IE9: kolejny prototyp dla programistów

06-05-2010, 13:39

Microsoft udostępnił kolejną testową wersje IE9. Skupia się ona na dwóch rzeczach: osiągnięciu szybkości dorównującej innym przeglądarkom oraz zapewnieniu zgodności ze standardami, ze szczególnym naciskiem na HTML 5.

Microsoft, wydając w marcu pierwszy prototyp IE9, zobowiązał się do aktualizowania go co osiem tygodni. Teraz ta obietnica została spełniona i nową wersje można pobrać ze strony www.IETestDrive.com. Wspomniana strona została również zaktualizowana. Są na niej nowe demonstracje ukazujące możliwości HTML 5 wspomaganego GPU oraz wyniki testów odnoszących się do standardów.

Prototyp jest "odchudzony tak, jak to możliwe". Instaluje się obok IE8, więc użytkownicy nie stracą domyślnej przeglądarki Windowsa. Jeśli ktoś instalował pierwszy prototyp, nie musi go odinstalowywać (druga wersja zapisze się na pierwszej).

>>> Czytaj: IE9 już dostępny dla programistów

Z danych Microsoftu wynika, że jeśli chodzi o prędkość silnika JavaScript, IE9 wyprzedza już IE8 i Firefoksa. Niewiele brakuje mu do wyników Safari i Chrome. Microsoft podkreśla, że deweloperzy nie muszą zmieniać swoich stron, aby skorzystały one z większej szybkości. Na nowym IE po prostu będą działać szybciej.

Przedstawiciele Microsoftu zapewnili też, że pracują nad lepszym wsparciem dla standardów i kolejna wersja lepiej radzi sobie z SVG, JavaScriptem oraz CSS3. IE9 podobno jest teraz bliższy silnikom takim, jak Gecko czy Presto, niż przeglądarce IE7. Zapowiedziano wsparcie taga video w kolejnej wersji prototypu.

Generalnie Microsoft chce dążyć do tego, aby deweloperzy zawsze otrzymywali taki sam wygląd strony we wszystkich przeglądarkach. Jest to podejście bardzo odmienne od tego, które firma z Redmond prezentowała wcześniej.

Zapowiedzi dotyczące IE9 generalnie wyglądają dobrze. Szczególnie obiecująca może być akceleracja sprzętowa. Udział IE w rynku spada, ale przeglądarka ta nadal korzysta z przewagi, jaką jest domyślna obecność na wielu maszynach. Jeśli twórcy przeglądarki naprawdę dostarczą użytkownikom większą szybkość i płynność działania, IE będzie miał szanse na utrzymanie pozycji lub nawet odrobienie strat.

Więcej informacji o nowym wydaniu IE9 można znaleźć na blogu IEBlog.

>>> Czytaj: IE ma już mniej niż 2/3 rynku


Źródło: IEBlog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031