HP: drukarka najsłabszym ogniwem sieci

19-10-2007, 17:31

Włamanie przez drukarkę sieciową do systemu jest bardzo proste - uważają specjaliści z firmy HP. I dlatego chcą zabezpieczyć produkowane przez siebie drukarki.

Według firmy HP, czołowego producenta drukarek na świecie, większość firm lekceważy problem odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu drukującego przed niepożądanym dostępem z zewnątrz. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, HP postanowiła podjąć działania mające na celu eliminację zagrożenia.

Drukarka podłączona do sieci stanowi takie samo zagrożenie dla bezpieczeństwa zgromadzonych na twardym dysku danych, jak każde inne urządzenie sieciowe. System jako całość jest tak zabezpieczony, jak jego najsłabsze ogniwo, którym w tym przypadku wydaje się być drukarka. Posiada ona system operacyjny i pamięć, może więc służyć jako kanał dostępu do całego systemu.

Firma przyjrzała się więc zabezpieczeniom stosowanym w bankomatach i na tej podstawie, w ramach programu Secure Print Advantage, udało się jej inżynierom stworzyć serię urządzeń szyfrujących i deszyfrujących, mających znacznie zwiększyć bezpieczeństwo drukowanych dokumentów - donosi serwis Vnunet.com.

Rozwiązanie zaproponowane przez HP składa się z kilku etapów, w czasie których dokument jest szyfrowany podczas "podróży" przez sieć do docelowej drukarki. W czasie tej wędrówki jest on skanowany przez Secure Document Server pod kątem obecności szkodliwego oprogramowania. Secure Printing Module rozszyfrowuje dokument i następnie go drukuje. Może on być dodatkowo zabezpieczony czytnikiem kart lub klawiaturą numeryczną.

Przedstawiciele HP nie ujawnili ceny nowego rozwiązania, zaznaczyli jednak, że początkowo może być ona wysoka. Liczą jednak na zainteresowanie ze strony agencji rządowych, firm prawniczych oraz medycznych.

Następny artykuł » zamknij

Internetowy radioodbiornik

Źródło: Vnunet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy