Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Implanty stomatologiczne

10-06-2021, 09:53

Implantologia stomatologiczna to nauka, która rozwija się w niesamowicie dynamiczny sposób. To, co było nie do wyobrażenia w zakresie medycyny stomatologicznej kiedyś, dziś jest stałą praktyką. Implantologia pozwala na odtworzenie zębów, które uległy zniszczeniu ze względu na różne przyczyny: urazy mechaniczne, brak higieny jamy ustnej czy poważne choroby uzębienia lub dziąseł. Implanty zębów zyskują na popularności, ale czym właściwie są, jakie rodzaje implantów zębów można wyróżnić i jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule!

Nie da się ukryć, że popularność implantów zębowych rośnie, a cena zabiegów (jak i samych implantów) powoli spada, pozostając jednak na wysokim poziomie. Wynika to z cen materiałów wykorzystywanych do produkcji implantów, jak i skomplikowania samego zabiegu. Jednak to właśnie ta gałąź stomatologii pozwala wielu ludziom na spełnienie marzenia o pięknych uśmiechu.

Czym jest zatem implant stomatologiczny? To wykonany w specjalny sposób, najczęściej z tytanu, sztuczny korzeń zęba, który pełni rolę protezy w miejscu, w którym naturalny ząb uległ usunięciu bądź zniszczeniu w wyniku urazu lub choroby. Implanty stomatologiczny umożliwi zamocowanie nowej korony zębowej w miejscu, w którym wcześniej znajdował się naturalny ząb. Umieszcza się go w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie go we wcześniej wspomnianą kość. Nowa korona zębowa jest umieszczana w określonym miejscu na stałe, a jej kolor i tekstura koresponduje z barwą pozostałych zębów, by ubytek nie wyróżniał się i pozostawał niewidoczny.

Trzeba zaznaczyć, że implant stomatologiczny może nie tylko zastępować pojedynczy ząb. Większe implanty mogą z powodzeniem zastępować łuk zębowy.

Rodzaje implantów

Spośród istniejących obecnie implantów stomatologicznych wyróżniamy:

 • Implanty tytanowe
 • : najczęściej występujący i równocześnie najstarszy typ implantu stomatologicznego, używany od roku 1965, kiedy to Per-Ingvar Branemark, prekursor implantologii, zastosował go w Szwecji po raz pierwszy. Implanty tytanowe są niezwykle trwałe i nie powodują skutków ubocznych u większości pacjentów, ale ich srebrnoszary kolor nie jest zbyt estetyczny, chociaż zazwyczaj nie jest widoczny.
 • Implanty cyrkonowe
 • : nazywane również ceramicznymi. Estetyka tych implantów przewyższa oczywiście estetykę tych wykonanych z tytanu, a dzieje się tak dlatego, że barwa i tekstura implantów cyrkonowych jest łudząco podobna do tej, którą mają zęby naturalne. Prócz tego takie implanty są wysoce zgodne biologicznie z tkanką zębów naturalnych i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na korozję, wysokie i niskie temperatury czy kwaśność niektórych potraw i napojów.
 • Inne
 • : implanty metalowe, akrylowe i porcelanowe (drogie, ale bardzo wytrzymałe).

Implanty stomatologiczne możemy również podzielić ze względu na sposób umiejscowienia (śródkostny i podokostnowy, który zupełnie wyszedł z użycia ze względu na słabe prognozy długoterminowe) i czas użytkowania (implanty czasowe oraz stałe). Wyróżnia się też implanty jednofazowe (pacjent wychodzi z gabinetu z pełnym uzębieniem) i dwufazowe. W przypadku tych drugich najpierw wszczepia się implant, który integruje się przez jakiś czas (nawet do kilku miesięcy) z tkanką kostną i jest przykryty przez ten czas dziąsłem. Później zostaje on odsłonięty, by wszczepić w niego ząb.

Zabieg: jak wygląda proces wszczepiania implantów?

Zabieg wszczepiania implantów należy do najdroższych w całej stomatologii. Pacjentów zniechęca również fakt inwazyjności zabiegu, możliwość nieprzyjęcia implantu przez organizm oraz ból. Każda z tych obaw jest zrozumiała, współcześnie jednak stomatologia została rozwinięta do poziomu, który zapewnia minimalizację skutków ubocznych czy możliwość wystąpienia komplikacji, a także zniwelowanie bólu po operacji.

Każdy pacjent i pacjentka, którzy decydują się na zabieg, muszą mieć ukończonej przynajmniej dwadzieścia lat. Najlepiej jednak, aby pacjenci mieli ponad dwadzieścia pięć lat, bo to właśnie wtedy układ kostny (zęby, kość szczęki) człowieka staje się w pełni ukształtowany. Mimo tego dolnej granicy wiekowej uniemożliwiającej wszczepienie implantu nie ma.

Po zakończeniu operacji pacjenta lub pacjentkę czeka okres zdrowienia. To właśnie w tym czasie implant zostaje przyjęty przez organizm, a wszystkie tkanki (przyzębie) naruszone w wyniku zabiegu zaczynają się goić. Implanty osadzają się i stabilizują w miejscu wszczepienia przez okres do sześciu miesięcy. W tym czasie używane są korony czasowe, które uzupełniają ubytki zębowe. Kiedy implant zostanie ostatecznie przyjęty przez organizm, następuje proces uzupełniania ubytków, a więc mocowanie koron do implantów.

implanty Lublin

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniami do zakładania implantów stomatologicznych są:

 • ubytki zębowe: może to być brak pojedynczego zęba lub większej ich ilości;
 • całkowity brak uzębienia i niechęć do noszenia protezy;
 • braki między zębowe;
 • nieobecność zawiązków zębowych.

Przygotowanie do zabiegu składa się z kilku etapów. Pierwszym jest oczywiście konsultacja stomatologiczna w gabinecie oraz rutynowe badania diagnostyczne w tym zalecana stożkowa tomografia komputerowa. Badania diagnostyczne mają wykluczyć potencjalne czynniki uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu implantacji. Jeśli specjalista ma wątpliwości dotyczące podjęcia leczenia, może zlecić wykonanie badań: morfologię, OB i inne, by upewnić się, że organizm pacjenta jest gotowy na zabieg. Stomatolog może również skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może odrzucić lub potwierdzić wniosek o przeprowadzenie zabiegu.

Do przeciwwskazań możemy zaliczyć:

 1. choroby kości (na przykład osteoporoza);
 2. choroby jamy ustnej i przyzębia (parodontoza);
 3. cukrzycę;
 4. choroby psychiczne;
 5. bruksizm;
 6. alkoholizm, AIDS, nowotwory i inne wyniszczające choroby.

Implantów nie zakłada się kobietom w ciąży oraz osobom, których budowa szczęki uniemożliwia wykonanie zabiegu w sposób prawidłowy.

Artykuł powstał prze współpracy specjalistów implantologii z kliniki www.beautydental.pl

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima