Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak inwestować w obligacje? Przewodnik dla początkujących

22-11-2022, 20:49

Większość z nas jest przyzwyczajona do pożyczania pieniędzy. Niektórzy zaciągają kredyt hipoteczny na nowy dom, inni wybierają kredyt na remont mieszkania, a jeszcze inni pożyczają gotówkę od przyjaciół. Firmy, gminy, rząd federalny i Skarb Państwa również to robią. W jaki sposób? Sprzedają obligacje.

Jak działają obligacje?

Obligacje są sposobem organizacji na pozyskiwanie pieniędzy. Na przykład, twoje miasto prosi twoją firmę o pewną inwestycję pieniędzy. W zamian obiecuje zwrócić ci tę inwestycję, wraz z odsetkami, w określonym czasie.

Jak wygląda handel obligacjami w praktyce? Możesz kupić 10 000 złotych obligacji z odsetkami w wysokości 3% na okres 10 lat. Otrzymasz odsetki co pół roku oraz zwrot 10 000 zł po 10 latach.

Jak zarabiać na obligacjach?

Jak inwestować w obligacje? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwa sposoby zarabiania pieniędzy poprzez inwestowanie w obligacje. Pierwszym z nich jest trzymanie tych obligacji do terminu ich zapadalności i pobranie od nich odsetek. Odsetki od obligacji są zazwyczaj wypłacane dwa razy w roku.

Drugim sposobem na zysk z obligacji jest ich sprzedaż po cenie wyższej niż pierwotnie zapłacono.

Na przykład: jeśli kupisz obligacje o wartości 10 000 PLN po wartości nominalnej, a następnie sprzedasz je za 11 000 PLN, gdy ich wartość rynkowa wzrośnie, zarobisz różnicę 1000 PLN.

Ceny obligacji mogą wzrosnąć z dwóch głównych powodów: wysokość stóp procentowych oraz poziom ryzyka niedotrzymania warunków umowy.

Rentowność lub stopa procentowa, jaką płaci obligacja, a ceny obligacji mają zwykle odwrotną zależność. To oznacza, że poruszają się w przeciwnych kierunkach. W przypadku wzrostu stóp procentowych ceny istniejących obligacji prawdopodobnie spadną.

Wraz z agresywnym wzrostem stóp procentowych w 2022 roku, rentowności wzrosły, co oznacza, że ceny obligacji ogólnie spadły.

Nie wszystkie obligacje płacą odsetki. Niektóre z nich, znane jako obligacje zerokuponowe, oferują zwrot po upływie terminu zapadalności. Ponieważ obligacje te nie płacą odsetek, są zwykle sprzedawane z głębokim dyskontem do ich wartości nominalnej.

Nowe rodzaje obligacji

Obligacje mają różne formy, z których każda ma swój własny zestaw zalet i wad:

  • Obligacje korporacyjne: mają tendencję do oferowania wyższych stóp procentowych niż inne rodzaje obligacji. Firmy, które je emitują, są bardziej narażone na niewykonanie zobowiązań niż podmioty rządowe;
  • Obligacje komunalne: zwane również obligacjami municypalnymi. Są emitowane przez państwa, miasta i inne jednostki samorządu terytorialnego w celu finansowania projektów publicznych lub oferowania usług publicznych. Na przykład, miasto może emitować obligacje komunalne, aby zbudować nowy most lub odnowić park.

Jak kupić obligacje?

W przeciwieństwie do akcji, większość obligacji nie jest przedmiotem publicznego obrotu. To oznacza, że kupisz je na dedykowanej stronie internetowej, w biurze maklerskim, Banku i za pośrednictwem telefonu.

Inwestorom trudniej jest dowiedzieć się, czy otrzymują uczciwą cenę. Transakcje obligacyjne nie odbywają się w scentralizowanej lokalizacji. Na terenie Polski istnieją instytucje i organy, które regulują kwestię obligacji.

Jak inwestować w obligacje? Przewodnik dla początkujących

Czy warto inwestować w obligacje?

Inwestowanie w obligacje oraz inne aktywa wiąże się z ryzykiem straty pieniędzy. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w obligacje.

Inwestowanie w obligacje skarbowe jest bezpieczną opcją. Wielu inwestorów wymienia jednak ich główną wadę - małe lub zerowe zyski.

Fot. Pexels

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik