Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internet domowy - mobilny czy stacjonarny?

25-04-2022, 17:11

W obecnej rzeczywistości, życie bez Internetu wydaje się nam niemożliwe. Za jego pośrednictwem kontakt z bliskimi, czy śledzenie najnowszych informacji ze świata, stało się dla nas prawdziwym standardem. Niemniej jednak z racji tak znacznego wzrostu zainteresowania łączem internetowym, na rynku pojawiały się coraz to nowe oferty i usługodawcy. Obecnie można nawet łącze mobilne, może spełniać rolę standardowego Internetu stacjonarnego. Wobec tego jeśli chodzi o Internet domowy, to które rozwiązanie wybrać?

Internet domowy stacjonarny - jego wady oraz zalety

Internet domowy od zawsze kojarzył się nam z Internetem stacjonarnym. W naszej świadomości świetnie zakorzenił się widok podpiętego w domu routera. Niemniej jednak niektórzy z nas stosowanie routerów i zbędnego okablowania uważają po prostu za staromodne i całkowicie niepotrzebne. Oczywiście Internet stacjonarny ma wiele zalet, ale także i swoje wady. Wobec tego warto się z nimi zapoznać.

Internet domowy - mobilny czy stacjonarny?

Zalety Internetu stacjonarnego

Chcąc mówić o zaletach Internetu stacjonarnego, to z pewnością na pierwszym miejscu należy wskazać fakt, że nie ogranicza on nas limitem transferu danych. Jest to z pewnością wyraźna przewaga nad Internetem mobilnym, z którego limitami można zapoznać się na https://fastinternet.pl. Co więcej warto również podkreślić fakt, że ze względu na bliskość routera z urządzeniami, praktycznie nigdy nie tracą one zasięgu. Wobec tego każdorazowe oglądanie filmów, ściągnie plików, a także surfowanie po sieci będzie za każdym razem odbywać się bez większych zakłóceń i irytującego buforowania.

Wady Internetu stacjonarnego

Internet domowy, stacjonarny jak sama nazwa wskazuje, może być używany tylko w tym miejscu, w którym zamontowany jest router.  Wobec tego Internet ten w podróży raczej się nie sprawdzi. Router z kolei wymaga zamontowania i doprowadzenia odpowiednich kabli, co również można uznać za wadę. Co więcej na uwagę zasługuje także fakt, że jeśli nie zdecydujemy się na łącze światłowodowe, wówczas prędkość Internetu będzie mniej stała.

Internet mobilny w domu- czy to dobre rozwiązanie?

Internet domowy może być także Internetem mobilnym. Co ciekawe, rozwiązanie to jest coraz częściej praktykowane ze względu na wygodę, a także na zredukowanie ilości rachunków do opłacenia. Podobnie jak w poprzednim wypadku, rozwiązanie to również ma swoje wady oraz zalety, z którymi warto się zapoznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Największe zalety Internetu mobilnego

Internet mobilny, sprawdzi się nie tylko jako Internet domowy. Będzie można bez problemu zabrać go ze sobą wszędzie i do woli cieszyć się łączem nawet w podróży. Co więcej na uwagę zasługuje fakt, że Internet mobilny cechuje się dość dobrą stabilnością, a co więcej, zwykle oferuje on jedną z najszybszych technologii przesyłania danych- LTE.  Finalnie można wskazać na fakt, że dzięki wykorzystaniu mobilnego łącza jako Internetu domowego, nie musimy dodatkowo opłacać drugiego rachunku.

Co przemawia na niekorzyść Internetu mobilnego w domu?

Internet mobilny z pewnością ma też kilka wad. Zwykle za najpoważniejszą z nich uważa się limitowany transfer danych. W domu często połączonych jest do sieci wiele urządzeń, a nawet jeśli wybierzmy największy, możliwy limit, w dalszym ciągu może on okazać się niewystarczający. Warto także zwrócić uwagę na to, że szybkość Internetu mobilnego na niektórych obszarach miejskich, o słabszym zasięgu, może być znacznie niższa niż tak, którą obiecywał nam operator. Warto więc sprawdzić także mapę zasięgu przed podpisaniem umowy, by uniknąć rozczarowania.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF