Ile naprawdę kosztuje sprzątanie mieszkania i biura? Cennik i stawki w Warszawie

27-09-2017, 12:39

Spędzając coraz więcej czasu w pracy, coraz mniej mamy go na to, by utrzymać porządek w domu. Nierzadko zmęczeni, po powrocie lub w weekend ochotę mamy raczej na to, by wypocząć, a nie podejmować kolejny wysiłek. Coraz częściej więc decydujemy się na zatrudnienie osoby sprzątającej z polecenia bądź zlecenie usługi profesjonalnej firmie. Zalety tej ostatniej doceniają przede wszystkim przedsiębiorstwa, które z uwagi na koszty oraz lepszą organizację pracy chętniej wynajmują firmę zewnętrzną niż zatrudniają osobę sprzątającą. Ile kosztują takie usługi w Warszawie i, która opcja się bardziej opłaca?

koszt sprzątania

Sprzątaczka do wynajęcia

Największym kosztem tego biznesu są pracownicy, prawie 80%. Ma on przede wszystkim związek z rodzajem umów zawieranych z firmą zewnętrzną. O ile w przypadku podmiotów o dużej i średniej wielkości licencjonowany personel może liczyć na stałą pracę, pełne świadczenia i pensję w wysokości 1300-1500 zł netto miesięcznie, mniejsze firmy w stolicy, podobnie jak i w innych miastach Polski, zwykle oferują jednorazowe zlecenia za godzinową stawkę 10-15 zł/h. Sposobem zatrudniania takich pracowników będzie najczęściej umowa o dzieło lub zlecenie, a zdarza się także zatrudnienie “na czarno”. Pomijając aspekt prawny takich umów i duże oszczędności dla pracodawcy, jakość takich usług jest zwykle niska. Spora rotacja powoduje zatrudnianie pracowników najczęściej o niskich kwalifikacjach i niezweryfikowanych karnie. Zatrudnienie certyfikowanej sprzątaczki natomiast, choć wiąże się z nieco wyższą stawką i ceną usługi, to zapewnia firmie zysk dzięki swej efektywności i zadowoleniu klientów.

 

Wolny strzelec. Pani sprzątająca z polecenia.

W dalszym ciągu w Warszawie sprawdza się metoda “pani Krysi”, która sprzątając mieszkanie i gabinet lekarza, po znajomości zadba również o czystość w domu jego sąsiadów. Stawki takich zleceń mogą osiągnąć kwotę nawet 30 zł/h, przy czym standardowy czas sprzątania 50-60-metrowego mieszkania zajmuje około 4-5 godzin. Ponieważ zwykle pracownicy tacy nie wystawiają rachunku, kwota jednorazowej zapłaty jest wartością netto. W przypadku zleceń cyklicznych, zleceniodawca może zaproponować umowę, co zwykle po negocjacji obniża wysokość stawki do 15-20zł/h, a po wstępnym okresie ustalana jest kwota miesięczną i warunki współpracy.

Niestety dużym problemem na rynku warszawskim jest szara strefa, jaką w większości stanowią osoby przyjezdne w szczególności z zagranicy, gotowe podjąć pracę “na czarno” za niższe stawki, jakie nie przekraczają 15 zł/h. Kłopotliwa jest również nielojalność pracowników, którzy po wynajęciu przez agencję dogadują się z właścicielami mieszkań i odchodzą.

 

Od czego zależy cena sprzątania?

Wpływ na cenę usług porządkowych ma przede wszystkim ich rodzaj (standardowa, ekspres, jednorazowa lub cykliczna), wielkość sprzątanej powierzchni, stopień zabrudzenia, miasto w którym ma odbyć się usługa, a w przypadku biur także stopień aktywności pracowników. Firmy sprzątające biorą w Warszawie ok. 3-6 zł/m² w abonamencie lub miesięczną opłatę w wysokości co najmniej 1400 zł za sprzątanie codzienne powierzchni niewielkiej powierzchni. Można również spotkać się z ofertami na sprzątanie biura w abonamencie, w dużo niższych cenach, bo już od 240 zł netto za miesiąc. Przy takiej kwocie mamy określony zakres usługi i częstotliwość. Każdorazowo przy wycenie ważne jest także użycie środków czystości – własnych lub tych, które oferuje zleceniodawca. Jeśli ich nie posiada, do stawki początkowej należy doliczyć jednorazowo 10-30 zł lub 120-150 zł w przypadku zlecenia cyklicznego. Jednorazowe usługi porządkowe standardowo obejmujące m. in. mycie podłóg, wycieranie kurzu, czyszczenie łazienki, z wykorzystaniem środków klienta mogą więc przykładowo wynieść 90-120 zł za kawalerkę lub 175-205 zł za mieszkanie 50-70 m². Za zlecenia “ekstra”, czyli np. sprzątanie po remoncie, trzeba liczyć się z kwotą około 40-45 zł/h plus 50 zł za serwis z dowozem sprzętu i maszyn. Podobną kwotę zapłacimy za mycie okien lub prasowanie, choć w tych przypadkach, zdarza się, że mniejsze firmy, aby pozyskać klienta, raz na pół roku oferują takie usługi za darmo.

Ceny niektórych usług może nie są niskie, ale biorąc pod uwagę, że realizuje je wykwalifikowany serwis z własnym zapleczem, za jaki zleceniodawca nie musi ponosić żadnych kosztów, robi to kompleksowo i w zaplanowanym czasie, jest bez wątpienia bardzo dużym atutem firm outsourcingowych. Zapewnienie stałych dostaw środków czystości na obiekt oraz nadzór nad jakością prac, jaki bardzo często oferują, przekonuje coraz większą liczbę firm i prywatnych właścicieli, którzy przy okazji nie muszą martwić się o dojazd takiej osoby, za jaki zawsze płaci agencja.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: