Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Herbaty ziołowe bywają przedstawiane jako cudowny środek na wszystkie dolegliwości. Oczywiście ani herbaty, ani żadne napary ziołowe nie mogą zastąpić niektórych leków, jednak mogą za to świetnie sprawdzić się jako suplementy diety. Co faktycznie daje picie herbat ziołowych i które warto wybrać?

Herbaty ziołowe: jak powstają?

Herbaty ziołowe są przygotowywane na bazie różnych roślin; podstawową bazą są oczywiście zioła, a właściwie ich liście i pączki. Części roślin najpierw są dokładnie suszone, potem natomiast ulegają procesowi fermentacji. Z takiej mieszanki można przyrządzić gotowy napar. Przy komponowaniu herbaty ziołowej (lub podczas wybierania między gotowymi produktami) warto zwrócić uwagę na skład herbat. Nie powinny one zawierać ziół, które wzajemnie się wykluczają – np. w jednej mieszance nie należy umieszczać ziół, które mają działanie uspokajające (np. melisa) z ziołami, które raczej pobudzają nasz organizm do działania. Z tego względu znacznie lepiej stawiać na sprawdzone kompozycje lub wybierać herbaty, które składają się z 2-3 składników, których działanie jest nam doskonale znane. Alternatywą jest zakup herbaty ziołowej w aptece lub u zielarza, gdzie składniki powinny być dobrane tak, by osiągnąć pożądany efekt.

Rodzaje herbat ziołowych, właściwości

Herbaty ziołowe przyrządza się z różnych roślin; najczęściej można kupić herbaty na bazie bzu, dzikiej róży, dziurawca, fiołka trójbarwnego, głogu, hibiskusa, pokrzywy, rumianku, mięty, melisy, szałwii, krwawnika, podbiału czy liści brzozy. To oczywiście tylko niektóre składniki; warto jednocześnie zaznaczyć, że herbata ziołowa nie musi mieć w swym składzie wyłącznie ziół; wręcz wskazane jest, by znalazły się tam też inne rośliny o konkretnych właściwościach.

Zastosowanie

Osoby, które mają problemy z trawieniem i skarżą się na bóle brzucha, mogą sięgnąć po napary z rumianku, mięty, ziela dziurawca i melisy. Ci z kolei, którzy liczą na podkręcenie metabolizmu, powinni wybrać herbaty na bazie mięty, skrzypu polnego czy krwawnika pospolitego. Herbaty ziołowe, które mają w swym składzie kozłek lekarski, owoc głogu czy czarny bez mogą pomóc w razie problemów z zaparciami.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:










fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy