Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak bezpiecznie przewieźć psa samochodem?

29-10-2021, 10:27

Większość właścicieli psów niejednokrotnie jest zmuszonych przewieźć swojego psa samochodem. Może to być krótka przejażdżka do weterynarza lub groomera albo dłuższa trasa, kiedy zabieramy swojego pupila na wakacyjny wyjazd. Najważniejszą kwestią podczas przewozu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz komfortu podróży dla naszego zwierzęcia. Szczególnie jest to ważne podczas dalszych wyjazdów, kiedy zwierzak może się niecierpliwić, a trudy podróży sprawiają mu dodatkową trudność.

Pamiętajmy, że pies, nawet bardzo ułożony może stanowić niebezpieczeństwo podczas kierowania pojazdem. Dlatego absolutnie nie powinniśmy pozwalać mu na siedzenie podczas podróży na przednim fotelu. Podczas jazdy może pojawić się wiele nieprzewidywalnych sytuacji, które mogą wpłynąć na naszą kontrolę nad samochodem. Dodatkowo warto pamiętać, że przewóz zwierząt w świetle prawa jest zrównany z przewozem towarów. Według nich przewożony zwierzak nie może swobodnie poruszać się po pojeździe ani utrudniać widoczności.

Jak przygotować psa do jazdy samochodem?

Największym problemem związanym z przewożeniem psów w samochodzie jest ich zachowanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby od najwcześniejszego, możliwego momentu przyzwyczajać zwierzaka do jazdy. Jeżeli posiadasz szczeniaka, zabierz go w każdą podróż, w jaką możesz. Jednak pamiętaj – pierwsze wyjazdy nie powinny kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym jak np. wizyta u weterynarza. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia i pierwsza podróż musi tam kierować, nie zabieraj zwierzaka prosto do kliniki. Wcześniej idź z nim na spacer, daj smakołyk i podrap go za uchem. Ważne, aby wyjazd nie wiązał się bezpośrednio z nieprzyjemnymi bodźcami.

Jak bezpiecznie przewieźć psa samochodem?

Jeśli jednak nie miałeś szansy na przyzwyczajenie psa do jazdy samochodem od najmłodszych lat, możesz nadrobić zaległości w wieku dorosłym. Przyprowadź psa do samochodu, niech się rozejrzy, i dopiero po chwili uruchom silnik. Pozwól mu chwilę poprzebywać w środku, zanim pojedziecie. Pierwsze wyjazdy nie powinny być zbyt długie. Możesz np. zabrać psa do parku albo po prostu zrób krótką wycieczkę po mieście.

Pamiętaj przy tym, że podczas jazdy pies nigdy nie powinien swobodnie poruszać się po kabinie. Jeśli masz małego psa, to możesz zaopatrzyć się w specjalny transporter dla zwierząt, w którym będziesz go przewoził. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar transportera, który zapewni zwierzęciu niezbędny komfort. 

Jeśli zwierzę jest duże, to musisz skorzystać z innych możliwości. Najlepszym i tanim sposobem wydaje się zakup specjalnej uprzęży, którą możesz wpiąć do standardowej klamry pasa bezpieczeństwa. Dzięki temu pies może w bezpieczny sposób być przewożony na tylnym siedzeniu samochodu. Jeśli posiadasz hatchbacka lub kombi, a zwierzę podróżuje w bagażniku, możesz dodatkowo zamontować przegrodę oddzielającą „przedział dla psa” od reszty kabiny. 

Oczywiście inną kwestią jest wyjazd z psem na krótką wycieczkę, a inną wielogodzinna jazda samochodem. Dlatego, jeśli Twoim celem jest np. przewóz psa do Szwecji, który wiąże się to nie tylko z trudną jazdą samochodem, ale także skorzystaniem z promu, to warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy przewozowej. Dzięki temu Twój zwierzak zostanie szybko, a co najważniejsze bezpiecznie przetransportowany do miejsca docelowego.

Ostatnie artykuły:

fot. HoppyGoTematy pokrewne:  

tag Szwecjatag samochódtag przewóz psówtag nolstag Amin12tag ALH