Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska jest dobrym krajem zarówno dla podmiotów, które chcą u nas inwestować jak i dla inwestorów indywidualnych. Potwierdzają to raporty ogólnoświatowe. Pytanie o inwestowanie w Polsce jest szczególnie aktualne ze względu na perspektywę jeszcze wyższej inflacji.

Inwestowanie z Polsce

Inwestowanie w Polsce - zalety

Według organizacji Best Countries to Invest, Polska jest na dziewiątym miejscu najlepszych krajów do inwestowania na świecie. Jest uznana za państwo stabilne gospodarczo i sprzyjające rozwijaniu biznesu. Na początku roku 2021 Polska była na trzecim miejscu najlepszych lokalizacji w Europie zgodnie z raportem Financial Times. Inwestorów przyciągają tanie koszty produkcji, mała biurokracja i brak korupcji. Dodatkowo położenie geograficzne jest wyjątkowe – serce Europy, z czterema głównymi korytarzami transportowymi dla rynków europejskich, azjatyckich, dysponuje również rozbudowanym transportem kolejowym.

Kto inwestuje w Polsce?

Najważniejszym krajem bezpośrednio inwestującym w Polsce są Niemcy. Przykładami firm lokujących kapitał w naszym państwie są Bayer, BMW, DHL. Tym, co przyciąga niemiecki kapitał, jest członkostwo w Unii Europejskiej, gwarantujące stabilny status prawny, a także niższe koszty zatrudnienia, wysokie kwalifikacje pracowników i lokalni dostawcy.

Kolejnym krajem intensywnie działającym na naszym rynku jest USA. W przedsiębiorstwach powiązanych z rynkiem amerykańskim pracuje prawie 300 tysięcy zatrudnionych. Spółki, które zainwestowały w Polsce to między innymi Amazon, Phillip Morris, Procter&Gamble, International Paper.

Na trzecim miejscu wśród zagranicznych inwestorów jest Francja, która skupiła się na handlu hurtowym i detalicznym oraz przetwórstwo przemysłowe. Firmy francuskie, działające na obszarze Polski to przede wszystkim Auchan, Carrefour, Leroy Merlin, Valeo, PSA i Michelin.

Nowi inwestorzy z sukcesem interesują się Polską. Obecnie na rynek wchodzą firmy azjatyckie. Polski rynek nieruchomości budzi zainteresowanie na przykład wśród spółek z Republiki Południowej Afryki.

Czy outsourcing jest polską specjalizacją?

Uważa się, że  branża outsourcingu działa w Polsce na wysokim poziomie. Nasz kraj ma szansę przejąć operacje realizowane za granicą. Wszystko dzięki dostępowi do wykształconych pracowników. Polska dysponuje bogatym zapleczem cyfrowych kompetencji. Nie brakuje inżynierów, informatyków i techników. Jest to drugi pod względem zatrudnienia sektor gospodarki. Rozbudowana siatka centrów outsourcingowych, w których realizuje się wysoce zaawansowane projekty istnieje w stolicy, ale także w innych regionach kraju.

Kluczowe sektory do inwestowania

W co najlepiej inwestować? Aktualnie, z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, najważniejszymi branżami do inwestowania jest technologia cyfrowa, motoryzacja i ochrona zdrowia  – potwierdza Arkadiusz Jędrysiak z Poradnik-Inwestora.pl. Interesującym sektorem jest również OZE, czyli odnawialne źródła energii.

Inwestycje w polskie start-upy osiągają rekordowe poziomy. Nowo zakładane firmy korzystać mogą z inkubatorów przedsiębiorczości czy parków technologicznych istniejących w każdym większym mieście. Zaskakująco Polska została jednym z ważniejszych producentów gier. Przewiduje się, że rynek gier wideo w naszym kraju osiągnie wartość przeszło 800 mln dolarów.

Jeśli chodzi o motoryzację, to największy potencjał ma branża samochodów elektrycznych. We Wrocławiu powstaje fabryka produkująca ogniwa litowo-jonowe. Zakład będzie opierał się na innowacyjnych metodach produkcji i w dużej części będzie zautomatyzowany. Wpisuje się to w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada rozwój rynku motoryzacyjnego opartego na pojazdach elektrycznych. Produkcja baterii rozwinie również łańcuch dostaw dla Europy. Pozwoli także opracować know-how w zakresie produkcji ogniw.

Ochrona zdrowia to nie tylko placówki medyczne, ale również producenci lekarstw i rynek biotechnologiczny. To młody sektor gospodarki, ale bardzo obiecujący. Ministerstwo Rozwoju poinformowało o utworzeniu hubu biotechnologicznego otwierającego możliwość rozwoju i prowadzenia badań w celu poprawy ochrony zdrowia. Spowoduje to wzrost branży biotechnologicznej i farmaceutycznej w tej części Europy. W nowym ośrodku planowane są badania nad lekami innowacyjnymi, w tym onkologicznymi i szczepionkami oraz rozwój medycyny spersonalizowanej.

Konieczność produkowania energii ze źródeł innych niż węgiel powoduje wzrost sektora OZE. Jedną z gałęzi jest fotowoltaika, która zyskuje na popularności głównie wśród małych inwestorów. Interesująco wygląda przyszłość elektrowni wiatrowych. Podpisana ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim pozwala na znaczące inwestycje morskie. Tak zwana ustawa offshore była oczekiwana przez branżę i inwestorów.

Inwestowanie w Polsce. Szanse i zagrożenia

Każdego roku pojawiają się nowe możliwości biznesowe. Przewidywania wskazują na rozwój sieci energetycznej i inwestycje w energię odnawialną, technologię i bezpieczeństwo cybernetyczne a także spółki biotechnologiczne. Ostatni okres spowodował, że inwestorzy chętniej wybierają możliwość zastąpienia czynnika ludzkiego nowymi technologiami.

Nadchodzącymi szansami inwestycyjnymi stanie się transformacja źródeł powstawania prądu, gdyż stopniowo będzie porzucane wykorzystywania węgla oraz przekształcanie przemysłu opartego na produkcji niskoemisyjnego wodoru.

Czy warto inwestować w Polsce?

Polska oferuje specjalne strefy ekonomiczne oferujące zniżki podatkowe. Nowe inwestycje mogą aplikować o ulgę podatkową, zwłaszcza w rejonach o dużym bezrobociu. Z takiej pomocy często korzystają Centra Usług Wspólnych.

Pod względem PKB Polska wygląda obiecująco w strefie euro. Zgodnie z analizami polską gospodarkę cechuje stabilny wzrost. Te czynniki wpływają na zwiększony potencjał inwestycyjny naszego kraju. Przewiduje się, że przede wszystkim sektor innowacyjnych technologii przyciągnie duże grono nowych inwestorów.

Widzisz, że w Polsce warto inwestować i zagraniczne spółki mają coraz większy udział w gospodarce. Czynnikami przyciągającymi inwestorów są niskie koszty płacy, stabilna gospodarka, duży rynek odbiorców i rozwinięty łańcuch podwykonawców. Z kolei to, co odstrasza spółki to zmienność przepisów oraz skomplikowany system podatkowy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Polskatag nolstag inwestowanietag AWPtag Amin12