spełnia ich oczekiwań.

Pojawia się więc pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy. Opinia jakoby nowoczesny piec CO był automatycznie słabszy od starych i nieekonomicznych modeli jest całkowicie błędna. Problem kryje się w źle dobranej mocy kotła względem wielkości do ogrzania.


Piec CO z określoną i dopasowaną do powierzchni domu mocą gwarantuje działające bez najmniejszych zarzutów ogrzewanie, a co za tym idzie i ekonomiczność eksploatacji. Jednak i w tym zakresie pojawia się mylne przekonanie, że więcej znaczy lepiej. Dotyczy to kotłów o wyższej niż rzeczywiście potrzebna moc. Ryzyko przewymiarowania bądź niedoszacowania ma bezpośredni wpływ na problemy z wyregulowaniem ogrzewania, a także przekłada się na portfele użytkowników - zawsze w sposób niekorzystny.

Od czego zależy moc kotła CO?

Wspomniane zagrożenie związane ze źle dobraną mocą powoduje obniżenie sprawności pieca, bądź nadmierne zużycie paliwa.

Piec C.O powinien być dobrany pod kątem kilku parametrów, do których należą :

- przeznaczenia;
- sposobu użytkowania;
- rodzaju budynku;
- stanu technicznego budynku ( izolacja okien, drzwi, ścian zewnętrznych);
- powierzchni do ogrzania (kubatura);
- systemu wentylacji i izolacji.

Przeszacowanie mocy kotła jest szczególnie często spotykano w nowym budownictwie. Sprzedawcy polecają piece o mocy 25 kW tłumacząc, że tylko taki kocioł jest w stanie zapewnić pełen komfort. Tymczasem dom o powierzchni ok. 200 mkw, wybudowany z zastosowaniem nowych technologii potrzebuje kotła o mocy 10 Kw. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z nadmiernym zużyciem paliwa, które będzie zauważalne przede wszystkim w portfelach użytkowników. Kolejną konsekwencją przewymiarowania mocy pieca jest nadmierne zanieczyszczenie komina oraz duże ilości sadzy.

Co decyduje o jakości ogrzewania?

Rozprawmy się z dwoma wielkimi mitami, które powodują, że kupujący dają się namówić albo na zbyt wielki kocioł, albo przeciwnie, wybierają taki, który ma pracować na niskiej mocy.

Nadmieniliśmy, że zużycie paliwa przez kocioł jest zależne w dużej mierze od jakości i wielkości budynku, a przede wszystkim od jego docieplenia. Musimy wiedzieć, że przy takiej samej aurze za oknem zarówno duży, jak i mniejszy kocioł muszą wyprodukować taką samą ilość ciepła. Z kolei kocioł pracujący na niskich obrotach zużywa zdecydowanie więcej paliwa.

Metraż domu a piec c.o

Pytanie jak obliczyć metry do ogrzania jest bardzo ważne. Musimy pamiętać, że budowlana powierzchnia domu jest różna od tej, która jest brana pod uwagę w przypadku ogrzewania.

Faktyczna powierzchnia to ta, która będzie ogrzewana, a ta jest zdecydowanie większa niż powierzchnia użytkowa z projektu budowlanego. Powierzchnia użytkowa nie bierze pod uwagę takich elementów jak np. klatki schodowe czy skosy, a w rzeczywistości przecież i te pomieszczenia wymagają ogrzewania. Dlatego też licząc powierzchnię domu do ogrzewania należy wziąć pod uwagę całkowitą powierzchnię budynku - te dane znajdują się w projekcie domu. Całkowitą powierzchnię domu można także wyliczyć samodzielnie biorąc obrys budynku i mnożąc go przez liczbę ogrzewanych pięter. Pamiętać należy, że w danych z obrysu budynku nie uwzględnia się grubości ścian zewnętrznych.

Przykładowo, mamy do czynienia z domem z piętrem o wymiarach 10x10metrów. Grubość ścian zewnętrznych wynosi 50 cm. Licząc powierzchnię ogrzewania wprowadzamy do wyliczenia 9 m x 9 m x 2 (parter i piętro) = 162 mkw.

Oczywiście, w każdym domu znajdują się także pomieszczenia nieogrzewane np. piwnica. Jeśli takowe znajdują się w bryle budynku należy odliczyć ich powierzchnię, od uzyskanej wcześniej powierzchni do ogrzania. Z kolei w przypadkach, w których w domu są takie pomieszczenia, które mają być wyłącznie dogrzane na "pół gwizdka" np. garaż znajdujący się w bryle budynku, odejmujemy połowę jego powierzchni.

Moc grzewcza do domu jednorodzinnego - dane optymalne

Poszukując informacji dotyczącej doboru pieca C.O. który będzie ekonomiczny i wydajny wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wyliczenie powierzchni domu jest wystarczające. Naturalnie, wiele zależy od docieplenia budynku, dlatego to kolejne kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę. Poniższe dane prezentują, jakie kotły C.O. są dedykowane budynkom powstałym w konkretnym czasie. Mówimy tutaj o wskaźnikach ciepła.

Dla domów wybudowanych przed 1982 rokiem ( bez izolacji cieplnej) wynosi on od 120 do 200 W/mkw; dla budynków powstałych po tym czasie do roku 1990 wynosi on od 90 do 120 W/mkw. Domy wzniesione w latach 90-tych cechują się wskaźnikiem ciepła na poziomie 60 do 90 W/mw ( pod warunkiem dobrej izolacji i stolarki okiennej). Domy współczesne o powierzchni ok. 160 mkw wykazują zapotrzebowanie na ciepło w okolicach 10 kW ( 10000 W).

Granicę wskaźników ciepła należy określić, biorąc pod uwagę także ilość przeszkleń w domu i wysokość powierzchni - im te większe i wyższe, trzeba sięgnąć po górną granicę wskaźnika.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Parex, producenta kotłów CO.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Parextag kotły COtag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Geraltfot. Geralt

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: