Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Impregnat do kamienia - dlaczego powinno się impregnować kamienne powierzchnie?

02-03-2022, 09:37

Do wykańczania wnętrz w domu używamy różnych surowców, w tym kamienia naturalnego. Jest to bez wątpienia piękny i szlachetny materiał, który zdobi przestrzeń we wnętrzach czy na tarasie. Warto jednak wiedzieć, że ulega korozji biologicznej. W związku z tym trzeba odpowiednio zabezpieczyć kamień.

Impregnat do kamienia – dlaczego powinno się impregnować kamienne powierzchnie?

Impregnat do kamienia – czy warto go stosować?

Zaletą kamienia naturalnego jest oryginalna faktura. Chropowata powierzchnia chłonie jednak wilgoć, co przyczynia się do powstawania korozji. Ponadto pozbawiona impregnatu powierzchnia znacznie bardziej przyciąga kurz i brud. Jeśli natomiast ozdobimy kamieniem elewację czy taras, to musimy zdawać sobie sprawę, że może on wyblaknąć wskutek działania promieni słonecznych. Zabezpieczeniem kamienia – zarówno przed wnikaniem wody, brudem, jak i działaniem promieniowania UV, jest impregnat do kamienia. Jeśli nie zastosujemy tego typu preparatów, to po jakimś czasie możemy się spodziewać nieestetycznych plam na kamieniu, a nawet porastania grzybami. Mają na to wpływ warunki atmosferyczne, jeśli chodzi o kamień na zewnątrz, ale proces ten dotknie również powierzchni wewnątrz domu (w kuchni czy łazience), gdzie nieustannie osiada para wodna. Jeśli mamy kamień w kuchni, to musimy wiedzieć, że wszelkie plamy (na przykład rozlana zupa, kawa, wino itp.) mogą na stałe poplamić kamień, jeśli nie będzie odpowiednio zabezpieczony.

Impregnaty do kamienia, granitu, piaskowca i marmuru

Profesjonalne impregnaty do kamienia warto zastosować przede wszystkim tam, gdzie są szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne. Będzie to więc łazienka, hol, korytarze, taras, kuchnia (dostępne są preparaty do blatów kuchennych) itp. Wiele zależy również od rodzaju podłoża kamiennego. Są bowiem takie rodzaje kamienia, które szczególnie łatwo chłoną wilgoć (piaskowiec czy marmur) i te należy bezwzględnie zabezpieczyć. Łatwo się również domyślić, że impregnacji wymagają powierzchnie chropowate, o naturalnej strukturze. Gładki wypolerowany kamień będzie mniej chłonął wilgoć i zbierał kurz. Mimo to warto zaimpregnować każdy rodzaj kamienia, aby służył przez lata. Wybierając odpowiedni impregnat, należy zwrócić uwagę na rekomendację producenta odnośnie do rodzaju kamienia.

Jak impregnować powierzchnie kamienne?

Impregnat zawiera związki polimerowe, które potrzebują czasu (około 24-48 godzin), aby mogły zacząć skutecznie działać. Impregnat wypełnia obecne w kamieniu naturalne pory, a na jego powierzchni tworzy ochronną powłokę. Aby nałożyć impregnat, potrzebujemy narzędzi, a więc wałka, pędzla czy gąbki. Jeśli mamy do czynienia ze szczególnie chropowatą powierzchnią, to najlepszym wyborem będzie pędzel i to o długim włosiu – by można nim było dotrzeć do wszelkich zakamarków i dokładnie wypełnić preparatem pory w kamieniu. Nakładanie impregnatu to proces – trzeba położyć 1-4 warstwy, a pomiędzy nimi zachować zalecany przez producenta odstęp czasu (1-4 godziny). Wiele zależy od rodzaju kamienia, o czym producent zawsze informuje na opakowaniu produktu. Po około 48 godzinach można się cieszyć ostatecznym efektem. Niektóre preparaty zapewniają dodatkowe efekty wizualne – na przykład efekt mokrego kamienia, połysk albo matowe wykończenie. Inne mają z kolei właściwości antypoślizgowe, co sprawdza się szczególnie na wypolerowanych kamieniach. Producent określa również, czy produkt nadaje się do stosowania na zewnątrz czy we wnętrzach. Warto zatem stosować się do zamieszczonej na opakowaniu instrukcji. Niezależnie od tego, w jakim miejscu domu zastosowaliśmy kamień – należy odpowiednio zabezpieczyć kamienne powierzchnie. Tylko tak przygotowane posadzka, blat kuchenny, parapet, będą służyć przez lata i cieszyć oko domowników oraz gości.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag impregnat do kamieniatag Amin12tag ALH