Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe, a znalezienie pracy stało się łatwiejsze. Niestety, wciąż zdarza się, że niektórzy od miesięcy poszukują zatrudnienia i nie mogą go znaleźć. Co jest tego przyczyną? Częstym powodem trudności w znalezieniu pracy jest źle skonstruowane CV.
Jakie błędy w CV są najczęstsze?
Najczęściej powtarzającymi się błędami w CV są:
- nieodpowiednie zdjęcie,
- podawanie wszystkich miejsc dotychczasowego zatrudnienia,
- przekłamania,
- brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.
Rekruterzy dodają również, że wciąż zdarza im się otrzymywać CV z mało profesjonalnymi adresami email (np. gosiaczek.króliczek@buziaczek.pl), życiorysy napisane przy użyciu różnych czcionek bądź nieprawidłowo sformatowane i po wydruku prezentujące się niechlujnie. Tego typu błędy dyskwalifikują kandydata bez względu na to, czy jego doświadczenie jest bogate, czy też nie. Dla rekrutera niechlujne, przekłamane lub opatrzone nieodpowiednim zdjęciem CV jest nie do zaakceptowania, nawet gdy kandydat stara się o stanowisko niewymagające posiadania specjalistycznych umiejętności lub wyższego wykształcenia.
Jak przygotować interesujące CV?
Aby CV zainteresowało rekrutera, powinno się pamiętać o kilku zasadach. Oto one:
1. CV powinno być opatrzone zdjęciem, najlepiej legitymacyjnym, do dowodu osobistego lub dyplomowym. Fotografia powinna być wykonana przez profesjonalnego fotografa, a kandydat powinien być na niej ubrany w formalny strój, np. białą lub niebieską koszulę bądź granatową sukienkę z niewielkim dekoltem.
2. W CV powinny znaleźć się informacje o ukończonych szkołach i kursach. W zależności od tego, do jakiego pracodawcy składa się aplikację, powinno się wybierać, o których kursach i szkołach poinformować. Wpisywanie do CV wszystkich ukończonych kierunków i szkoleń jest błędem.
3. CV przygotowuje się z myślą o konkretnym pracodawcy, dlatego w doświadczeniu zawodowym podaje się te pozycje, które mogą być interesujące dla danego rekrutera. Jeśli pracowało się w 3 firmach, a tylko w 1 zajmowało się podobne stanowisko, wystarczy poinformować w CV tylko o jednym z nich. Może to mieć decydujący wpływ na to, czy otrzyma się zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, gdy szuka się pracy na portalu takim jak http://www.nuzle.pl/koszalin.html.
4. W CV warto zawrzeć informacje o znajomości języków obcych, obsługi komputera lub posiadaniu prawa jazdy. Zawsze powinny być to prawdziwe informacje, gdyż każde kłamstwo szybko zostanie ujawnione, a to jest równoznaczne z dyskwalifikacją kandydata starającego się o wolną posadę.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|