Holandia: Zatrzymano podejrzanego o ataki w obronie WikiLeaks

10-12-2010, 08:07

Podobnych osób było jednak znacznie więcej. Jedno aresztowanie wiele nie zmieni, może jednak doprowadzić policję do kolejnych podejrzanych.

Prokuratura holenderska poinformowała o zatrzymaniu w Hadze w środę, 8 grudnia, 16-letniego nastolatka podejrzanego o udział w atakach na serwisy internetowe firm, które zerwały współpracę z WikiLeaks. Chodzi o organizacje płatnicze Visa i MasterCard, a także PayPala. Ich działania wpędziły serwis w problemy finansowe. Ten, choć ma jeszcze pewne rezerwy, szybko musi znaleźć nowe sposoby przyjmowania wpłat od sympatyków.

>> Czytaj także: Szwajcaria: Zamrożono konta Assange'a

Sonda
Popierasz działania serwisu Wikileaks?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Chłopak w czasie przesłuchania miał rzekomo przyznać się do ataków. Prokuratura jest zdania, że jest on jedynie członkiem większej grupy stojącej za tymi działaniami. Lokalnej policji udało się także doprowadzić do zamknięcia serwisu anonops.net, który korzystał z serwerów zlokalizowanych w Haarlemie koło Amsterdamu.

Prokurator poinformował, że w atak zaangażowane były tysiące komputerów, niewykluczone, że dojdzie niedługo do kolejnych aresztowań. Policja cały czas dokładnie bada sprawę. Tymczasem nastolatek stanie dzisiaj przed sądem w Rotterdamie, który zdecyduje o kolejnych działaniach.

"Operation: Payback" zapewne trwać będzie nadal. Nie brak bowiem zwolenników działań podejmowanych przez WikiLeaks. Uważają oni, że walczą w obronie wolności słowa i wolności internetu. Twitter i Facebook zawiesiły konta, które miały być wykorzystywane do koordynowania ataków, Amazon nie chciał dalej udostępniać serwerów. Czy serwisy te padną ofiarą następnych ataków?

>>> Czytaj: Twitter zapewnia, że nie cenzuruje WikiLeaks. Anonymous mu odpuści?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy