IsoHunt: więcej legalnie udostępnianej muzyki

23-06-2008, 15:05

Popularna wyszukiwarka torrentów IsoHunt będzie udostępniać dziesiątki tysięcy utworów na licencji Creative Commons. Będą one pochodzić z serwisu Jamendo.com. To wyraźnie pokazuje, że "użytkownik P2P" nie musi oznaczać tego samego co "pirat".

Licencja Creative Commons (CC) pozwala na swobodne kopiowanie dzieł i udostępnianie ich w celach niekomercyjnych. Czasami dozwolone jest także użycie dzieła w celach komercyjnych oraz tworzenie dzieł pochodnych. Taki sposób udostępniania swojej twórczości jest coraz częściej wybierany przez artystów.

Wyszukiwarka torrentów IsoHunt dzięki umowie z serwisem Jamendo będzie udostępniać tysiące utworów na licencji CC. Kilka dni temu przedstawiciele Jamendo informowali, że w ich serwisie znajduje się już 150 tys. utworów ułożonych w 10 tys. albumów. Co tydzień setki nowych, w pełni darmowych utworów trafia na Jamendo.

Wyróżnione utwory z Jamendo w IsoHunt
fot. - Wyróżnione utwory z Jamendo w IsoHunt

IsoHunt pozwoli teraz nie tylko na znalezienie legalnej muzyki, ale także da użytkownikowi pewność, że albumy do pobrania są wolne od wirusów i spamu. Torrenty pochodzące z Jamendo będą oznaczone w IsoHunt białym podświetleniem kategorii oraz etykietą Jamendo Verified.

Dzięki umowie pomiędzy Jamendo i IsoHunt muzyka dostępna na licencji Creative Commons może zyskać na popularności. Fani oprogramowania P2P, którzy do tej pory nie znali Jamendo, lub nie byli świadomi istnienia twórczości na licencji CC, teraz będą mogli ją odkryć.

Nie da sie też ukryć, że na dzięki porozumieniu IsoHunt poprawia swój wizerunek. Wyszukiwarka torrentów, która była atakowana w przeszłości przez posiadaczy praw autorskich, może się teraz pokazać jako dystrybutor treści legalnych i konkurencyjnych wobec tego co proponują nam wielkie wytwórnie.

IsoHunt podkreśla też, że będzie starać się o promowanie treści dostępnych na licencji CC lub jako Public Domain. Z czasem coraz większa liczba torrentów będzie oznaczana etykietami odpowiednimi dla licencji. Przedstawiciele wyszukiwarki zaznaczają też, że są otwarci na podobne porozumienia z serwisami legalnie udostępniającymi darmowe treści.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: IsoHunt
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy