Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Hulajnogi elektryczne - czy to się opłaca? Poradnik dla przedsiębiorców

30-03-2023, 11:40

Mikromobilność to trend, który z roku na rok będzie zyskiwał na popularności, szczególnie w dużych miastach. Takie rozwiązania jak hulajnogi elektryczne, rowery, deskorolki czy też segwaye zasilane prądem coraz częściej promują również pracodawcy, chociażby udostępniając swoim pracownikom infrastrukturę do ładowania. Za montażem ładowarek do hulajnóg w firmie przemawia wiele argumentów, m.in. zmniejszenie kosztów związanych z transportem, poprawa komfortu pracowników oraz zwiększenie świadomości ekologicznej.

Hulajnogi elektryczne – czy to się opłaca? Poradnik dla przedsiębiorców

Dlaczego warto inwestować w hulajnogi elektryczne? 

Mieszkańcy większych miast, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, są przyzwyczajeni do stania w długich korkach. Do tego dochodzą zatłoczone parkingi na miejskich  obrzeżach. Tymczasem, szczególnie na krótszych dystansach, wystarczy zmienić środek transportu na hulajnogę, aby pokonywać codzienne trasy nie tylko szybciej, ale i znacznie taniej. Dzięki temu nie musimy czekać w sznurze samochodów, zamiast tego sprytnie omijamy newralgiczne miejsca. Co więcej, nie trzeba mieć dobrej kondycji, aby dojeżdżać do pracy na hulajnodze czy rowerze, o ile oczywiście wybierzemy pojazd z napędem elektrycznym. Wśród zalet hulajnóg elektrycznych należy wymienić także względy środowiskowe. Nie przyczyniamy się bowiem do zanieczyszczenia powietrza czy też do zwiększenia poziomu hałasu. 

Te wszystkie argumenty są istotne nie tylko z perspektywy pracownika, ale także pracodawcy. Jeśli zdecydujesz się na montaż infrastruktury do ładowania hulajnóg na terenie swojej firmy, zadbasz w ten sposób o komfort swoich pracowników, zachęcając ich chociażby do takiej formy transportu, która pozwoli im zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Poza tym pamiętaj, że hulajnogi elektryczne są przyjazne dla środowiska, dzięki czemu inwestycja w punkty do ładowania może stać się jednym z elementów budowania pozytywnego wizerunku w oczach klientów i inwestorów.

Infrastruktura do ładowania hulajnóg elektrycznych w Twojej firmie – ważne informacje na start

Na pewno należy zacząć od przeanalizowania potrzeb swoich pracowników. Możliwe, że decyzja o montażu ładowarek przekona kolejne osoby do inwestycji w tego rodzaju urządzenie. 

Następnie trzeba wybrać konkretne rozwiązanie. Infrastrukturę do ładowania hulajnóg na terenie Warszawy oferuje m.in. firma E.ON Polska. Stacja eFeeder pozwala na wygodne i bezpieczne parkowanie hulajnóg i rowerów elektrycznych, przy jednoczesnym ich ładowaniu. Jedynym, czego potrzebujesz, jest utwardzone podłoże oraz zwykły kabel zasilający 230 V. 

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Powinno to być miejsce łatwo dostępne dla pracowników, a jednocześnie odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą i uszkodzeniem. Należy zadbać również o ochronę przed opadami deszczu i pomyśleć o zadaszeniu ładowarek. Ponadto trzeba mieć na uwadze, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie infrastrukturą oraz dbałość o nienaganny stan techniczny. 

Hulajnogi elektryczne – czy to się opłaca? Poradnik dla przedsiębiorców

Hulajnogi elektryczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Hulajnogi elektryczne są na tyle popularne w Polsce, że w maju 2021 roku stworzono oddzielne przepisy dotyczące użytkowania tego typu urządzeń. Wcześniej istniały jedynie przepisy rowerowe oraz przepisy drogowe, które obowiązywały pojazdy spalinowe, mechaniczne oraz rowery, także te z napędem elektrycznym. Do tej pory osoby poruszające się na hulajnodze w świetle prawa były traktowane jak piesi, co przyczyniało się do wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Warto wiedzieć, że hulajnoga elektryczna to UTO, czyli urządzenie transportu osobistego, które nie podlega rejestracji. Wymagana jest za to karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1 lub B1. 

Należy też znać kilka podstawowych zasad dotyczących poruszania się hulajnogami. 

Po pierwsze, z hulajnogi nie mogą korzystać dwie osoby jednocześnie. Niedozwolony jest również przewóz innego rodzaju bagażu niż plecak bądź torba. 

Po drugie, maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się urządzenie, to 20 km/h. Zaleca się jednak, aby – w przypadku jazdy po chodniku – była ona adekwatnie mniejsza, tzn. 4-8 km/h. 

Po trzecie, jeśli na ulicy wyznaczone są trasy do jazdy na rowerze, wtedy hulajnoga nie powinna poruszać się chodnikiem czy po jezdni. W przypadku, gdy nie ma wyznaczonych dróg rowerowych, wtedy wybieramy jezdnię. Hulajnoga traktowana jest jako pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, dlatego kierowcy muszą dostosować się do ograniczonej prędkości urządzenia. Jeśli warunki jazdy po jezdni uznamy za niebezpieczne, możemy wybrać chodnik. 

Czy hulajnogi elektryczne to rozwiązanie, które opłaca się przedsiębiorcom? Bezpośrednio nie, chyba że na terenie firmy zamontujesz stację ładowania małych pojazdów elektrycznych dostępną za opłatą. Warto jednak obrać szerszą perspektywę – wspieranie pracowników, dbałość o środowisko, budowanie wizerunku nowoczesnej i świadomej firmy to kroki, które zaprocentują w przyszłości. 

 

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik