Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Agregat prądotwórczy, czyli generator prądu, jest urządzeniem, które wytwarza energię elektryczną, pozyskując ją z paliwa. Dzięki temu pozwala zasilić sprzęt elektryczny, wybrane obwody instalacji elektrycznej, a nawet cały budynek. Dobierając agregat przeznaczony do domu, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów technicznych, wśród których bardzo ważnym jest moc urządzenia. Jaka powinna być optymalna moc generatora prądu? Podpowiadamy, w jaki sposób ocenić tę wartość.

Jak dobrać moc agregatu do domu?

Do czego służą agregaty prądotwórcze?

Dostępne na rynku agregaty prądotwórcze różnią się między sobą m.in. parametrami elektrycznymi. Dobierając moc urządzenia, w pierwszej kolejności należy ustalić jego przeznaczenie. Jeśli zadaniem agregatu jest zasilanie całego budynku w energię elektryczną w sposób stały, trzeba zastosować inne kryteria doboru, niż w przypadku, kiedy generator ma podtrzymać zasilanie wybranych obwodów podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci.

W pierwszym wypadku należy zastosować kryteria podobne, jak przy wnioskowaniu do zakładu energetycznego o moc przyłączeniową, a w drugim – dokonać oceny zapotrzebowania na moc wybranych obwodów i zsumować ze sobą uzyskane wartości.

Jak dobrać moc agregatu?

W przypadku jednorodzinnych domów mieszkalnych moce potrzebne do zaopatrzenia w energię elektryczną nie są duże i przeważnie wynoszą od 10 do 12 kW. Przy wyznaczaniu wartości mocy generatora pełniącego funkcję zasilania budynku, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie znajdujące się w nim urządzenia elektryczne. Nie należy przyjmować wartości orientacyjnych, ponieważ różnice w zapotrzebowaniu na moc mogą być znaczne. Na przykład dom ogrzewany kotłem na paliwa stałe będzie miał dużo niższe zapotrzebowanie na prąd (a więc na moc), niż taki sam dom ogrzewany energią elektryczną.

Warto również zaznaczyć, że moc zapotrzebowana, a więc moc agregatu, nie będzie prostą sumą wszystkich mocy znamionowych urządzeń domowych. Bierze się tu pod uwagę zarówno współczynnik jednoczesności, jak i np. prądy rozruchowe silników.

Czym jest współczynnik jednoczesności?

Współczynnik jednoczesności to wartość, zwykle mniejsza niż 1, przez którą mnoży się sumę mocy urządzeń, żeby uzyskać moc przyłączeniową (moc agregatu). Przeważnie w domu nie występuje sytuacja, w której wszystkie urządzenia pracują równocześnie. Zakładając więc współczynnik jednoczesności na poziomie np. 0,85, szacujemy, że w danym momencie maksymalne obciążenie może być na poziomie 85% całkowitego możliwego obciążenia.

Czym są prądy rozruchowe?

Urządzenia elektryczne znacznie mogą się od siebie różnić pod względem zapotrzebowanej mocy, w zależności od sposobu ich podłączenia w odniesieniu do sieci elektroenergetycznej, czy charakteru obciążenia. Na przykład odbiorniki wyposażone w silnik charakteryzuje tzw. prąd rozruchowy, który może być wielokrotnie większy niż znamionowy. Większy prąd to z kolei większa moc potrzebna do zasilenia urządzenia. Urządzenia, z jakich korzystamy w domach i mieszkaniach zwykle nie charakteryzują się znacznymi prądami rozruchowymi, dlatego ten czynnik najczęściej jest pomijalny przy obliczeniach mocy zapotrzebowanej dla domu.

Moc agregatu - jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Wiedząc, jaka moc jest potrzebna, żeby swobodnie zasilić wybrane obwody lub cały dom, można przystąpić do wyboru konkretnego agregatu. Warto wiedzieć, że generatory prądu, poza wieloma parametrami, charakteryzują się m. in. generowanym napięciem i liczbą faz. Agregaty jednofazowe mogą zasilać wyłącznie odbiory jednofazowe, a trójfazowe – zarówno trój-, jak i jednofazowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwykle pracując w trybie jednofazowym, agregaty trójfazowe oferują 1/3 mocy na każdą z faz, co należy wziąć pod uwagę wybierając urządzenie.

Dobierając generator, można posłużyć się kalkulatorem agregatu prądotwórczego dostępnym na stronie https://proton-polska.pl albo zapytać specjalistę, który pomoże wybrać odpowiednie urządzenie.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E