Wymiana handlowa pomiędzy krajami należącymi do UE na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak zwykłe krajowe transakcje. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie ma żadnych obciążeń celnych i dodatkowych obowiązków. W niektórych sytuacjach może okazać się jednak, że przedsiębiorcy zobowiązani są do skorzystania z systemu Intrastat, dlatego też warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Intrastat najprościej rzecz mówiąc to specjalny system statystyczny, który zaprojektowany został w celu zbierania informacji związanych bezpośrednio z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi. W Polsce Intrastat wprowadzony został 1 maja 2004 roku. Warto wspomnieć także o tym, że w UE funkcjonuje on od 1993 roku. W dużej mierze to właśnie dzięki opisywanemu systemowi Intrastat urząd może pozyskać informacje od przedsiębiorców, którzy dokonują przywozu i wywozu różnorodnych towarów pomiędzy krajami należącymi do UE.
Deklaracja Intrastat z praktycznego punktu widzenia zawiera podobne dane, które sporządzane były przy zwykłych deklaracjach celnych. Deklaracje są składane osobno dla przywozu i wywozu. Powinny je złożyć wszystkie firmy, które w poprzednim okresie sprawozdawczym przekroczyły kwoty obrotów określone stosownymi programami statystycznymi. Progi ogłaszane są co roku przez GUS.
Za niedopełnienie obowiązków zgłoszenia deklaracji Intrastat narażamy się na kary finansowe. Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy popełnimy błędy w przekazanym dokumencie. Dobra agencja celna pomoże nam w wypełnieniu deklaracji, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo cennego czasu, pieniędzy i nerwów. Pamiętać należy o tym, że ewentualna kara nakładana jest zawsze w formie decyzji jednostronnej, a co najważniejsze może wynieść nawet 3 000 zł.
Agencje celne pomogą również przy handlu z krajami trzecimi. Zajmują się przygotowaniem dokumentów, które są niezbędne do odprawy importowej i eksportowej. Pomoc przydać może się także przy przygotowaniu deklaracji podatków akcyzowych, czy też przy obliczeniu kwoty należności przewozowych i wywozowych. Pamiętać należy o tym, że agencje celne dokonują także zgłoszeń celnych.
W Polsce deklaracje Intrastat przekazuje się Izbie Celnej w Szczecinie. Przedsiębiorcy powinni pamiętać także o tym, że okresem rozliczeniowym w przypadku Intrastat jest miesiąc kalendarzowy. Na złożenie stosownej deklaracji przedsiębiorcy mają czas do 10 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, którego dotyczą składane informacje Intrastat. Podatnicy mają również możliwość składania informacji częściowych za wybrany okres krótszy niż miesiąc.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Ecommerce: Coraz większe znaczenie platform typu marketplace - komentarz ekspertki
|
|
|
|
|
|