Jak dbać o obuwie medyczne?

04-06-2020, 09:15

Niezmiernie ważnym elementem ubioru każdego lekarza, pielęgniarki, farmaceuty, a nawet kosmetyczki jest odpowiednie obuwie ochronne. To w nim personel medyczny podczas wielogodzinnych dyżurów spaceruje po szpitalnych korytarzach. By mogły one wspierać i dbać o nasze stopy oraz zapewnić jak najlepszy komfort pracy, a także prawidłową postawę naszego ciała, muszą być odpowiednio dobrane. Oprócz tego jeśli pragniemy, by nowe buty medyczne służyły nam przez dłuższy czas, ważne jest, aby prawidłowo je pielęgnować. Więc jak dbać o obuwie medyczne? Poniżej podpowiadamy kilka praktycznych porad specjalistów jak czyścić dane buty medyczne.

Na początek jaki to materiał

Praca personelu służby zdrowia bardzo często związana jest z kontaktem z różnego rodzaju płynami ustrojowymi. Z tego względu niezmiernie ważne jest, by ochronne obuwie medyczne było wyprodukowane z materiałów, które łatwo będzie można pielęgnować. Obecnie na rynku są dostępne liczne modele butów ochronnych, wykonanych z różnych materiałów, które wymagają odmiennych metod czyszczenia, suszenia, konserwacji, a także i przechowywania. Dlatego istotne jest to, by na początku prawidłowo rozpoznać tworzywo, z którego nasze klapki czy sandały są wyprodukowane. Wśród tych najpopularniejszych tworzyw znajdziemy przede wszystkim gumę oraz skórę naturalną, z których między innymi produkowane są drewniaki, chodaki, klapki oraz sandały medyczne. Oba te materiały są lekkie i łatwo się je czyści. Rzadziej możemy spotkać obuwie medyczne wykonane z zamszu czy płótna.

obuwie medyczne

Pielęgnacja butów medycznych

Jak już wiemy czyszczenie naszych butów roboczych w głównej mierze zależy od materiału, z którego są wykonane. Zapewne nasuwa się pytanie: w jaki sposób to robić? Otóż możemy postępować według ogólnej instrukcji, która składa się z kilku podstawowych kroków:

  1. Wyprać w automacie buty medyczne, które się nadają do prania
  2. Obuwie ochronne, które nie można wyprać należy umyć w wodzie z dodatkiem detergentu za pomocą szmatki lub miękkiej szczoteczki
  3. Mydliny z butów trzeba spłukać ciepłą wodą
  4. Umyte buty należy wysuszyć na świeżym powietrzu
  5. Suche buty możemy pielęgnować środkami ochronnymi

Jednak według porad specjalistów, podczas czyszczenia swoich butów ochronnych powinniśmy postępować według konkretnej instrukcji. I tak:

  • Buty ochronne ze skóry naturalnej, np. drewniaki typu WZ 03

Nowe buty ze skóry naturalnej należy po zakupie zaimpregnować.

Podczas oczyszczania powinniśmy na początku szczotką z miękkim włosiem usunąć większe zabrudzenia. Później w letniej wodzie z odrobiną płynnego mydła należy zwilżyć miękką szmatkę i nią przetrzeć buty. Szmatkę przepłukujemy w czystej wodzie i ponownie przecieramy obuwie. Tak oczyszczone buty osuszamy w temperaturze pokojowej przez około dwa dni. Na koniec pastą lub kremem zawierający naturalny wosk oraz przy pomocy suchej szmatki, gąbki bądź miękkiej szczotki pastujemy ruchami okrężnymi. Po wchłonięciu preparatu polerujemy. Ten rodzaj obuwia wymaga również czasu na regenerację. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał wrażliwy i elastyczny, który wymaga przerw w noszeniu.

  • Obuwie medyczne z gumy i pianki, np. Miraclogs

Pielęgnacja butów z tego rodzaju materiałów jest niezmiernie łatwa. Modele te można bez problemu umyć w zimnej lub ciepłej wodzie przy pomocy ściereczki lub gąbki lub prać w automacie w temperaturze 40 °C. Suszyć można w temperaturze pokojowej lub za pomocą suchej szmatki.

  • Buty robocze z zamszu

W przypadku nowych butów musimy pamiętać, by je zaimpregnować przy pomocy specjalnych sprayów. Sprawi to, że nasze obuwie będzie odporniejsze na wilgoć. Proces oczyszczania odbywa się na sucho. Polega on na użyciu specjalistycznych szczotek posiadających sztywne włosie oraz ścierające końcówki bądź specjalnej gumki do zamszu. Podczas delikatnych ruchów wykonywanych zgodnie z ułożeniem włosków zamszu brud zostaje starty.

  • Obuwie z płótna

Buty z tkaniny do oczyszczania są bardzo trudne. Wszelkie zabrudzenia należy usuwać na mokro. Do tego używamy letniej wody, nietłuste mydło oraz gąbkę. Powstałe mydliny usuwamy wypłukaną gąbką. Jednak bardzo często kończy się to licznymi zaciekami. Dlatego według porad specjalistów w szczególnych przypadkach można włożyć obuwie do specjalnych woreczków i wyprać je w automacie. Suszyć należy na świeżym powietrzu.

Poprawna higiena wnętrza butów też ważna

Zadając sobie pytanie: jak dbać o obuwie medyczne powinniśmy pamiętać, że ich prawidłowa pielęgnacja powinna obejmować również jego warstwy wewnętrzne. Należy tutaj pamiętać o czyszczeniu wkładek. Pozwoli to uniknąć brudu, plam oraz wnikania bakterii i powstawania przykrych zapachów. Jak pielęgnować wkładki? To zależy od rodzaju materiału, z którego są wyprodukowane. Te wykonane ze skóry należy oczyścić specjalistycznym środkiem, natomiast te syntetyczne umyć wodą z dodatkiem mydła.  W jaki sposób suszyć? Nic trudnego. Należy je osuszać za pomocą bawełnianego ręcznika lub pozostawić na świeżym powietrzu, ale z dala od słonecznego światła. Później powinniśmy użyć antybakteryjnego spreju, który pomoże pozbyć się pleśni, grzybów i bakterii.

Pamiętajmy, że dostosowując się do tych wskazówek możemy przedłużyć żywotność naszych butów medycznych.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag obuwie medyczne
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: