Internet Explorer ma już 15 lat

16-08-2010, 13:23

Jedni ją lubią, inni nienawidzą. Z jej wykorzystaniem wielu zaczynało swoją przygodę z internetem. Mowa oczywiście o przeglądarce Internet Explorer, która zbliża się do wieku dorosłości.

Microsoft udostępnił Internet Explorera dokładnie 15 lat temu, 16 sierpnia 1995 roku. Od tego czasu na swojej drodze IE spotkało wiele przeciwności, głównie związanych z brakiem bezpieczeństwa oraz nierespektowaniem niektórych standardów sieciowych. Ostatnio jednak statystyki pokazują, że microsoftowe wrota do internetu wracają do łask.

>> Czytaj także: IE traci monopol. Będzie niebezpiecznie?

Sonda
IE rozwija się w dobrym kierunku?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Pierwsza wersja przeglądarki, Internet Explorer 1, bazowała na aplikacji Mosaic, którą Microsoft pozyskiwał od firmy Spyglass Inc. aż do wersji 3.0. Niedługo później gigant z Redmond zaczął dołączać IE do swojego systemu operacyjnego, przez co w krótkim czasie zwielokrotnił popularność programu.

Jednocześnie spowodowało to praktycznie całkowite wyparcie z rynku ówczesnego lidera Netscape Navigatora, a później utrudniło ekspansję przeglądarek takich, jak Firefox czy Opera. Częściowym rozwiązaniem, które wymusiła Komisja Europejska, było zastosowanie ekranu wyboru przeglądarki, który okazał się najbardziej korzystny dla wspomnianej wcześniej Opery.

Najgorsze czasy dla Internet Explorera nastąpiły niemal dekadę po jego premierze, kiedy to Firefox zaczął coraz szybciej odbierać użytkowników programowi z "Okienek". Obecnie sytuacja IE jest ustabilizowana, a jej udział w światowym rynku szacuje się aż na 60.74%.

Do programu Microsoftu znacznie słabiej przekonani są polscy użytkownicy, z których co drugi przegląda internet, wykorzystując Firefoksa. Internet Explorer może się pochwalić w Polsce udziałami na poziomie nieco ponad 30%.

>>Czytaj także: Użytkownikom przeglądarek zagraża... funkcja autouzupełniania


Następny artykuł » zamknij

The Pirate Bay jest do bani...

Źródło: Mashable
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930