Borelioza jest jedną z tych chorób, które często bywają lekceważone. Jej leczenie jednak nastręcza wielu trudności i może trwać latami. Jak rozpoznać tę groźną chorobę, jak leczyć i przede wszystkim jak się przed nią zabezpieczyć? Czytajcie, by się dowiedzieć!
Czy każdy kleszcz może zarazić nas boreliozą?
Wbrew powszechnej opinii, nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków z rodzaju Borrelia, które wywołują boreliozę. Ważną informacją dla każdej osoby, która znalazła na swoim ciele kleszcze jest to, że nawet zarażone zwierzę nie będzie dla nich groźne, jeśli zostanie usunięte w ciągu kilku godzin. W przypadku ukąszenia należy natomiast usunąć kleszcza, a miejsce po nim odkazić. Należy je również obserwować pod kątem wystąpienia niepokojących objawów.
Jaki są objawy boreliozy?
Objawy boreliozy można bardzo łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Jest to oczywiście powód, dla którego ta choroba jest tak rzadko wykrywana we wczesnym stadium. Tym bardziej istotna jest więc szczegółowa znajomość symptomów boreliozy.
W pierwszym etapie pojawia się rumień wędrujący. Jeśli go zauważamy po ukąszeniu kleszcza, powinniśmy zdecydowania wybrać się do lekarza. Jakie są inne objawy? Możemy również odczuwać ogólne zmęczenie i rozbicie, a także bóle mięśni i stawów. Często powiększone są również nasze węzły chłonne.
W kolejnej fazie, czyli po około dwóch latach, dolegliwości związane z boreliozą stają się znacznie bardziej dotkliwe. Możemy mieć do czynienia z zapaleniami stawów, zaburzeniami rytmu serca, a limfocytowym zapaleniem opon mózgowych.
Ostatnia faza boreliozy może nas dotknąć nawet po kilku latach od ukąszenia. Może się ona wiązać przede wszystkim z przewlekłymi zapaleniami skóry, zapaleniami stawów i neuroboreliozą.
Jak leczyć boreliozę?
Leczenie boreliozy polega przede wszystkim na antybiotykoterapii. Jest ona tym skuteczniejsza, im wcześniej zostanie rozpoczęta. Warto nadmienić, że w przypadku późnych stadiów choroby przyjmowanie antybiotyków może trwać nawet kilka miesięcy.
Jak uniknąć zakażenia?
Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia się przez ukąszeniem kleszcza jest stosowanie preparatów, których zadaniem jest ich odstraszanie. Znaleźć możemy je w niemal każdej aptece. Warto się w nie zaopatrzyć przed wybraniem się na spacer do lasu. Po powrocie z zewnątrz powinniśmy się obejrzeć dokładnie swoje ciało i sprawdzić, czy nie znajduje się na nim kleszcz. Jeśli tak, to powinniśmy wyciągnąć go natychmiast za pomocą pęsety i odkazić miejsce po pajęczaku.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|