Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

04-12-2021, 22:29

Kupując mieszkanie mamy dwie możliwości: nabyć nową nieruchomość od dewelopera lub z rynku wtórnego od poprzednich właścicieli. Poszukiwania przeprowadza się na własną rękę lub poprzez pośrednika, który szuka dla nas dogodnej lokalizacji o preferowanym standardzie. Sprawdzi za nas również wszystkie dokumenty oraz ich poprawność i zgodność z prawem. Uchroni nas to przed późniejszymi konsekwencjami, których możemy bardzo żałować.

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Czym różni się rynek wtórny od pierwotnego?

Rynek pierwotny to przede wszystkim mieszkania oddane przez deweloperów. Dostajemy nowe mury, które musimy samodzielnie, we własnym zakresie wykończyć według własnego gustu i preferencji. Zanim kupimy takie mieszkanie, dobrze jest sprawdzić firmę deweloperską, która steruje całą inwestycją. Niekiedy zdarza się tak, że kupujemy nieruchomość na wczesnym etapie, kiedy jedyne co widzimy to wizualizacja i wielka dziura w ziemi. Wówczas istnieje ryzyko, że deweloper ogłosi upadłość i nie dokończy budowy, a my zostaniemy z pustym portfelem lub kredytem.

Rynek wtórny w porównaniu do pierwotnego charakteryzuje się mniejszymi kosztami zakupu. To, co warto przy nim sprawdzić, to prawidłowość dokumentów, szczególnie tych dotyczących prawa własności. Ważna jest również historia nieruchomości oraz stan techniczny na chwilę zakupu. Mieszkanie z rynku wtórnego jest zazwyczaj przygotowane do natychmiastowego zamieszkania, jednak bardzo często wymaga wielu remontów i konserwacji.

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego? - bezpieczeństwo

O tym, jak kupić mieszkanie znajdziesz na pewno wiele publikacji i porad. Pośrednicy na każdym kroku ostrzegają nas przed popełnianiem błędów, które mogą nas słono kosztować nie tylko finansowo, ale również emocjonalnie. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek procesy warto poszukać kilku wartościowych i dobrze prezentujących się ofert, które będziemy chcieli zobaczyć na żywo. Następnym krokiem będzie odwiedzenie takiego mieszkania, najlepiej w obecności pośrednika, który doradzi i sprawdzi rzeczy, na które my możemy nie zwrócić uwagi.

Dobrze jest zapytać sprzedającego o to, kto zamieszkiwał wcześniej nieruchomość oraz jakie są powody jej sprzedaży. Może się okazać, że coś nie działa tak jak powinno, dlatego właściciel zdecydował się pozbyć problemu sprzedając go komuś innemu. Ważne jest również to czy w ostatnim czasie mieszkanie było remontowane lub odświeżane. Będziemy wówczas wiedzieli co jest w nim do zrobienia oraz co mogło być powodem takich działań. Ewentualne usterki lub zniszczenie czegokolwiek powinno być w naszej wiedzy, abyśmy mieli świadomość ewentualnych kosztów w późniejszym czasie.

Dla naszego komfortu ważny jest stan techniczny ścian oraz podłóg. Warto również zapytać właściciela, czy nie było do tej pory problemów z insektami, które mogą powodować dyskomfort u mieszkańców. Pozwoli to w przybliżeniu obliczyć, z jakimi kosztami renowacji będziemy musieli mierzyć się po zakupie mieszkania.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego powinniśmy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Jest to zewnętrzny stan budynku, w którym jest ono zlokalizowane. Również stan takich pomieszczeń jak klatka schodowa czy komórki lokatorskie powinien nas zainteresować. Sypiąca się i odpadająca elewacja oraz nieszczelne okna w mieszkaniu to kolejne aspekty, które powinny zwrócić naszą uwagę. To jak wygląda cały budynek świadczy również o tym, kto w nim mieszka, dlatego warto sprawdzić wszystkie szczegóły, zanim zdecydujemy się na zakup. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://domardevelopment.pl/jak-kupic-mieszkanie-krok-po-kroku/.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag rynek wtórnytag nolstag nieruchomościtag AWPtag Amin12

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.