Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Historia włoskiego futbolu zaczęła się dawno temu i do dziś jest najpopularniejszym sportem w tym kraju. Od lat niezmiennie organizatorem na włoskim terenie pozostaje Federazione Italiana Giuoco Calcio.

Początki włoskiego futbolu

Mało kto wie, że wczesna odmiana futbolu została zapoczątkowana już w średniowieczu. Gra o nazwie "calcio" cieszyła się ogromną popularnością i liczyła w sumie dwudziestu siedmiu zawodników. Drużyny rywalizowały ze sobą na placu podzielonym na połowy, a każda z nich posiadała bramki utworzone z namiotów.

W latach 80. XIX w. brytyjski kupiec Edorado Bosio podczas wyprawy do Anglii zapoznał się z nowoczesną odmianą gry, która go tak zafascynowała, że postanowił po powrocie do Turynu rozpowszechnić ją w swoim kraju. Jako pierwszy założył klub piłkarski we Włoszech o nazwie "Torino Football and Cricket Club". Niedługo po założeniu klubu powstał kolejny, którego członkami byli książe Abruzzi oraz Alfonso Ferrero di Ventimiglia, dlatego nazwa klubu miała miano szlachcica i nazywała się " Nobili Torino".

W roku 1891 obie drużyny połączyły swoje siły, tworząc wspólnie "Internazionale Football Club Torino". W tym momencie należy nadmienić, że Alfonso Ferrero di Ventimiglia w późniejszym okresie został prezesem Włoskiego Związku Piłki Nożnej. W 1898 r. powstał ogólnokrajowy związek sportowy działający we Włoszech o nazwie Federazione Italiana Calcio. Jako członek FIFA, Federazione Italiana Giuoco Calcio działa od 1905 r., a jako członek UEFA od 1995 rok.

Po powstaniu WZPN zaczął się dopiero profesjonalny futbol we Włoszech. W rozgrywkach o mistrzostwo, które miały miejsce 8 maja 1898 roku wygrała Geneoa, pokonując Ginnasticę oraz Internazionale.

Historia włoskiego futbolu

Historia - najważniejsze kluby i ich założyciele

Geonoa CFC - jest klubem założonym 7.IX. 1893 r. jego prezesem jest Enrico Preziosi, a trenerem Adrij Szewczenko. Na samym początku w klubie zostały utworzone dwie sekcje: lekkoatletyczna oraz krykietowa. Niestety na samym początku Włosi nie dopuścili Geonona CFC do drużyny ligowej, ponieważ uważano, że jest to klub prywatny, jednak już po utworzeniu sekcji piłkarskiej zespół mógł dołączyć do rozgrywek. Sewoje pierwsze zawody klub rozegrał na boisku o nazwie " Ponte Carrega", gdzie przegrał 0:1 z połączonymi drużynami FBC Torinese i IT. Jednak w krótkim czasie Geneo odniosła swój pierwszy sukces, wygrywając 2:0 z UPS Alessandria.

Klub wywalczył sobie wiele zwycięstw, do których można zaliczyć:

- mistrzostwa w 1902 roku, kiedy to pokonał 2;0 Milan,

- zawody w latach 1903-1904 kiedy to pokonał Juventus F.C.

Przez kolejne 10 lat klub nie zdobył żadnych mistrzostw, dopiero w sezonie 1914/1915. Po pierwszej wojnie światowej była to jedna z najlepszych drużyn i już w sezonie 1922/1923 wywalczyła kolejne mistrzostwo. Kolejne lata to były wzloty i upadki, klub raz awansował, a raz spadał do drugiej ligi. W latach 1981/1982 zremisowali z SSC Napoli, jednak i tak spadli do grupy B.

W sezonach 2001/2002 klub plasował się na dwunastym miejscu w serii B. Sezon 2005/2006 klub rozpoczął z minusowymi punktami na koncie, jednak bardzo szybko wysunęli się na prowadzenie. W 2006 roku zaczęło się również zmieniać prawo dotyczące zakładów bukmacherskich (wł. scommesse sportive) na mniej restrykcyjne.

International Football Club Torino - został założony w 1891 roku, jednak w roku 1900 doszło do jego rozwiązania. Prezesem klubu został Abruzzi, a pierwszy towarzyski mecz został rozegrany 6 stycznia 1898 roku. Swoje pierwsze mistrzostwa rozegrał 8 maja 1898 roku, gdzie w półfinale pokonał Torinese, jednak doznał porażki ze strony Genoa AC. W kolejnych mistrzostwach, które miały miejsce 16 kwietnia 1899 drużyna również odniosła porażkę. W 1900 roku po rozwiązaniu klubu doszło do połączenia z FC Torinese.

Oprócz wspomnianych tutaj dwóch klubów należy również nadmienić:

- Football Club Torinese,

- Ginnastica Torino,

- Unione Pro Sport Alessandria.

Reprezentacja Włoch w piłce nożnej zajęła czterokrotnie tytuł mistrza świata oraz pięć tytułów mistrzowskich co czyni ją jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji. Oprócz tego włoskie drużyny zdobyły, aż 48 europejskich trofeów, dlatego są drugim najbardziej utytułowanym narodem na świecie.

Największe sukcesy odnoszą również trenerzy, którzy wygrali od 1956 roku jedenaście turniejów. Do najbardziej uznanych trenerów włoskiej piłki nożnej zaliczamy m.in:

- Carlo Ancelotti

- Nereo Rocco

- Arrigo Sacchi

- Giovani Trapattoni

- Fabio Capello

- Marcello Lippi

- Roberto Di Matteo

 

Opisane tutaj dzieje włoskiego futbolu to tylko niewielka część historii. Jeśli chcemy zagłębić się bardziej, koniecznie musimy sięgnąć po książkę "Calcio", w której znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik









Tematy pokrewne:  

tag włoski futbol