Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szybkie tempo życia, masa obowiązków, stres i nieustające zmęczenie to problemy, z którymi współcześnie zmaga się bardzo wielu ludzi na całym świecie. Mają one wpływ nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale również i zdrowie fizyczne, w tym między innymi kondycję skóry. Podczas gdy kosmetyki maskujące efekty zmęczenia cieszą się rosnącą popularnością, to odpoczynek okazuje się niezawodnym, a jednocześnie w pełni naturalnym i, co więcej, darmowym sposobem na pielęgnację cery.

Jak odpoczynek wpływa na skórę?

Ilość snu a kondycja i wygląd skóry

Ludzie powinny spać od 7 do 9 godzin na dobę. Odpowiednia ilość snu, podobnie jak godziny, w których człowiek staje się senny, to kwestia indywidualna, zależna między innymi od genów. Sen ma ogromny wpływ na samopoczucie i równowagę psychiczną, ogólną sprawność psychoruchową, jak i wygląd cery. W jaki sposób? Ważną rolę odgrywają tu przede wszystkim trzy czynniki:

  • podczas odpoczynku poprawia się ukrwienie skóry, dzięki czemu zyskuje ona równy koloryt;
  • gdy człowiek śpi, w jego skórze obserwuje się wzmożoną produkcję kolagenu odpowiadającego bezpośrednio za jej elastyczność;
  • wytwarzana w organizmie melatonina w naturalny sposób neutralizuje wolne rodniki w skórze.

Self care, w tym czas na beztroski odpoczynek, to jeden z najskuteczniejszych sposobów pielęgnacji skóry. Zanim sięgnie się po kolejny maskujący kosmetyk, warto zastanowić się, czy to właśnie sen nie mógłby znacznie skuteczniej poprawić jej wyglądu.

Jak stres i zmęczenie uwidaczniają się na cerze?

Pierwszym, co można zaobserwować na skórze zmęczonej osoby, są zwykle lekko opuchnięte oczy, zapadnięta skóra tuż pod nimi, a także szary odcień całej cery. Wkrótce ze względu na zmniejszoną produkcję kolagenu zwykle pojawia się także jej zmniejszona elastyczność. Stres przyczynia się również do pobudzenia do pracy gruczołów łojowych, przez co cera może stać się tłusta, a na twarzy może pojawić się trądzik.

Kondycja skóry znacznie się osłabia, kiedy problem stresu i zmęczenia nie ustępuje. Z czasem na skóry twarzy zaczynają być widoczne rozszerzone naczynka i pory. Początkowo pobudzone gruczoły łojowe zaczynają pracować wolniej, a cera powoli staje się przesuszona. Po jakimś czasie z pewnością pojawią się również problemy z gojeniem się ran, jak i niedoskonałości związane z trądzikiem.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag skóratag self caretag odpoczynek