Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ignacy Krasicki. Życie i twórczość

22-05-2019, 12:12

Ignacy Krasicki, ksiądz oraz wybitny, polski poeta okresu oświecenia. Znany był nie tylko ze swojej inteligencji i ciętego języka, ale także z ogromnej wrażliwości, o czym świadczy, jego, chwytający za serce utwór, w którym duma nad nieszczęściem ptaka zamkniętego w klatce:

Czegoż płaczesz? — staremu mówił czyżyk młody —

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody.

Tyś w niej zrodzon — rzekł stary — przeto ci wybaczę;

Jam był wolny, dziś w klatce — i dlatego płaczę.

(Ignacy Krasicki, Ptaszki w Klatce)

ptak

  1. Biografia
  2. Twórczość
  3. Najważniejsze dzieła

1. Biografia

Urodził się 3 lutego 1735 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej z Dubiecka, koło Przemyśla. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego ojciec był senatorem Rzeczypospolitej i kasztelanem chełmskim. Jako ośmioletni chłopiec rozpoczął naukę w Jezuickim Kolegium Lwowskim, a w roku 1751 wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 2 lutego 1759 roku. Wkrótce został wysłany do Rzymu, gdzie przebywał do 1761. Po powrocie poznał Stanisława Augusta Poniatowskiego, przyszłego króla Polski, z którym połączyła go przyjaźń. Po objęciu władzy przez Stanisława Augusta, Krasicki został kapelanem królewskim. Uczestniczył w obiadach czwartkowych, podczas których władca spotykał się z przedstawicielami nauki, kultury i sztuki. Był ceniony w hierarchii kościelnej, objął urząd biskupa warmińskiego, a następnie arcybiskupa gnieźnieńskiego. Ze smutkiem przeżył rozbiory Polski. Zmarł 14 mar­ca 1801 roku w Ber­li­nie. Pochowany został w kościele Świę­tej Ja­dwi­gi Ślą­skiej. Później jego szczątki udało się przewieźć do Polski, gdzie zostały złożone w Katedrze Gnieź­nień­skiej.

2. Twórczość

Poeta, prozaik, publicysta, komediopisarz, encyklopedysta… Jako ksiądz pisał też kazania i prace teologiczne.Krasicki nazywany jest księciem poetów polskich. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia. Jego twórczość jest różnorodna i niejednoznaczna. Hymn do miłości ojczyzny, pełen patosu wzrusza, wyraża patriotyczne uczucia i pokazuje obywatelską postawę. Natomiast Bajki i przypowieści, to pełne humoru, krótkie utwory, kpiące z ludzkich przywar. Krasicki posługuje się przy tym ironią i metaforą, często bohaterami bajek są zwierzęta lub ożywione przedmioty.

3. Najważniejsze dzieła:

  • Hymn do miłości ojczyzny
  • Bajki i przypowieści, między innymi: Abuzei i Tair, Człowiek i zwierściadła Bogacz i żebrak, Bryła lodu i kryształ, Człowiek i wilk, Człowiek i zdrowie, Daremna praca, Dewotka, Diament i kryształ, Doktor i zdrowie, Dwa psy, Dwa żółwie, Filozof, Filozof i orator, Furman i motyl, Groch przy drodze, Hipokryt, Jagnię i wilcy, Jastrząb i sokół, Kałamarz i pióro, Konie i furman, Kulawy i ślepy, Lew i zwierzęta, Lis i wilk, Mądry i głupi, Mysz i kot, Oracze i Jowisz, Orzeł i jastrząb, Osieł i wół, Pan i kotka, Papuga i wiewiórka, Pijak, Potok i rzeka….
  • Monachomachia
  • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki
  • Myszeida

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik




Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag Ignacy Krasicki