Rozwód jest jedną z najtrudniejszych decyzji jakie przychodzi nam podjąć. Sprawa rozwodowa w sądzie może kosztować nas bardzo wiele. Przede wszystkim dużo czasu, zwłaszcza jeśli w toku sprawy ma zapaść orzeczenie o winie. Kolejnym kosztem są emocje i nerwy, które niestety są nieodłącznym elementem spraw rozwodowych, sporów o kontakty z dzieckiem, podział majątku i zapłatę alimentów. Nierzadko za rozwód płacimy też pogorszeniem relacji z członkami rodziny. Na koniec, każda sprawa rozwodowa to wydatek finansowy, związany z założeniem sprawy i wynagrodzeniem jakie pobierze adwokat. Ile kosztuje sprawa rozwodowa i kto za nią zapłaci? Jak zminimalizować koszta rozwodu? Poniżej przedstawiamy wydatki, jakie przyjdzie nam ponieść w trakcie sprawy rozwodowej.
Nadanie biegu sprawie rozwodowej, tak jak każdej sprawie cywilnej, następuje po dokonaniu opłaty sądowej – wpisu sądowego. Dokonuje się jej wraz w niesieniem pozwu o rozwód. W przypadku spraw rozwodowych opłata ta wynosi 600 złotych. Kwotę tę można uiścić na rachunek bankowy właściwego Sądu lub bezpośrednio w kasie sądowej w znakach sądowych.
Wraz z rozwodem strony mogą chcieć także podzielić majątek wspólny. Wniosek o podział majątku wspólnego również podlega opłacie sądowej w kwocie 1000 złotych. Kwotę tę można obniżyć do 300 złotych składając wniosek zawierający zgodny projekt podziału majątku.
Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji majątkowej wraz z pozwem mogą złożyć także wniosek o zwolnienie z kosztów. Formalności wymagają by do pozwu dołączyć wypełnione oświadczenie o stanie majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie takie składa się na specjalnie wygotowanym do tego celu formularzu urzędowym. Sąd, który przychyli się do tego wniosku może zwolnić stronę od opłat sądowych lub zasądzić iż płacić będzie ona tylko część opłat.
Małżonkowie, którzy posiadają dzieci muszą liczyć się z tym, iż pierwszym etapem sprawy rozwodowej będzie wywiad środowiskowy. Przeprowadza go kurator na zlecenie Sądu. Koszty kuratora ponosi strona, która inicjuje sprawę, składa wniosek o rozwód. Opłata następuje w formie zaliczki, jest to kwota 75,00 złotych – 120,00 złotych.
Sprawy rozwodowe małżeństw posiadających dzieci mogą zostać skierowane do mediacji. Mediacja ma na celu przesądowe rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej. Jej głównym celem jest dobro dziecka, któremu z całą pewnością nie służy proces sądowy rodziców. Koszty mediacji pokrywają zwykle obie strony po jej zakończeniu. Wysokość kosztów mediacji reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 30 listopada 2005 r. Opłata za pierwsze posiedzenie wynosi 60 złotych, a za każde następne posiedzenie 25 złotych. Sąd może również upoważnić mediatora do zapoznania się z aktami sprawy. W takiej sytuacji jego wynagrodzenie podwyższa się o 10%. Do wspomnianych powyżej kwot doliczane są także wydatki jakie poniósł mediator w związku z prowadzeniem sprawy, są to np. koszty przejazdów, zawiadomień, wynajmu pomieszczenia, w którym odbywały się mediacje.
Wysokość wynagrodzenia adwokata prowadzącego sprawę rozwodową zależy zwykle od stopnia jej skomplikowania. Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie małżonka, spory o opiekę i kontakty nad dzieckiem, czy wysokość alimentów, zwykle angażują adwokata dużo bardziej, a co z a tym idzie jego wynagrodzenie będzie wyższe. Kwestia wynagrodzenia adwokata jest zawsze sprawą indywidualną. Zależy bowiem od obranego adwokata. Można jednak przyjąć, że przeciętny koszt adwokata w sprawie rozwodowej zaczyna się od kwoty około 1 200,00 złotych i wzrasta.
Sprawa rozwodowa zakończona orzeczeniem o winie jednego z małżonków wiąże się także z tym, że to on poniesie koszty procesu. Mowa tu o opłatach sądowych, czy zaliczkach na kuratora. Jeśli sprawa rozwodowa zakończy się bez wskazania przez Sąd winy którejkolwiek ze stron, to koszty ponoszone są przez obie strony po połowie. Sąd zwraca stronie z urzędu tę część wydatków, które zostały przez nią już poniesione a przypadają na druga stronę np. 300 zł z tytułu wpisu sądowego. Zwrot wydatków nie obejmuje kosztów adwokata. Każda strona sprawy rozwodowej ponosi je we własnym zakresie.
Źródło: https://kancelariaea.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Czy 500+ i inne programy socjalne to tak naprawdę zwrot odprowadzanych wcześniej podatków?
|
|
|
|
|
|