Mówi się o nich domy przyszłości lub domy jutra. Czym są inteligentne domy? To wysoce zaawansowane technicznie budynki, gdzie znaczna część typowych czynności domowych może być wykonana automatycznie. Instalacje pozwalają ponadto na sterowanie wieloma funkcjami.
Automatyka zastosowana w inteligentnym domu pozwala na sterowanie wieloma jego zasobami, o ile można tak to ująć. W każdym budynku, w zależności od potrzeb właścicieli zamontować można różne instalacje, które odpowiednio zsynchronizowane ze sobą nie tylko ułatwiają życie, ale są także ekologiczne. Wpływają na mniejsze zużycie mediów i ich racjonalizację. Jakie zatem inteligentne instalacje można spotkać w domu jutra?
Od tego wszystko się zaczęło. Inteligentne budynki w pierwsze kolejności opierały się na wysoce rozbudowanym systemie alarmowym. System taki składa się z centrali, czujników i sygnalizatorów. Może wysyłać stosowne komunikaty do użytkownika lub wielu użytkowników systemu. System alarmowy może działać na wiele sposobów - poprzez czujniki ruchu i drgań w pomieszczeniach, oknach czy drzwiach może ostrzegać o włamaniach. Poprzez czujniki dymu informuje o pożarze. W przypadku czujników gazu komunikat jest analogiczny. System alarmowy może być także zamontowany przy głównym zaworze wody, w przypadku awarii pralki, zmywarki czy uszkodzeniu baterii odetnie główny dopływ wody.
Jest to rzadko stosowane rozwiązanie, ale w przypadku domów wartych ogromne pieniądze, nie może się w nim nie znaleźć. Monitoring pozwala na ciągłą obserwację i rejestrację wszystkich zdarzeń w domu oraz na posesji wokół niego. Skuteczność instalacji monitoringu zależy przede wszystkim od zastosowanych kamer, a także rejestratora obrazu. Całość instalacji należy przygotować na podstawie wywiadu środowiskowego. Monitoring również może być zintegrowany z systemem alarmowym.
W przypadku nowoczesnych domów stosuje się wideodomofony, które pozwalają na bezpośredni pogląd osoby, która chce wejść do domu lub próbuje się dostać na teren posesji. Do wideodomofonu może być dołączony typowy czytnik kart, a także konsola cyfrowa. Stanowi to swoistą kontrolę dostępu, do naszego domu.
Niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest możliwość zarządzania całą energią elektryczną w domu. Całe okablowanie inteligentnego domu składa się z dwóch magistrali, czyli standardowego okablowania oraz oddzielnego dla inteligentnych instalacji. W ten sposób można zarządzać oświetleniem oraz urządzeniami podłączonymi do instalacji. Bez wchodzenia do drugiego pomieszczenia można uruchomić pralkę, włączyć światło, a także je wyłączyć, a nawet sterować jego natężeniem. Przy korzystaniu z centrali można także odciąć zasilanie w konkretnych gniazdkach lub wyłączyć internet.
Inteligentne instalacje pozwalają na sterowanie wszystkimi urządzeniami, które posiadają silnik, np. bramą garażową, roletami zewnętrznymi czy wewnętrznymi. W domach, które posiadają sale kinowe można także zarządzać akustyką.
Inteligentne instalacje nie były by rozwiązaniem przełomowym, gdyby nie prosty sposób zarządzania i sterowania. Z tego też względu producenci domów inteligentnych udostępniają specjalne aplikacje na smartfona, które pozwalają sterować wszystkimi funkcjami w domu z jednego miejsca. Aplikacja pozwala również na gromadzenie danych dotyczących zużycia prądu i innych mediów.
Współczesny rozwój techniki pozwala na zarządzanie wieloma instalacjami, które można spotkać w domach. Nikogo nie dziwią już alarmy, sterowanie ogrzewaniem czy zasłonami, wygląda na to, że to co nas ogranicza to tylko wyobraźnia.
Artykuł napisany przez firmę ladsystem.pl z Poznania. Wykonawcy inteligentnych instalacji w domach i budynkach.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|